Zdraví

Zkouška vztahu: Problémy s erekcí

erekce

Většina žen se někdy během svého života setká se situací, že jejich partner trpí poruchou erekce. V ordinaci ale stále zjišťuji, že lidem mnohdy informace na téma poruch ztopoření chybějí. Výzkumy přitom ukazují, že se tento problém týká asi poloviny mužů nad 40 let.

Příčiny tohoto faktu lze hledat v několika oblastech. Již od 30 let věku dochází u člověka k mírnému, ale trvalému úbytku hormonů, ale též k poklesu výkonnosti. Možná si to uvědomí málokterý třicátník, určitě však mnohý čtyřicátník a takřka každý padesátník. Je to přirozený vývoj a mnoho proti tomu nezmůžeme. Přesto však věk sám není důvodem rezignace na pohlavní život.

Od deprese k poruchám erekce

Řada chorob vede k poklesu schopnosti erekce. Za všechny jmenujme ty nejčastější: cukrovka, vysoký krevní tlak a duševní nemoci – zejména deprese. Je však třeba říci zcela otevřeně, že daleko častěji než výskyt závažných onemocnění je faktorem, který vede k rozvoji poruchy ztopoření a i jiným sexuálním poruchám, životní styl. Ať už jde o nevhodné stravovací návyky, nadváhu, permanentní stres, kouření či užívání drog, nebo i věci daleko subtilnější, například když partneři „zapomínají“ kultivovat svůj vztah, rozvíjet ho, poskytovat tomu druhému zázemí a lásku.

Jen málokdy je příčina v tom, že by se najednou partnerka stala nepřitažlivou. Potíž je v tom, že mnohé ženy situaci obtížně zvládají a začnou se chovat podezřívavě. Dotazy typu „Už se ti nelíbím?“ nebo náznaky podezření, že je v tom jiná žena, mohou situaci výrazně zhoršit. Každá porucha se negativně odráží v psychice člověka. Jistě mu ubírá část sebedůvěry, energie, vede k vyšší únavnosti, často k depresím. Je i určitou zkouškou vztahu. Partnerský vztah, zázemí, pocit, že mám někoho, o koho se mohu opřít, jsou však faktory, které významně přispívají k psychické pohodě každého člověka; pro muže s poruchou ztopoření to platí dvojnásob. Dostaví-li se porucha erekce, obvykle to muže nepříjemně překvapí, protože cítí nebezpečí ohrožení celého vztahu.

Vsaďte na takt

Taktní a citlivá partnerka na tuto situaci reaguje povzbudivě a bez vyčítání a snaží se mužovu sebedůvěru posílit. Zde je dobré zmínit, že člověk se vydělil z říše zvířat mimo jiné tím, že jeho tvůrčí schopnosti významně přesáhly tyto schopnosti jeho nejbližších příbuzných primátů. A to se projevilo i v sexu. Milování mezi lidmi již dávno neslouží jen k plození dětí, naopak – většina milostných aktů, které ve svých životech prožíváme, jsou vedeny touhou po blízkosti, vzájemnosti a společném prožitku rozkoše s tím, koho máme rádi. Proto také občasné selhání erekce nemusí přinést naprosto žádnou komplikaci, dokáže-li pár využít své šikovnosti a mazlením dojít k vyvrcholení – a zde je právě místo pro citlivou, vnímavou a povzbuzující partnerku.

Milování = selhání?

Na druhé straně je pochopitelné, že je-li takové selhávání častým či pravidelným jevem, trpí mužova sebedůvěra, mohou následovat rozlady, depresivní nálady a strach z každého dalšího milování (= selhání?), narušení vztahu. O to větší pak je nebezpečí, že se ztopoření zase nedostaví.

Protože se mnoho mužů s takovým problémem domnívá, že jejich potíže s erekcí jsou čímsi unikátním, a netuší, že je v nějaké formě prožívá velká část populace, lékaře jich vyhledá jen necelých 15 %. Svou roli hraje ostych, nezvyk hovořit o sexu a jiné předsudky. Málokdy také ženy (partnerky, manželky) přebírají iniciativu a vyhledají se žádostí o radu lékaře ony. Je to ovšem škoda. Mohou totiž partnera k léčbě vhodně motivovat. Nejlépe tak, že mu nabídnou, že lékaře navštíví společně. Léky speciálně vyvinuté k léčbě poruchy erekce (Cialis, Viagra, Levitra) poskytují velkou šanci úpravy.

Tři rady, aby partnerovi rozhodování netrvalo zbytečně dlouho:

 • Vyberte si takového lékaře, ke kterému máte důvěru! Chápejte, že partner možná nechce hovořit o svém ztopoření s mladou pohlednou praktickou lékařkou, vyhledejte třeba (staršího nevzhledného :-)) sexuologa. K němu nepotřebujete žádné doporučení.
 • O problému mluvte. Týká se to přece vás obou. A zkušenosti jen potvrzují, že dobrý partnerský vztah je polovinou úspěchu jakékoliv léčby poruch erekce, ale i jiných sexuálních problémů. Když bude partner vědět, že přes jeho poruchu zůstává váš vztah v pořádku, dokáže se lépe uvolnit a bude na léčbu lépe reagovat.
 • Neutrácejte peníze za různé „zaručené“ potravinové doplňky, které se prodávají v lékárnách či rozesílají po internetu či mají masivní reklamu v médiích. Opravdové (tj. účinné) léky jsou na předpis.

Připravilo www.sexualne.cz

Jak byste řešila podobný problém? Byl by partner ochotný jít k lékaři?

   
14.07.2009 - Nemoci - autor: MUDr. Ondřej Trojan

Komentáře:

 1. [7] michelllin2 [*]

  hannika — #1 A když to nejde, tak je třeba tomu trochu pomoci Sml59

  Problémy s erekcí má každý druhý chlap. Jde jen o to, jestli ten boj vzdá a nebo začne přemýšlet, jestli by tomu mohl také i nějak pomoct sám.

  superkarma: 0 18.02.2012, 16:46:57
 2. [6] jcerny [*]

  jediná rada : celoživotní třífázový trenink !

  superkarma: 0 18.07.2009, 23:36:54
 3. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  šli bychom k doktoroviSml30

  superkarma: 0 17.07.2009, 10:27:58
 4. avatar
  [4] čiperka [*]

  ToraToraTora — #3 Sml28 asi hůře chápeš smysl věty.Možná to bude lepší, až budeš taky moudrou babičkouSml79

  superkarma: 0 14.07.2009, 13:35:32
 5. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  hannika — #1 A máš to! Moudráí babička pravila, co se rozbilo neslepujSml57 Sice by sis neužila, ale našla bys v něm oddaného partnera, za jinou by se ti neotočil a třeba bys po večerech měla možnost zjistit, že se báječně vyzná v umění

  1. na komentář reaguje čiperka — #4
  superkarma: -1 14.07.2009, 12:34:00
 6. avatar
  [2] čiperka [*]

  hannika — #1 ..prostě, podařilo se Ti nahodit spadlej řemenSml39

  superkarma: 0 14.07.2009, 10:21:54
 7. [1] hannika [*]

  Když jsem potkala současného partnera, tak díky jeho delší sex.abstinci, byl sex dost problém. Ale stačilo trochu trpělivosti a teď mám spíš problém já Sml30 Jooo, láska je láska... a když se chce, tak všechno jde, i když to nejde.....Sml22

  1. na komentář reaguje čiperka — #2
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  3. na komentář reaguje michelllin2 — #7
  superkarma: 0 14.07.2009, 08:11:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme