Bulvár

Zkouška dospělosti

O maturitě se říká, že je to zkouška dospělosti. V mém případě ale s dospělostí rozhodně neměla nic společného. Vždycky jsem byla premiant a „nervák“ - představa zkoušky mě děsila. Naštěstí veškerá tréma opadla ve chvíli, kdy mi byla položena otázka - pak už jsem odpovědi sypala z rukávu. Svaťák pro mě proto byl obdobím utrpení - rodiče zrovna odjeli na měsíc do USA, a tak jsem si po jejich posteli rozložila učení... a učila se... a učila se... a učila se. A k maturitě jsem šla s pocitem, že nic neumím.

Delfínci a Washington
Největší hrůzou pro mě byla maturita z angličtiny - k čemu mi byly teoretické znalosti, když se na mé výslovnosti trvale podepsali učitelé ze zemí tak odlišných, jako je Irsko, Skotsko a Tennessee v USA? A učitelka, která nás měla zkoušet, byla z Washingtonu. Klepala jsem se hrůzou jako ratlík. Navíc se mi po ránu nepovedlo najít čisté ponožky odpovídající barvy, a tak jsem nastoupila v bílé halence, černo červeně kostkované sukni... a fialových ponožkách s delfínky. Naštěstí byla sukně dost dlouhá, a když jsem stála, tak tu pohromu zakrývala.

Mona Lisa
S úspěchem jsem absolvovala maturitu z češtiny - při ní jsem vysvětlila komisi, že reprodukce malířských děl, které mi předložili k otázce z renesance, rozhodně renesanční nejsou - snad až na Monu Lisu, maturitu z dějepisu - drobné faux pas s hlavním městem Konfederace učitelka ohleduplně přešla mlčením, a maturitu ze základů společenských věd, kde jsem si doslova vychutnala počátky křesťanství. A pak nastala obávaná angličtina.

Milníky v historii lidstva
Otázka „The milestones in the history of mankind“ byla v celku příjemná - dějepis a filosofie - mé oblíbené předměty se v ní daly zkombinovat bez většího násilí. A tak jsem mluvila a mluvila. A pak odešla, hrůzou celá zelená, že mi nikdo nerozuměl.
„Já bych ti tak trojku dal,“ „potěšil“ mě náš externí lektor angličtiny, který se na mě přišel podívat.
Málem jsem mu pozvracela boty. S trojkou bych se na vysněnou psychologii sotva dostala.

Jako na vysoké
A pak už přišla ona rozhodující chvíle. Všichni jsme napochodovali před komisi a očekávali ortel. Čeština jedna. Dějepis jedna. ZSV jedna. To všechno jsem čekala. A angličtina?
„Mohla byste přednášet na vysoké škole,“ šokoval mě předseda komise, matematikář z Kladna. „Za jedna.“ Mizerná výslovnost mu nevadila, prskání naší učitelky angličtiny mu nevadilo - zkrátka ho zaujalo téma. A tak jsem odešla se „samýma“.

A protože jsem maturovala hned v úterý, stala jsem se vděčným divákem dalších maturit. Z odpozorovaných perliček vám povím tři nejlepší:

Šarvátka
„A čeho se zúčastnil pan Brouček?“ zajímala se češtinářka.
„Spousty šarvátek,“ děl žák.
„A kromě šarvátek? No? No přece bitvy na V...“
„Šarvátky na Vítkově roku 1420,“ nenechal se žák vyvést z míry.

Fotografie
Při zkoušce z biologie byla žákovi předložena sada fotografií s tím, ať o nich něco řekne.
Začal listovat: „Na této fotografii je živočišná buňka. Na této je pestík. Tato fotografie je černobílá a špatně provedená...“

Vaří se to...
Při zkoušce ze zeměpisu si žák nemohl vzpomenout, co se vyrábí v Plzni.
„Je tam potravinářský průmysl?“ tápal.
„Správně,“ snažila se mu pomoct učitelka. „A co hlavně produkuje?“
Nastalo trapné ticho.
„No tak, pije se to, vaří se to...“
„Vodu?“

Maturovala jste? Jaké to bylo?
Z jakých předmětů?
Vzpomenete si na své známky?
Učila jste se o svaťáku?
Byla jste se podívat na maturitách spolužáků?
Podrželi Vás učitelé, nebo spíš potopili?
Jaká byla komise?
A jak jste maturitu oslavila?

Své maturitní historky posílejte na redakce@zena-in.cz a já tu nejlepší odměním!

   
24.05.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [57] Lulli [*]

  Maturita mě čeká letos v květnu. Bojím se a fakt dost. Ale říkám si, že aspoň na 4 dám všechno. Budu maturovat z češtiny, kterou nenávidím, ale nedá se nic dělat, němčiny, biologie a informatiky. Na maturitu jsem se byla podívat loni a bohužel jsem zjistila, že někteří profesoři své žáky dost potopily No, uvidíme, jak to bude se mnou, ale radši mi všichni držte palce!

  superkarma: 0 20.10.2007, 19:39:31
 2. avatar
  [56] Janulina [*]

  Měla jsem za 5 (ČJ, NJ, účetnictví, ekonomika zahr. obchodu, praktická zkouška), ale do teď si uvědomuju, že jsem si to nezasloužila... třeba z ČJ jsem uměla jen 3 otázky (2 byly vytažený už ráno), takže jsem se modlila, abych si vytáhla tu 3., co jsem uměla. A vytáhla jsem si ji. Češtinářka nechápala , že něco vím, nikdy jsem toho moc nepředvedla. Bavily mě jen předměty, které jsou o pochopení a knížku jsem nikdy žádnou nepřečetla

  superkarma: 0 28.05.2007, 09:07:50
 3. avatar
  [55] kosmokosmo [*]

  nyo..................tvuj popis vedomosti spoluzaku mi znacne pripomina moji maturitu z cestiny.....bohuzel

  superkarma: 0 27.05.2007, 05:53:12
 4. [54] Draco [*]

  1,2,3,4 (ZSV, Aj, Bi, Čj - bohužel otázka, kterou už jsem jaksi nestihla ), naštěstí matematika nebyla povinná, jinak by asi stupnice byla celá

  superkarma: 0 25.05.2007, 09:13:56
 5. [53] prosty sekacek travy [*]

  Koukam pi Kuglerova vlastne zachranila reputaci skoly. Skoda jen, ze ke svemu maturitnimu vysledku neprilozila i vysledky iq testu (samozrejme ne z menzy )

  superkarma: 0 25.05.2007, 00:55:22
 6. avatar
  [52] fructia [*]

  1,3,1,1

  superkarma: 0 24.05.2007, 22:27:14
 7. [50] a.... [*]

  Meander: No já si matně vzpomínám, že jsem zvolila jakýsi outfit vzbuzující soucit Zato jsem měla moc hezké šatečky na maturitním večírku .
  Na předávání vysvědčení si taky vzpomínám, protože jsem přišla dost výrazně pozdě, neb jsem měla předtím rande s chlapcem

  superkarma: 0 24.05.2007, 18:38:52
 8. avatar
  [49] Meander [*]

  a....: Já si pamatuju, co jsem měla na sobě v den maturit, v den předávání maturitního vysvědčení i v den, kdy jsem dělala reparát z dějepisu.

  superkarma: 0 24.05.2007, 18:17:00
 9. avatar
  [48] Meander [*]

  Manx: Já maturovala taky před 15 lety a pamatuju si i blbé poznámky zkoušejících, nejen otázky.

  superkarma: 0 24.05.2007, 18:16:12
 10. avatar
  [47] OlgaMarie [*]

  Manx: V důchodu si lehce vzpomeneš i jaké byly maturitní otázky,ale proč jsi se musela vykopat do krámu,co žes to nemohla večer upíct za ňamotku,to si nevzpomeneš ani zaboha.

