.

Zkušený kynolog Pavel Bradáč radí, kde si pořídit psa: Trvejte na PP, nebo si rovnou vezměte psa z útulku

Domácnost

Zkušený kynolog Pavel Bradáč radí, kde si pořídit psa: Trvejte na PP, nebo si rovnou vezměte psa z útulku

Jste přesvědčeni, že si v blízké době pořídíte nového člena rodiny – psa. Pečlivě jste si to promysleli a víte, že budete schopni dát mu vše, co bude potřebovat. Jenže pro jaké plemeno se rozhodnout? A má být s průkazem původu? S tím nám poradí odborník – Pavel Bradáč ze Školy pracovní a zábavné kynologie.

Pro začátek zásadní otázka. Chceme si pořídit psa coby domácího mazlíčka, ale čistokrevného. Máme investovat do psa s průkazem původu (PP), nebo se bez něj obejdeme?
Na téma pes s průkazem původu či bez něj toho byla napsána spousta. Můj názor je, že čistokrevný pes bez PP často čistokrevným není. A moje zkušenosti s problémovými psy to stále častěji potvrzují. Chovatelé často uvádějí různé důvody, proč nemají jeho čistokrevní psi, rodiče štěněte, papíry. Ale ty jsou často jen zakrýváním důvodu, proč nemohli být zařazeni do chovu. Ať už kvůli problémové povaze, či zdravotním problémům. Berete-li si tedy psa bez PP, nikdy nevíte, co dostanete.

dog

Stává se, že se ze štěněte nakonec vyklube něco jiného, než jsme si pořizovali?
Jednou jsem se na přednášce radoval, že vendésský baset u nás už dlouho nebyl. Ale jeho majitelé jen udiveně odpověděli, že to má být jack russel teriér, jen bez PP. Přitom rozdíl mezi oběma plemeny je celkem velký. Podobně tomu bylo i u jednoho novofundlanďana. Toho si majitel koupil jako čistokrevného německého ovčáka, ale také bez PP. 

Takže je to jen o tom, že si vlastně můžeme pořídit jiné plemeno, než jsme původně chtěli?
Nejen o tom. Plno „problémů“, ať už zdravotních či povahových, se dědí ob generaci. Takže pokud neznáte dědečka vašeho psa, tak nevíte, proč co nastalo. A pokud se ve štěňatech potká bázlivý pes s průbojnou fenkou, pak máte na problémy zaděláno.

To je jediné, čeho se vyvarovat?
Pozor také na to, pokud si vezmete psa z množárny. Tím podpoříte někoho, kdo psy týrá a trápí, nedodržuje pravidla. Třeba to o počtech vrhů jedné feny. A o vycházkách se obvykle „strojům na štěňata“ ani nezdá, stejně jako o kvalitní potravě či zdravotní péči. Někdy však ani o základní čistotě a hygieně. Je pravděpodobné, že štěňata nedostala v tom nedůležitějším období to, co měla. A tím mají zaděláno na problémy na celý život. Někdy stačí k problémům málo.

Máte nějaký příklad?
Jezdí k nám už od štěněte fenka minibulíka. Asi v sedmi měsících jejího věku přišla panička s tím, že si fenka někdy příliš hlídá jídlo. Ať už v misce, nebo i pamlsky. Vím, že nic nezanedbali. A tak jsme hledali příčinu. A našli jsme v podstatě drobnost, ale pro fenku důležitou. Když byla štěňata v chovatelské stanici, krmil je chovatel nikoli z osmi malých misek, ale z jedné velké. A protože fenka nebyla tak průbojná, zůstala občas hlady. A proto dávala potravě větší důležitost než psi, kteří v takto raném věku podobný nedostatek nezažili.

Takže když to shrnu. Psa bez průkazu původu si raději nemáme pořizovat? 
Pokud si chcete vzít psa bez PP, tak si jej vezměte z útulku. Tam obvykle víte, do čeho jdete. Navíc vám zkušení zaměstnanci většinou pomohou vybrat toho pravého psa pro vás. Nějakou dobu je tam totiž mají, pracují s nimi, a tak znají jejich povahy. A navíc budete mít dobrý pocit, že jste zachránili jednoho úžasného živého tvora. Sám jsem si to zažil. A vždycky mám dobrý pocit z našeho „slepýška“, jak říkáme slepému novofundlákovi, které jsme si dovezli v jeho osmi letech. Původní majitelé ho chtěli nechat uspat, protože už nebyl vhodný pro děti na hraní. Ale to je už jiný příběh.

A jaké plemeno zvolit?
Je těžké říci, jaký pes se ke komu hodí, více jde o jedince než o plemena. Bezproblémoví a vhodní do rodiny jsou nejčastěji kavalíři a šeltie, entlebušský salašnický, maltézský psík, norfloksý teriér, vendéský baset,  shi-tzu či mops. Z větších plemen bernský salašnický pes.Ke starším lidem bych zase doporučil nějaké z malých plemen. Třeba bišonka, papilona, pudla, nebo některého z těch pro rodinu. Podle mých zkušeností je dobré se domluvit se zkušeným trenérem psů, protože i psi stejného plemene mohou být povahově velmi rozdílní.

BradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

   
01.06.2015 - Zvířátka - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] kareta [*]

  Nikdy jsme neměli psa s PP, ale žádné problémy se prostě neobjevily. Psi odpovídali povahově standardu a byli povahově super. Zdravotně taky. Jediné, co potřebuje současný pes je očkování proti vzteklině, jinak je zdráv, v kondici i v 8mi, a to mají jeho papíroví soudruzi už potíže se srdcem (velké plemeno).

  superkarma: 0 01.06.2015, 17:01:59
 2. [11] cilani [*]

  ToraToraTora — #6 jj, jak píší holky, tohle už není pravda dlouho

  Když nemám na psa s papíry, tak holt psa adoptuji a ne že vydávám za plemeno psa, který nemá zaručenou linii předků a nevím, jestli děda nebyl vořech z horní dolní..

