Dokud některé věci člověk sám nezažije, dost dobře si nedovede představit, jak se lidé, kterým se dějí, cítí. Peťa zůstala na mateřství nečekaně sama a postupně zjišťuje, že pomalu neví, z čeho budou s miminkem žít.

Mám docela blízkou kamarádku Petru. Vídáme se nepravidelně, protože jsem se odstěhoval z Prahy. Přesto, kdykoli je šance, zajít někam na kafe, vyrazíme. Novinka, kterou pro mě Peťa před časem měla, bylo její těhotenství: „Vůbec jsme to neplánovali, asi se to prostě mělo stát.“

samoživitelkaTenkrát jsem to jí a jejímu partnerovi Martinovi hrozně přál. Oba se na miminko moc těšili. Pak se ale stalo něco, co všem přípravám a radování se, udělalo čáru pře rozpočet. Martin vážně měl autonehodu. Několik dní strávil na JIPce a prognóza jeho zranění není vůbec dobrá. Přiznám se, že se mi moc nechce rozepisovat, co se stalo, každopádně bude v nemocnici ještě minimálně půl roku a pak tam bude nejspíš celoživotně docházet.

A Peťa zůstala na všechno sama. S Martinem spolu nežili a miminko je k tomhle kroku málem dovedlo, teď to ze všeho nejvíc vypadá, že Petra bude vychovávat caparta bez Martina. Alespoň nějakou dobu. Mateřská zaměstnankyně infocentra je skutečně směšná. „Kdybych nedostala kočárek od Martinovy sestry a spoustu věcí od kamarádek, tak prostě vůbec nevím, ke bych na to na všechno vzala.“

Nemyslete si, že je Petra nezodpovědná. Samozřejmě se snažila našetřit, když se dozvěděla, že je těhotná. Ale miminko neplánovali, takže si před tím ještě dálkově dodělávala při práci vysokou, do čehož šly vlastně všechny její úspory. Navíc netušila, co se Matinovi stane.

Teď má jen dva týdny do porodu. „Kamarádka mi sehnala někde ve slevě plenky na první týdny, i tak to byla tisícovka. Za ultrazvuk jsem nedávno platila další tisícovku, protože byl nějaký speciální a doktor říkal, že na něj nemusím, ale že by ho raději udělal, postýlka jsem koupila na Aukru asi za 2000...“ vypočítává. K tomu všemu jí samozřejmě nikdo nedá slevu na nájemném. Suma sumárum na živobytí jí zbývá asi 30 korun na den.

Kdybych spoustu věcí nedostala, chodila bych se nejspíš pást. Všichni nakupují ve slevách, soutěží, a to i lidé, kteří mají dva příjmy, nebo žijí v domě s rodiči. Naštěstí existuje mezi maminkami velká solidarita, jinak vážně nevím, co bych dělala,“ popisuje situaci Peťa. „Přiznám se, že jsem si vážně nemyslela, že budu jednou počítat každou korunu. Naštěstí ve mně mateřské pocity drží nějak optimistickou náladu. Prostě vím, že to musím zvládnout.“

Od oka jsme s Petrou vypočítali, že kdyby chtěla věci kupovat nové, tak se hravě vyšplhá přes dvacet tisíc. „Nejhorší je ta malá mateřská. Když člověk nemá žádný extra plat, dostává – třeba jako já – lehce přes osm tisíc. A žij s tím v Praze...“

Rada a informace

Až 8 týdnů před termínem porodu má budoucí maminka, která byla zaměstnaná a řádně odváděla sociální a zdravotní, nárok na Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) která činí 70 procent jejího platu. Tato dávka nahrazuje matkám ušlý příjem a mohou ji čerpat celkem 28 týdnů.

Po ukončení PPM, nebo pokud nevznikl na PPM nárok, mohou rodiče po porodu požádat o Rodičovský příspěvek (RP). O ten může žádat matka či otec dítěte trvale pečující o dítě do 4 let. RP se vyplácí vcelkové částce 220.000 Kč. Tuto částku může rodič vyčerpatminimálně během devatenácti měsíců, maximálně do 4 let věku dítěte.

O RP i o PPM se žádá na Odboru státní sociální podpory na Úřadech práce.

Další finance, které může maminka získat, je Porodné. O to mohou mohou žádat rodiny, kterým se narodí dítě a jejich příjmy za předcházející čtvrtletí nepřesáhnou 2,4 násobek životního minima. U matky samoživitelky nesmí její měsíční příjem za poslední čtvrtletí roku 2013 konkrétně přesáhnout 11.712 Kč. Při narození jednoho dítěte pak má nárok na jednorázové porodné 13.000 Kč, při narození dvou a více dětí současně na 19.500 Kč.

Další možné dávky: Hmotná nouze

Pokud nadále maminka s penězi nevystačí, měla by se podle sociální pracovnice Ludmily Řezníčkové obrátit na Úřadě práce „na Oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a nechejte si zde posoudit nárok na tyto dávky.“ Tyto dávky jsou posuzovány individuálně.

Dávky, které může matka samoživitelka získat, jsou...

  • příspěvek na živobytí
  • doplatek na bydlení
  • mimořádná okamžitá pomoc

Docela by mě zajímalo, jaké máte zkušenosti s financováním rodičovství vy, milé čtenářky.

Kam dál?

Reklama