  superkarma: 0 24.05.2007, 16:14:10
 11. [46] boon [*]

  ano , šlo to
  čeština, ekonomika, pozemní stavby, betonové konstrukce a praxe
  4,4,3,2,2
  jo učila
  ano byla
  podrželi
  dobrá
  na oslavu si pamatuju matně

  superkarma: 0 24.05.2007, 15:03:03
 12. [45] a.... [*]

  Manx: Tak to já si zas vůbec nevzpomínám, co jsem měla na sobě, ale typuju, že to bylo něco příšernýho, jakási komunistická konfekce

  superkarma: 0 24.05.2007, 14:29:15
 13. avatar
  [43] Kassy [*]

  Já jsem maturovala před pěti lety. Z češtiny za 1 (což mě šokovalo, protože slohovku jsem měla za 3), z matiky za 2, z angličtiny za 2 a z němčiny za 1. Maturovala jsem jako jedna z posledních ve čtvrtek. O svaťáku jsem se učila hlavně češtinu a reálie anglicky a německy mluvících zemí. Matice jsem moc nedala a jen se modlila, abych si nevytáhla diferenciální a integrální počet. Odpoledne před maturitou jsem se psychicky složila. Ségra mě popadla za ruku, posadila k videu, pustila můj oblíbený film a řekla, že se nehnu, dokud neskončí. Pak už jsem se neučila.
  Učitelé spíš podrželi. Třídní češtinářka mi na potítko přinesla texty k poznání a řekla "tady jste poznala Němcovou a tady Borovského". S přísedící jsem si pak vrámci dotazu k seznamu literatury skvěle popovídala o Tolkienovi, což se třídní moc nezamlouvalo V matice jsem zarazila a následně rozesmála zkoušející i přísedící, když jsem místo "rovnostranný trojúhelník" řekla "rovnostranný čtverec". Pak jsem se strašně divila, čemu se smějí - vůbec jsem si ten přeřek neuvědomila.
  Hned ten den jsme měli maturitní večírek, takže se slavilo až do rána. Kluci pak museli angličtináře doslova donést domů a dokonce mu vyvenčit psa

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:42:39
 14. avatar
  [42] marcellina* [*]

  mela jsem 1,1,1,2 (cestina, anglictina, ucetnictvi a ekonomika) , maturovala jsem presne 30.5. 1994 a bylo to v pondeli odpoledne , ale uz nevim, co jsem mela na sobe

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:38:25
 15. avatar
  [41] Odemětobě [*]

  Maturovala jsem v r.81 z češtiny,ruštiny,matematiky a fyziky,celkem za 6.Moje dcera maturovala v úterý odpoledne také za 6.Předměty měla češtinu,angličtinu,dějepis a společenské vědy.Z dějepisu si vytáhla jednu ze 4 otázek,které si už nestihla zopakovat.Učila se mj.na lehátku na zahradě,to já jsem měla z matikářky takové lufty,že jsem si v červnových vedrech udržovala bělostnou pleť za staženými závěsy svého pokoje.Vystresované jsme byli obě,večírek jsem měla decentní,měli jsme táborák v kamenolomu,spala jsem u spolužačky.Dcera ho má dnes,výsledek vám můžu sdělit ráno.

  superkarma: 0 24.05.2007, 13:30:14
 16. avatar
  [39] Ch.Z. Kochanská [*]

  Jo, předměty: čeština, ruština, stavitelství a beton!

  superkarma: 0 24.05.2007, 12:38:31
 17. avatar
  [38] Ch.Z. Kochanská [*]

  V sobotu máme maturitní večírek. Po dvaceti letech

  superkarma: 0 24.05.2007, 12:37:20
 18. avatar
  [37] davies [*]

  maturovala jsem jako jedna z prvních ve škole, v roce 94
  český jazyk, živočišná výroba, rostlinná výroba, veterinářství a pak praktická zkouška
  2,2,1,1,2 - měla jsem štěstí na otázky
  moc ne, přišlo mi, že umím čím dál tím mín
  na ostatní jsem se moc nedívala, nechtěla jsem je rozčilovat
  učitelé nás spíš podrželi, až na jednu vyjímku
  komise byla dobrá, maturitu jsem moc neoslavovala

  superkarma: 0 24.05.2007, 12:18:11
 19. avatar
  [36] Amálie [*]

  * Maturovala jsem 2x, až rok po naší nástavbě se začaly dávat Bc nebo DiS.
  * Dohromady to bylo 9 různých předmětů.
  * Nikdy jsem se učit nemusela, škola mi vždycky šla sama.
  * Ne.
  * Potopit někoho, kdo umí, se nedá.
  * V pohodě. Na nástavbě se s námi pak šli opít ti, kteří byli z naší školy.
  * Ono je co slavit? Člověk to přeci dělá pro sebe.

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:55:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] OlgaMarie [*]

  Jen žasnu,z čeho všeho se dnes maturuje.Co je povinné a co volitelné.My měli povinnou češtinu,matematiku,ruštinu+volitelný předmět.Šla jsem 1.den se 7 kluky a složení volitelných předmětů bylo:1x dějepis,1x biologie,3x deskriptivní geometrie a 3x fyzika.Já s maturitním dějepisem si vytáhla nejtěžší integrál a špičkový matematik s deskript.geometrií poesii mezi dvěma světovými válkami.Oba zkoušející podstoupili druhou maturitu.Ani jednoho z nás nepotopili.Sice to nebylo za jedena,ale koho to dnes bolí?Dnes se to dává,coby zábavná historka z maturity na srazech.

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:48:16
 2. avatar
  [33] pohodarka [*]

  ...bavil...

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:41:59
 3. avatar
  [32] pohodarka [*]

  jojo, prvni zkouska na vysoke mi jasne ukazala, ze maturita byla prochazka jakymzeto hajem
  ale tehdy, nebyt spoluzaka, tak se tam fakt snad slozim. proste me nenechal uz nacumovat do poznamek a byvil se se mnou o vsem moznem jen ne o maturite.

  no a jinak k clanku, fakt vtipnej...nejvic me dostaly sarvatky a spatne vyvedena fotografie

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:41:25
 4. avatar
  [31] Meander [*]

  Podle mě odmaturuje i brontosaurus. Nervy to byly, ale vzhledem k tomu, že jsem se neučila ani jedinou minutu a přesto odmaturovala, musí to dokázat každý.

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:38:50
 5. [30] tornado-lou [*]

  - maturovala, v 99. tehdy to nebylo nic moc, zpetne je to sranda.
  - cestina, fyzika, matika, anglictina a latina
  - 5x1, lec na to se hisotrie nepta
  - tehy mi pochopitelne pripadalo ze se ucim jako drak, ale opet z dnesniho pohledu to vypada jako prijemny odpocinkovy tyden
  - na nekterych
  - tezko rict
  - ospala
  - bujare

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:18:26
 6. [29] Yvaine [*]

  Na "zkoušku z dospělosti" jsem se chystala předloni. Čeština, angličtina, společenské vědy a biologie. Učila jsem se průběžně a o svaťáku už jen opakovala. Angličtinu jsem měla na háku a nechala ji až na poslední chvíli. Když jsem došla k otázce Město, ve kterém žiji a zjistila, že poznámky jsem někomu půjčila, řekla jsem si, že tu si stejně nevytáhnu a když jo, tak to nějak okecám. No jo. Vytáhla jsem si jí. V tu chvíli jsem si v duchu vynadala do...no dost. Ale zvládla jsem to a dneska už se nad tím bavím. Jo a celkově jsem ti udělala součtem za 5

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:13:43
 7. avatar
  [28] Axel [*]

  Maturovala jsem v 90., Vybrala jsem si češtinu, ruštinu, angličtinu, a abych se nemusila učit tak ještě zeměpis, protože z něho jsme měla celý gympl jedničku, takže jsem se neobtěžovala ho učit, jenom jsem ho pročetla. No a výsledek - 1,1,1,3.

  superkarma: 0 24.05.2007, 11:01:01
 8. avatar
  [26] femme.fatale [*]

  Maturovala jsem před dvěma lety, a to z češtiny, angličtiny, základů společenských věd a biologie. Známky byly v tomto pořadí 2-2-1-1. Na učení jsem měla pořád nějak dost času, když jsem se naučila jednu otázku děnně, zdálo se mi to fajn O svaťáku už jsem se učila víc a nejvíc jsem se toho naučila až v maturitním týdnu. Maturovala jsem totiž až jako úplně poslední z celé školy. Končila jsem až asi o půl druhé v pátek... A nebýt toho týdne k dobru, tak to asi neudělám. Kamarádky za mnou chodily, že už to mají a jak je to v pohodě a ať se neučím Protože jsem byla až poslední, tak jsem se na nikoho dívat nebyla. Ale na mě koukala kamarádka a hlavně o rok mladší děcka. Akorát u angličtiny jsem všechny vykázala. Učitelé byli moc fajn. Snad ve všech předmětech radili jak na potítku, tak i při samotném zkoušení. Třeba v AJ jsem si vytáhla Kanadu. Přišel za mnou na potítko a já mu říkám, že to je v háji, protože to neumím. Tak mi rychle řekl, kde mám co říct..a pak jsem stejně mluvila o tom, co budu dělat o prázdninách Jaká byla komise, to nevím. Předsedkyně byla chemikářka a fyzkářka, tak mě to nezajímalo. Hlavní byli zkoušející. Hned poté, co jsem skončila poslední předmět, bylo slavnostní zakončení, pak jsme jeli na radnici pro maturitní vysvědčení a pak na večírek.

  A ještě kamarádčina perla v chemii. Mluvila, mluvila a nejdenou se jí ta předsedkyně ptá: "Jaké účinky má rajský plyn?" (nebo něco takovýho). Zkoušející prý zbledl, ale kamarádka se usmála a s patříčným výrazem odpověděla: "Takový..příjemný.."

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:42:12
 9. avatar
  [24] arjev [*]

  Visnery:

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:19:57
 10. [23] dkd [*]

  Maturovala jsem tak dávno, že se to bojím vyslovit - je to už 33 let. Slovenčina -1, ruština - 1, účetnictví - 2, ekonomika - 2, takže s odřenýma ušima s vyznamenáním. O svaťáku jsem se učila přiměřeně, spíš opakovala; maturovala jsem jako úplně poslední ze třídy a slavila jsem vždy se všemi, kteří to přede mnou udělali : -)

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:18:33
 11. avatar
  [22] Visnery [*]

  Maturovala jsem minulý rok, za 4 dohromady, z češtiny, managementu, marketingu a informatiky. Vůbec to nikomu letos nezávidím, když si vzpomenu...V ten den jsem žádné nervy neměla, ale 2 měsíce předtím jsem byla šíleně vystresovaná. Učila jsem se fakt poctivě, pořád, takže svaták jsem měla jen na zopakování:) Sama se divim, kde jsem nasla v sobe tu silu a ucila se :) 4 roky predtimj sem totiz nic nedelala a resila vetsinu predmetu tahakama :)

  superkarma: 0 24.05.2007, 10:04:39
 12. avatar
  [21] cherinka [*]

  1 Maturovala - po zdolání zkoušky jsem měla pocit, že je to sranda.
  2+3 Vzpomenu: čeština - 2, ruština - 2, matematika - 1, deskripitva - 1.
  4 Učila - češtinu a ruštinu, matiku a desku jsem nemusela, lezla mi do hlavy sama.
  5 Byla, ale jen 2x.
  6. Učitelé byli fajn, podrželi.
  7. Komise byla super - předsedkyně byla matemetička, takže pro mě super.
  8. Neřeknu!!!

  superkarma: 0 24.05.2007, 09:41:22
 13. avatar
  [20] Marbulka [*]

  - ano maturovala, v roce 2001
  - čeština, účetnictví, podniková ekonomika, právo a odborná zkouška
  - všechno za 1, kromě účeetnictví...to bylo za 2
  - o svaťáku jsem se učila poctivě celý týden, taky to byl jediný týden co jsem se na maturitu učila
  - byla jsem se dívat, no spíš morálně podpořit a na panáka
  -učitelé byli super a spíš podrželi ...když jsem byla na potítku z češtiny a vytáhla jsem si české meziválečné autory, tak se náš učitel přišel jakoby na mě podívat a zkontrolovat a šeptal: tak na kterýho autora se mám zeptat, kterýho umíš a já mu řekla že je to fuk, že umím všechny
  - komise v pohodě
  - no slavila se v hospodě, jak jinak

  superkarma: 0 24.05.2007, 09:22:27
 14. avatar
  [18] arjev [*]

  Kačena1:

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:53:48
 15. avatar
  [17] arjev [*]

  OlgaMarie: v ruštině jsem diplomaticky přešla z výroby ocele do kuchyně a povídala jsem o bramborovém salátu a vepřových řízcích.Předkyni zaujala červěná paprika-kapie v salátu a já horlivě přešla do češtiny a tak jsme vařily česky a ostatní slintali

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:52:32
 16. avatar
  [16] arjev [*]

  Za pár dní budu mít výročí!Maturovala jsem 1.června 1977 na strojnické průmyslovce.
  Všem maturantům přeji štěstí.

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:47:41
 17. [15] Radka JS [*]

  Maturovala a je to už, no 11 let.
  Byla jsem nervozní. Pamatuju si, že jsem dorazila do školy vlastním autem DACIA neboli moje Dášenka a hned v kantýně mě odchytili spolužáci a kantýnská měla pod pultem flašku rumu, tak jsme si dali panáčka. Malýho, protože jsem moc nejedla, tak to nešlo. A ještě jsme probírali sešity s řešeníma otázek!!
  Vzpomenu, ČJ za 2, AJ za 2, Společenské vědy 1, biologie 2. Ale stejně je to jedno, nakonec je důležité tu maturu mít. Je fakt, že dneska s tehdejším zadáním bych asi zaperlila, protože bych se víc učila. Kde Vám v dalším životě dají zpracované otázky!?
  O svaťáku jsme dělali s bráškou právě to auto, abych v něm mohla jet. No starosti to teda byly! Učila jsem se asi poslední dva dny, pak mi taťka zabavil sešity a bylo po všem...
  Na maturity jsem šla jenom na své a pak tam zůstala, pak jsme se šli s partičkou koupat... Je fakt, že nám bylo hrozně smutno! Skoro jsme brečeli, že už to končí...
  Učitelé byli spravedliví, znali jsme se dobře, takže když veděli, že to znám, tak mírně postrčili...
  Komise byla v pohodě, moc si to ale všechno nevybavuju...
  Měli jsme v pátek maturitní večírek ve velkém stylu! Byli jsme tam všichni a dorazili i někteří učitelé... S nějakými jsme si potykali... No tequila tekla proudem... Pak nás sourozenci spolužáků rozváželi domů, přespala jsem u kamarádky a vetšinu noci bohužel strávila v těsném kontaktu s WC... . Ráno mě vezl kamarád/spolužák domů a bylo to hrozně smutné, takové definitivní...

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:38:46
 18. avatar
  [14] wich [*]

  1) Maturovala. No... jsem ráda, že je to za mnou.
  2) Čeština, sociální politika, pedagogika a psychologie, specka a praxe.
  3) Pět jedniček.
  4) Ano. Ve dne, v noci
  5) Ne, vadili by mi čumilové, tak jsem to nedělala ostatním.
  6) Asi podrželi.
  7) Veselá
  8) V pátek na maturitním večírku a v sobotu na Stodolní a bylo to velmi pekelné

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:22:42
 19. avatar
  [13] OlgaMarie [*]

  Nemohu psát.Řvu smíchy.A vzpomínám.A znovu řvu smíchy.Já se opravdu o "svaťáku" učila.I to, co jsem uměla.Pak mě stejně v sovětské restauraci obsluhoval pouze důstojník,nikoliv číšník,ačkoliv se mě ruštinářka snažila několikrát nenápadně a velmi tiše opravit.Až později se mi přiznala,že tomuto mému přeřeknutí přisuzovala protest proti nastupující tvrdé normalizaci a tiše mi to odpouštěla a celou dobu se o mě bála.Jedním odstavcem jsem přešla ze smíchu do smutku.
  Všem,kteří právě teď maturují,přeji jen vzpomínky veselé!

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:15:58
 20. avatar
  [12] Beruška1 [*]

  Já maturovala před 25 lety, v neděli to bude přesně. Učila jsem se průběžně a o svaťáku jsme měli takové teploty, jako bylo v úterý a jak hlásí na dnešek, takže jsme ho převážně trávili u vody, o učení ani tak nešlo.
  Příští rok mě to čeká s mojí , ale nevím, nevím, je jiná povaha, školu bere levou zadní, moc ji to nevzrušuje, no snad to zvládne.

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:15:26
 21. avatar
  [11] Pentlička [*]

  Já jsem maturovala 31. května 1978 na své 19. narozeniny. Maturovala jsem z češtiny, ruštiny, matiky a dějepisu a měla jsem samé jedničky. Učila jsem se jak blázen, o sva´táku jsem už jen opakovala a měla jsem pocit, že nic neumím, zvlášť z té matiky. Ale učitelé byli hodní, napovídali. Měla jsem strašnou radost a zároveň jsem byla hrozně smutná, že už mám po střední škole a musím opustit svoje spolužáky.

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:10:39
 22. avatar
  [10] risina [*]

  Maturovala jste? Jaké to bylo?
  Ano, už před mnoha lety sama a teď si to každoročně opakuju jako zkoušející. Bylo to - ze zpětného pohledu - celkem snadný.
  Z jakých předmětů?
  Čeština, ruština, pediatrie, psychologie, praxe.
  Vzpomenete si na své známky?
  Snadno - 5x1.
  Učila jste se o svaťáku?
  Učila, i když mi to naši nevěřili. Hodně času jsem trávila se svým tehdejším přítelem, který studoval průmyslovku (já zdravotku), a oni nechápali, co že se to společně učíme...
  Byla jste se podívat na maturitách spolužáků?
  Nevzpomínám si, asi ne.
  Podrželi Vás učitelé, nebo spíš potopili?
  Podržel mě třídní - po vytažení otázky z psychologie (poslední předmět) jsem měla totální okno a on mi na potítko přišel říct, o čem mám vlastně mluvit.
  Jaká byla komise?
  Vůbec si nevzpomínám, důležití pro nás byli zkoušející učitelé, které jsme znali. Kdo byli přísedící nebo dokonce předseda, to už fakt nevím.
  A jak jste maturitu oslavila?
  S našima na večeři, se spolužačkami a profesory na večírku. Největší odměnou pro mě bylo, že jsem směla s přítelem na vysněnou týdenní dovolenou, když už jsme tedy byli "dospělí"...

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:58:23
 23. avatar
  [9] Evikus [*]

  * Ano maturovala, měla jsem nervy, připadalo mi, že nic neumím, ale pak to ze mě krásně spadlo když bylo po všem
  * Angličtina, čeština, účetnictví, ekonomika a písemná práce z účetnictví, která se nám počítala jako další maturitní předmět
  * vzpomenu Aj - 2, Čj - 2, Ekonomika - 3, Účetnictví - 3 a písemná práce - 4 - nejdřív jsem se zděsila, ale ve finále jsou ty známky každému jedno, hlavně že máte maturitu
  * ano, jako šílená!!!
  * ne nebyla, šla jsem to rozdýchat domů, maturovala jsem mezi prvními
  * na účetnictví jsme měli krávu, která si smlsla na každém, dávala schválně záludné otázky, takže pro mě bylo jedině dobře, že jsem si vytáhla jednu z nejlehčích otázek, jinak bych to asi neudělala, na češtinu jsme zase měli super pana profesora, který se nám snažil pomoct
  * komise na mě nijak zvlášť nezapůsobila ani kladně ani záporně
  * s rodiči a bratrem v pizzerii a potom po skončení maturit na školním zájezdu do Španělska - vínečko, Španělé, moře, zábava...

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:58:15
 24. [8] Lindaa [*]

  -maturovala jsem v 91, byly to první maturity, kdy se mohl zvolit jiný predmet nez rustina
  -cestina (3), matematika (2 - místo rustiny), odborné: vytápení a klimatizace (2,2)
  - ucit se o svatáku? Co to je?
  - jasne, já maturovala v úterý a pondelí a zbytek týdne jsem prosedela se zbytkem trídy na chodbe a strídali jsme se, kdo se pujde podívat dovnitr (myslím, ze nás smelo sedet uvnitr jako divaci vzdycky jenom pár)
  - komise byla neutrální, ale reditel pomáhal (kde mohl)
  - a samozrejme, ze jsme celá trída sli slavit - dorazila jsem domu pred setmením, coz dodnes pokládám za úspech

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:56:44
 25. avatar
  [7] Lilinka [*]

  -maturovala, bylo to v pohodě
  -čeština, angličtina, němčina, společenské vědy
  -vzpomenu , není to zas tak dlouho
  -jasně, že učila
  -ne, neměla jsem v plánu někoho znervózňovat ještě víc než byl
  -jo, všichni učitelé byli fajn
  -komise byla v klidu, akorát zástupce ředitele po mně pořád chtěl, ať mluvím hlasitěji. Mluvila jsem tak, jako když sedím s někým u stolu a nechci rušit okolí (čili spolužáka na potítku), takže ve finále jsem hulákala, že to muselo být slyšet i na chodbě
  -tak to si nepřejte vědět

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:34:57
 26. avatar
  [6] Kačena1 [*]

  Kolegyně, toho času advokátka, se mi minulý týden pochlubila, že u maturity na otázku, jaké zná druhy vět, vypotila: dlouhé a krátké.

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:25:10
 27. [5] Morgiana [*]

  Naše maturity měly efektní začátek. V pondělí ráno stála naše celá třída nastoupená před komisí, řečnilo se a první spolužačka si tahala otázku. Najednou se ozvala rána, až se třáslo sklo. Odpoledne jsme se dozvěděli, že bouchnul Semtín (chemička u Pardubic) a my jsme to slyšeli až u nás v Hradci Králové. A v den, kdy jsem maturovala já, bylo zatmění slunce.

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:02:44
 28. [4] Morgiana [*]

  Nyotaimori: Stalo se mé kamarádce, když seděla u maturit na učilišti:
  Učitel (snažící se žákovi pomoct): Odkud jste?
  Žák: Z Úpice.
  Učitel: Tak nám řekněte autora nebo autory, kteří jsou spjatí s krajem Podkrkonoší.
  Žák: Petr Bezruč?

  superkarma: 0 24.05.2007, 06:57:24
 29. [3] puca [*]

  segra tam dneska jde a je desnej nervak, tak ji , prosim, drzte palecky

  superkarma: 0 24.05.2007, 06:32:20
 30. avatar
  [2] Canadian [*]

  Moje kamaradka se dopocitala toho, ze tricetileta valka trvala 2,5 roku a pote prohlasila, ze klokan je vejcorody a na onech vejcich sedi otec klokan

  superkarma: 0 24.05.2007, 01:37:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme