Ninja (pro milovnice jazykozpytu dodejme, že jde o japonské slůvko a čte se nindža, ba dokonce ho tak někteří čeští autoři i píší) byl japonský špión, případně i nájemný vrah. Pohyboval se povětšinou v převlecích nebo v tmavém oděvu zvaném šinobi šózoku s rouškou přes tvář, čímž poněkud připomínal dnešní bankovní lupiče. Od těch se ovšem lišil tradičními japonskými ponožkami s odděleným palcem. A samozřejmě spoustou dalších věcí. O zvycích a historii ninjů si však popovídáme někdy jindy, teď se seznámíme s jednou zajímavou technikou, kterou prý vyvinuli, a která se nám může hodit i v dnešních časech.

soutěžní otázka 1 – Jak se jmenovali Istari, kteří přišli do Středozemě?

Kupte si černou punčochu
Návod je jednoduchý - kupte si černou punčochu, vystřihněte otvory pro oči... Nebo radši ne. Udělejte si volný týden, víkend nebo alespoň den. Najděte si místo, kde budete pokud možno sama a nikým nerušena - ideální je chata, ale můžete využít i dne, kdy rodinka odjela na návštěvu a jste sama v bytě. Ačkoliv ono vlastně stačí vybrat si týden, kdy na vás nejsou v práci kladeny příliš vysoké nároky. A můžete začít cvičit. A co že to? No smysly přece!

Všech pět pohromadě
Ninjové, jak známo, měli dokonalých všech pět, ba možná dokonce i šest či sedm smyslů. Aby tomu tak bylo, pravidelně si je bystřili cvičením. A i když se zrovna nehodláme živit špionáží či nájemnými vraždami, může nám procvičení si smyslů prospět k tomu, abychom se naučily lépe a barvitěji vnímat svět kolem sebe a všímat si i detailů. Zároveň se nám zlepší paměť a trochu si i odpočineme.

Co to vidí oko mé
Den, nebo i hodinku věnovanou zraku zahajujeme potmě. Nejlépe v naprosté temnotě noci či ve sluji, pokud to není možné, alespoň v zavřené koupelně, samozřejmě když do ní nemáme okno a samozřejmě bez rozsvíceného světla. Soustředíme se na temnotu, díváme se do ní a zrakem zkoumáme její kvalitu a hloubku. Po čase, pokud není tma skutečně dokonalá, začneme vnímat matné obrysy a stíny. Posléze buď my nebo vycházející slunce postupně dodáváme světlo. Optimální je přitom vyřadit či potlačit veškeré jiné vjemy než ty zrakové. Můžeme proto posléze usednou či ulehnout někde v lese nebo na louce a dívat se. Snažíme se co nejostřeji vnímat barvy, soustředíme se na rozdíly mezi odstíny jednotlivých lístečků či stébel trávy, sledujeme, jak se barvy mění se změnou intenzity slunečního světla, pozorujeme, jakou barvu má obloha... Soustředit se na zrak samozřejmě můžeme i ve městě - snažíme se zkrátka co nejintenzivněji dívat kolem sebe a vnímat veškeré barvy a tvary a rozdíly mezi nimi. A zároveň se snažíme si na barvy i vzpomínat a představovat si je - jakou barvu má lavička na autobusové zastávce? A jakou barvu měl plášť paní, která mne právě minula? Trénujeme tak jak vizuální vnímání, tak zrakovou paměť.

Slyším a poslouchám
Ve dni sluchu se, očekávaně, věnujeme vjemům sluchovým. Můžeme dokonce zavřít či si zavázat oči, aby nás zrak nerušit. A posloucháme... Nejdřív, pokud je to jen trochu možné, úplné ticho. A pak pomalu přidáváme zvuky. Tlukot našeho srdce. Dech. Vrzající dveře. Šelest větru v listoví... Můžeme si pustit nějakou instrumentální hudbu a zkusit si sluchem vyhledat jeden nástroj, a ten v průběhu skladby sledovat. Posloucháme, jak mluví jiní lidé. Jak zní jejich hlas? Mění intonaci, nebo mluví pořád stejně? Kdy hlasem klesají a kdy stoupají? Co všechno slyšíme, když se zastavíme na ulici? Cvičíme si zkrátka sluch a paměť sluchovou.

Čichám čichám člověčinu
Vytvořit si předpoklady pro den čichu není úplně snadné. Optimální je prostředí i období, kdy je kolem mnoho vůní. Ale pachy a vůně můžete samozřejmě vnímat i v běžném životě. Zkrátka se zastavte, zavřete oči a zeptejte se svého nosu, co právě cítí. Jak voní vaše kůže? A jak vlasy? Jak oblečení? Co všechno právě cítíte? Zkuste si vzpomenout, jaké pachy vnímáte třeba cestou do práce. A pak si své vzpomínky ověřte. Mají pro vás jiní lidé nějaký pach? A jak je cítit papír? Zkuste při čichání přiotevřít ústa a odhrnout horní ret - i na něm jsou čichové buňky, i když u člověka jich není mnoho... A nekazte si tento den čich voňavkami. Učte se vnímat jemné pachy. A spojovat si je se vzpomínkami.

Jak chutná vítr
Den chuti by mohl svádět k lukulským hodům, ale to není jeho účelem. Nejprve si vypláchněte ústa čistou vodou, nejlépe destilovanou. A prozkoumejte, zda má nějakou chuť. A pak už můžete začít ochutnávat. Začněte vzduchem, vodou, vlastní kůží... Pijte čaje a porovnávejte je. Vzpomínejte na chuti. Ochutnejte nezvyklé věci. Jak chutná kůra stromu? A hlína? Nemusíte je jíst, stačí olíznout. Zapátrejte, jakou chuť kde v ústech vnímáte. A jaká ve vás co vyvolává... A jestli chcete, degustujte víno. Zkrátka cvičte svou chuť.

Co cítí kůže
Hmat není jen záležitostí rukou. Týká se celého povrchu našeho těla. Cítíte oblečení na kůži? Zažila jste dotek větru na holém těle? A zkusila jste se po svém bytě pohybovat poslepu, jen pomocí hmatu? Vyhledávejte nezvyklé povrchy, zkuste si vzpomenout, jaký povrch má zeď vašeho domu, pohlaďte psa a dotkněte se vlastních vlasů. Choďte bosky a vnímejte svět chodidly. Otírejte se o věci tváří. Zkoušejte, jakou plochu těla máte nejvíc a jakou nejméně citlivou.

A pak, až si pocvičíte jednotlivé smysly, zkuste je zapojit všechny a třeba... Třeba se milovat.

víkendová soutěž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaký smysl je pro Vás nejdůležitější? Třeba při milování? Měla jste někdy nějaký smysl vyřazený? Nebo Vám nějaký nefunguje, jak by měl?

Reklama