  Jsem milovnicí vořechů a vždy si budu brát psa z útulku. Holt ho budu muset přesvědčit, že jsem páníček na vždy, může mi věřit. Stojí to za to.

  Nikdy bych nepodporovala množení koupí psa bez papíru. Je to sobeckost a vyčůranost toho člověka..

  superkarma: 1 01.06.2015, 15:26:46
 3. [10] Suesanqa7 [*]

  Ja mám sučku s papierami a som veľmi rada. Viem jej rodokmeň. Viem, že nemá žiadne choroby. Nikdy by som si nekúpila psa len tak od niekoho a bez papierov.

  superkarma: 0 01.06.2015, 15:05:44
 4. [9] Rikina [*]

  No a v případě, že štěně neodpovídá standardu, tak se mu to napíše do atestu a výsledky jsou zaznamenány v průkazu původu, spolu s upozorněním, že pro další chov a výstavy tento pes není vhodný. Takoví se pak prodávají za nižší cenu, než chovní psi, ale průkaz původu mají. Sml80

  superkarma: 0 01.06.2015, 14:35:21
 5. [8] Rikina [*]

  ToraToraTora — #6 Tohle opatření existovalo za socialismu, a sloužilo k redukci štěňat u velkých vrhů. Dávno tomu, co to bylo zrušeno. A i v dobách, kdy to platilo, tak bylo nařízeno taková štěňata utrácet hned po narození, čili by se vůbec nemělo objevit jako nabídka psa bez PP. V dnešní době neexistuje žádné omezení počtu štěňat ve vrhu.

  superkarma: 0 01.06.2015, 14:30:38
 6. [7] Vendááá [*]

  ToraToraTora — #6to není pravda, každé štěně ve vrhu dostane papíry, pouze ty dále nechovné jsou označeny za nestandartní psy, ale jsou s PP. Právě tato výmluva, že štěně nedostalo papíry, protože bylo poslední z vrhu, je "eso v rukávu" množitelů

  superkarma: 0 01.06.2015, 13:27:54
 7. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  hyenka — #5 Některá plemena mají omezený počet štěnat ve vrhu. takže když se narodí třeba sedm štěňat, tak poslední už nedostane papíry, protože standard nařizuje méně. Nebo se narodí s barevností, která neodpovídá standartu FCI. někteří chovatelé nechávají taková štěňata utrácet, protože se nedají speněžit. To už je lepší si takového pejska vzít bez ohledu na výše zmíněné rady.

  1. na komentář reaguje Vendááá — #7
  2. na komentář reaguje Rikina — #8
  3. na komentář reaguje cilani — #11
  superkarma: 0 01.06.2015, 11:42:45
 8. avatar
  [5] hyenka [*]

  ToraToraTora — #4 Tak tak. Zrovna tady na mně kouká můj bezpapírový kavalírek, bude mu rok, a je jako ze žurnálu. A povaha- úžasná, vždyť jsem si ho vychovala od štěněte. On holt ne každý má zbytečných minimálně 10 tisíc na psa s papíry, a navíc ještě čas a možnost chodit pak na svody štěňat. Navíc trochu (bohužel) znám zákulisí kšeftování právě s PP, a fakt leckdy není o co stát.

  Se psem z útulku mám tak špatné zkušenosti, že už je nikdy nehodlám opakovat. A ani svým blízkým bych to nikdy nedoporučila.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #6
  superkarma: 0 01.06.2015, 09:32:02
 9. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Pes může být bez PP i z mnoha jiných důvodů, rozhodně ne vždy je to kříženec, agresor nebo jiný rozvratný živel. A mnohdy si psa zčubí povahově sám píníček, když tomu nerozumí

  1. na komentář reaguje hyenka — #5
  superkarma: 0 01.06.2015, 09:05:27
 10. [3] ZdenaZ [*]

  Sml67

  superkarma: 0 01.06.2015, 08:03:25
 11. [2] Rikina [*]

  Pán má pravdu v mnohém, jen s těmi útulky - jak kde. Zkušení pracovníci zdaleka nejsou všude. Leckterý útulek vede nějaký nadšenec, který se psy rozhodně nepracuje, a poradit nedokáže, i kdyby se snažil, což většinou nedělají. Sml80 Psa z útulku bych si vzala jen za určité souhry okolností, jinak je to velké riziko, zejména v případě velkých plemen a starších psů s neznámou minulostí. Taky je potřeba počítat s tím, že psovi z útulku se musí věnovat více pozornosti a času, to taky každej nemůže. Jistotu na 100%, že pes bude zdravý a bezproblémový, to nezaručí ani průkaz původu, je to holt zvíře a příroda záruční list nevystavuje, ale přece jen je to ta lepší volba. Každopádně každý by si měl několikanásobně rozmyslet, jestli se o psa dokáže postarat za všech okolností, i v případě nečekaných problémů, a to předtím, než si ho přivede domů. Pes je závazek na cca 15 a více let, ne hračka pro děti, nebo módní doplněk.

  superkarma: 0 01.06.2015, 07:47:20
 12. avatar
  [1] bezinka [*]

  Sml59měli jsme a máme psa s PP, také jsme měli psa bez PP a z útulku a musím říci, že jsme asi měli veliké štěstí při výběru chovatele i samotného psa...vždy to bylo to, co jsme si přáli jak vzhledem, tak i povahově

  superkarma: 0 01.06.2015, 07:46:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme