Zdraví

Zkoušeli jsme v lékárně vyměnit léky. Dopadlo to fiaskem

Dlouhodobě se v našem magazínu věnujeme problému léků a doplatků. Tentokrát nás zajímalo, jaká je praxe, když si chcete v lékárně lék vyměnit. Vyzkoušeli to redaktoři Jakub D. Kočí a Zuzana Hainallová...

lekarna

Být nemocný je dnes drahý špás, popřemýšlíte-li nad tím, kdy jste naposledy odcházeli z lékárny a dostali prášky na předpis zadarmo. Přesto jsme několikrát od Ministerstva zdravotnictví i pojišťoven dostali informaci, že v lékárně by měly být léky na předpis, na které se platí doplatek, vyměnitelné za adekvátní léky, na které se doplatek neplatí. K tomu je důležité podotknout, že jsou léky, u kterých platíte doplatek vždy, protože jejich zadarmová alternativa neexistuje, v tu chvíli je ale pacient chráněn ochranným limitem, díky kterému nejen na lécích, ale například i na poplatcích u lékaře nemůže přesáhnout finanční strop 5.000 korun a 2.500 korun pro děti a důchodce.

Tentokrát nás zajímala praxe

Domluvil jsem se kolegyní Zuzku Hainallovou (Anai), že s ní skočím do lékárny, až si půjde vyzvednout prášky na srdce. Celou akci jsme naplánovali tak, že Zuzka se bude tvářit jako moje matka a já se budu vyptávat, načež Zuzka experiment utne a koupí léky, které má předepsané.

V náhodně vybrané lékárně Dr.Max u vstupu do metra Můstek jsme tedy sehráli tuto etudu. Lékárník byl velice ochotný a vysvětlil nám, že lék Rivodaron® 200 je nejlevnějším lékem s touto účinnou látkou a nahradit ho nelze, lék Betaloc® ZOK 25mg sice není nejlevnějším lékem s účinnou látkou, ale také nám ho nemůže nahradit, protože má specifický průběh rozpouštění, což značí ta písmena ZOK. To by prý musel rozhodnout lékař.

„Mamka“ Zuzka už začínala být trochu nervózní, asi z fronty, která se za námi tvořila. Jenže mě zajímalo, proč to není napsané v receptu, proč tam lékař nenapsal kouzelné slůvko „nenahrazovat“.

Pan lékárník mi ochotně vysvětlil, že to je na lékaři, jestli tam to slovo napíše, nebo nenapíše, ale že on mi tento lék vyměnit nemůže, a ať se na to zeptám lékaře.

Přišlo mi to podezřelé, ale Zuzka už mě šťouchala ven. Zaplatili jsme asi 250 korun.

Druhé kolo

Zaúkoloval jsem Zuzku, ať se svého lékaře zeptá, až k němu příště půjde, proč jí tam slůvko „nenahrazovat“ nenapsal, a zašli jsme ještě do další lékárny, tentokrát už jako novináři, abychom si ověřili informace z lékárny první. Tam nám je magistra potvrdila, tedy že lék Rivodaron® 200 je nejlevnější možný a Betaloc® ZOK 25mg má specifický způsob vstřebávání a nahradit ho jiným lékárník nemůže.

A tím vyvstala další otázka na pojišťovnu: Jak je to s výměnou léků, které mají levnější alternativu, ale v lékárně vám je nevymění kvůli označení ZOK, tedy kvůli specifickému vstřebávání, započítávají se do ochranného limitu plně? Protože jde o reportáž, nevolal jsem tiskovému mluvčímu, ale na infolinku VZP. A zde jsem dostal užitečnou radu, totiž odkaz na stránky Ministerstva zdravotnictví, kde ke konkrétním lékům mohu snadno vyhledat doplatky, nejvyšší cenu v lékárnách, úhradu od pojišťovny a kolik se z doplatku započítává do ročního ochranného limitu.

Ten odkaz by se vám mohl, milé čtenářky hodit, tak tady je:

Tady jsem zjistil, že na Betaloc® ZOK 25mg může pacient maximálně doplácet 145,02 korun (otázka je, kolik z toho je marže lékárny) a do ročního ochranného limitu se započítává 0,00 korun. Čili je evidentní, že nenapíše-li vám lékař u tohoto prášku „nenahrazovat“, zaplatíte tučnou sumu, vstřebávání, nevstřebávání. Zároveň je také zřejmé, že lék má alternativu zdarma se stejnou léčivou látkou, problém vstřebávání, doufám, zjistí Zuzka u svého kardiologa.

A když už jsem byl v tom, prohnal jsem vyhledavačem také lék Rivodaron® 200 a nestačil se divit. Zjistil jsem totiž, že u tohoto léku v třicetitabletové verzí vždy pacient doplácí minimálně 20,84 korun. Pak mě napadlo na lék kliknout a otevřel se mi detail, kde jsem nalezl odkaz Léčivé přípravky se stejnou léčivou látkou, na něm jsem pak našel zvýrazněný lék AMIODARON MYLAN 200 MG, který je bez doplatku. Kde udělali lékárníci chybu?

Mimochodem, když už jsem objevil ten odkaz na Léčivé přípravky se stejnou léčivou látkou, prokontroloval jsem ještě jednou Betaloc® ZOK 25mg. Zde jsem dostal informaci, že bez doplatku je METOPROLOL MYLAN 190 MG a také BETALOC 1 MG/ML. Nevím proč, ale mám z celé akce pocit, že nás v lékárně pěkně natáhli...

Čtěte také...

   
30.11.2012 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [80] sisinav [*]

  A víte co je na tom všem nejzajímavější? Že nejvíc se ke konkretním tématům vždycky vyjadřují lidé, kteří o tom nic neví:D Strašně mě "baví" jak všichni nadávají, že léky jsou drahé....on je totiž musel někdo objevit, otestovat a schválit, aby Vám pak mohly pomoct a aby nepřinesly více škody než užitku. Proto jsou léky drahé a dávat to za vinu lékarníkům je blbost....samozřejmě, že farm. firmy chtějí na lécích vydělat, protože taky mnoho miliard investují do výzkumu, ale to už nikdo nevidí, každý si jenom hledí toho si pěkně postěžovat. A navíc...každý svého štěstí strůjcem...mohli jste si pěkně vystudovat těžkou školu jako je farmacie, dostávat pěkný plat, být pěkně zaměstnaný a možná by vas pak tak netrapilo to, že vám lékarník nevymění lék za levnější. Navíc byste si pak uvědomili co za člověka před vámi v lékarně stojí...není to totiž prodavač, ale odborník na složení léků, jejich interakce a účinky, který 5 let dřel, aby pak mohl poslouchat v lékarně blby řeči pacientu...

  superkarma: 0 08.03.2013, 16:52:51
 2. [79] MatinaVFU [*]

  Dobrý den, 

  jako studentka posledního ročníku farmacie bych ráda taky přidala svůj názor. Lékovou formu coby lékárnici ze zákona povolené nemáme, tudíž nelze nabídnout pacientovi variantu infuzí za tabletky, kterou pane Kočí nabízíte. S tím musí souhlasit lékař.Termín nenahrazovat dnešní legislativa také nezná. správné označení je "nezaměňovat" pouze v takovém případě se pacientovi započítává do zmíněných limitů určitá částka, kterou pacient doplácí. Jelikož je paní kardiačka, osobně bych jí rozhodně léky sama neměnila, nerada bych pacientku ohrozila. Betaloc ZOK, má opravdu jedinečné uvolňování, proto opět nelze zaměnit. Podobné je to u léčivého přípravku Concor Cor.

  Ještě mě napadá jedna poznámka: Pacientovi nemůžeme ze zákona bez souhlasu lékaře měnit sílu ani účinnou látku, plus řadu dalších parametrů, včetně zmiňované lékové formy. 

  Chtěla bych Vás poprosit, pokud plánujete další takový "výlet" do lékárny, nastudujte si nejdříve potřebné informace, protože tohle strašně moc lidí akorát zmate. 

  Ještě bych chtěla reagovat na jeden zdejší příspěvek ( už nevím, kdo to psal), že v Maxovi jsou největší prodavači ze všech. Prosím, vezměte na vědomí, že v ŽÁDNÉ LÉKÁRNĚ SE S PRODAVAČEM NESETKÁTE. Já jsem právě absolvovala povinnou praxi v rámci školy v lérkáně Dr. Max. Za sebe a tu lékárnu, kde jsem já absolvovala, musím říct, že přistupujeme k pacientovi s ohledem, bereme zřetel na jeho požadavky, zdravotní stav a ve valné většině případů rovněž na finanční prostředky pacienta. Dispenzační minima podávání v "mé" lékárně Dr.Max jsou maximální, na nbezpečné varianty upozorňujeme pacienty jak při výdeji na recept, tak na volný prodej.

  superkarma: 1 06.02.2013, 22:06:13
 3. avatar
  [78] Linde [*]

  studentka_farmacie — #76 díky za osvětu, hned to vyznělo lépe Sml79.

  superkarma: 0 27.01.2013, 18:01:50
 4. [77] studentka_farmacie [*]

  studentka_farmacie — #76 * oprava "ředění krve" samozřejmě

  superkarma: 0 26.01.2013, 20:32:37
 5. [76] studentka_farmacie [*]

  linde — #75 Takže co se týče přípravku Rivodaron® 200:

  Žádný přípravek se stejným složením, dávkováním a lékovou formou (tj. tabletky) není. Výše zmíněný AMIODARON MYLAN 200 MG je bez doplatku, pouze pokud je splněna podmínka:

  A: Léčivý přípravek omezený symbolem

  „A“ je hrazen z veřejného zdravotního pojištění pouze v případě, kdy je

  zdravotní pojišťovně účtován lékařem (zdravotnickým zařízením).

  Případný doplatek pak uhradí pacient přímo lékaři (zdravotnickému

  zařízení). Pokud je symbolem „A“ omezený léčivý přípravek

  předepsán na recept, nesplňuje tím podmínky pro úhradu z veřejného

  zdravotního pojištění, a pacient si ho pak při výdeji v lékárně hradí

  sám v plné výši.

  - jednoduše řečeno, musel by mít doktor smlouvu s pojišťovnou a tento lék u sebe v ordinaci přímo k prodeji. Jakmile jej předepíše a pacient si jej musí vyzvednout v lékárně, nevztahuje se na něj hrazení pojišťovnou.

  K Betalocu platí to, co jsem už napsala níž. V dávkování 25mg žádný jiný preparát k dostání není.

  Jinak pro ty, kteří se rozhodli používat výše zmíněnou adresu pro vyhledávání LP a jejich úhrad. Po kliknutí na název léčivého přípravku se vám otevře okno s podrobnějším popisem, kde najdete i dodatky viz. podobný jako jsem já okopírovala k přípravku Amiodaron.

  Nezastávám se tu lékáren, samozřejmě můžu potvrdit, že jsou i takové (resp. jejich majitelé jsou tací), že za každou cenu chtějí vydělat peníze a neohlíží se na zákazníka = pacienta.

  Šlo mi hlavně o to, aby se tu laik nepokoušel radit lidem, když nemá patřičné znalosti. Tady jde o zdraví lidí. Naštěstí jsou to léky, které jsou pouze na předpis, takže k záměně a následnému poškození pacienta dojít nemůže. Pokud ovšem bude pan redaktor radit i v jiných oblastech, může být ohroženo zdraví pacienta. Namátkou vyberu Ibalgin pro pacienty, kteří berou léky na ředění srdce (může způsobit masivní vnitřní krvácení), šalvějový čaj pro těhotné (způsobí potrat). V takových věcech je vždy lepší se poradit s lékařem nebo lékárníkem, které mají v dané oblasti dostatečné vzdělání.

  1. na komentář reaguje studentka_farmacie — #77
  2. na komentář reaguje linde — #78
  superkarma: 0 26.01.2013, 20:28:33
 6. avatar
  [75] Linde [*]

  studentka_farmacie — #74 Vážená studentko farmacie, nemám důvod zastávat se tady níže zmiňovaného redaktora, ovšem takto ostrý komentář si snad nezasloužil. Už jen to "vážený" v uvozovkách mi přišlo hodně opovržlivé (můj dojem) a poučení, že píše o něčem úvahu - budiž, upozornila jsi ho, že se věci mají jinak. Ovšem čekala bych spíše radu v přátelštějším duchu a možná i malou nápovědu, čím by se lék dal nahradit, ne vyjmenovat to, čím se nahradit nedá. Tak asi tolik. Případně malé potvrzení toho, jak se v lékárnách kšeftuje s preferovanými léky Sml58

  1. na komentář reaguje studentka_farmacie — #76
  superkarma: 0 25.01.2013, 21:06:36
 7. [74] studentka_farmacie [*]

  "Vážený" pane Kočí. Jsem studentkou farmacie, takže se vyjádřím pouze k vašim neuváženým radám ohledně generické substituce. Máte pravdu, že pokud je lék v nižším dávkování (50x100 mg), můžete užívat dvě tabletky 50mg, pokud vám lékař předepsal 100mg. Ovšem Metoprolol Mylan je 190mg oproti Betalocu 25mg, což znamná, že byste tabletu musel rozdělit na 35 dílů a užít 3 díly. Za prvé je to vzhledem k velikosti tablety nemožné a zadruhé předpokládám, že doma nemáte laboratorní váhy, abyste si ověřil, že opravdu užíváte předepsané množství. Za druhé a to je to podstatné jsou tablety zapracovány do lékové formy tak, aby se rozpustily jen v určitém míste trávicího traktu a nebyly zničeny kyselým pH žaludku. Jakmile tabletu rozčtvrtíte, ochranná funkce zmizí a tabletku (bezpardonu) tak akorát vyserete.

  Co se týká betalocu 1mg/ml, chápu, že nejste odborník v oblasti farmacie, ale při přečtení "ml" vás mohlo napadnout, že to asi bude tekuté. Betaloc 1mg/ml je infuzní roztok. Nevím, jestli by paní Zuzce chutnal.

  Stejně tak jako radíte paní, která kupuje pro syna Magnesium - to, které kupuje paní je zcela běžně dotupný DOPLNĚK STRAVY. To, co jste jí doporučil vy je léčivo, navíc podávané injekčně.

  Prosím, věnujte se článkům o týraných zvířatech, nebo reklamaci bot u Batě a nemystifikujte tu laiky svými pseudofarmaceutickými znalostmi. Děkuji

  1. na komentář reaguje linde — #75
  superkarma: 0 25.01.2013, 15:27:25
 8. avatar
  [73] Linde [*]

  black.bird.third — #72 a pak je vysoce nepravděpodobné, že by předepsal konkurenční, bezdoplatkový lék. Je to prostě velký bysnys, co my obyčejní pacienti nevidíme.

  superkarma: 0 03.12.2012, 20:24:17
 9. avatar
  [72] black.bird.third [*]

  linde — #61 Manželův lékař má občas na sobě v ordinaci i tričko s logem jím nejvíce předepisovaného léku ... To už je dost ujeté.

  1. na komentář reaguje linde — #73
  superkarma: 0 02.12.2012, 21:58:56
 10. [71] Trefa [*]

  Trefa:me leky vyzvedava dcera u nich v lekarne,kde ma slevu.

  superkarma: 0 01.12.2012, 21:25:13
 11. avatar
  [70] Julča [*]

  Vlaďka Husárová — #48 Byla jsem taky na operaci žil klasicky před 12 lety a super. Chodila jsem hned, nic mě nebolelo Sml67. Je pravda, že na druhé noze jsem měla jen kousek, tak mi udělali obě najednou.

  superkarma: 0 01.12.2012, 21:11:20
 12. avatar
  [69] ivory [*]

  mhm...o Dr. Maxovi si myslím své, lékárníci odtamtud by se klidně mohli přejmenovat na obyčejné prodavače...nic jiného to není. Ke všemu mají provizi za to, co za léky lidem prodají (potvrzená informace), takže si spíš myslím, že proto Vás takhle odbyli s tím, že lék vyměnit nemůžou...

  superkarma: 0 01.12.2012, 17:09:44
 13. avatar
  [68] ekleinovka [*]

  Jakub D. Kočí — #42 Díky za radu,Jakube, jsem zvědavá, jak uspěju,to se pak ozvu

  superkarma: 0 01.12.2012, 17:05:15
 14. [67] marketka77 [*]

  linde — #61 S tou antikoncepcí to mám také tak podobně..v jedné lékárně chtějí přes 6 stovek v jiné pět..a minule jsem ji koupila dokonce i za 4 stovky..

  Nechapu proc u prasku stejneho druhu a znacky nejsou ceny jednotne..( prosim kdyby se lisily o par haleru nebo korun  - ale ono se to mnohdy lisi o stovky..)

  superkarma: 0 01.12.2012, 11:43:10
 15. [66] step1 [*]

  Problém je, že si každá lékárna může stanovit cenu léku sama. Málokomu se chce obíhat lékárny, když je nemocný. Po mně minulý týden chtěli doplatek 200,- Kč a ve druhé líkárně jen 100,- Kč. To už je pěkný rozdíl. Taky se mi stalo, že za injekci pro syna chtěli v jedné lékárně 5000,- Kč (slovy pěttisíc) a ve druhé lékárně mi ji dali bez řečí bez doplatku. Sml57

  superkarma: 0 01.12.2012, 10:26:47
 16. avatar
  [65] margot [*]

  jako laik bych si netroufla nahrazovat léky předepsané lékařem, který zná dobře můj zdravotní stav, léky, které souběžně užívám a také možné kontraindikace, způsoby vstřebávání atd... pokud některý z předepsaných léků nahradit nelze, nechám si zaznamenat. zrovna tak, pokud "lékárna recept neposílá pojišťovně, protože pojišťovna na něj beztak nedoplácí" a lék by byl na předpis, trvala bych na účtu z pokladny lékárny, abych doklad měla.Sml80

  superkarma: 0 01.12.2012, 09:57:29
 17. [64] Danulka K. [*]

  Již leta mám svoji lékárnu,kde mám slevy, takže to využívám, léky bohužel beru.

  superkarma: 0 01.12.2012, 07:17:06
 18. avatar
  [63] paníliška [*]

  Jakub D. Kočí — #56 http://www.samoleceni.cz/8595112610060/magnesii-lactici-0.5-tbl.mvm-por.tbl.nob.100x0.5g

  Třeba tady. Pleteš si tablety s injekcemi a pokládám za nebezpečné, když tohle téma řeší naprostý laik.

  superkarma: 0 30.11.2012, 23:53:33
 19. avatar
  [62] saruz [*]

  pravidelně žádné léky neberu, takže v tohle se moc neorientuji

  superkarma: 0 30.11.2012, 23:19:55
 20. avatar
  [61] Linde [*]

  lékárny mají velký monopol, ale všimli jste si, že někteří lékaři předepisují akorát konkrétní léky, které jim tlačí ti vtěrní prodejci? Prostě napíšou lék, který má i levnější formu, ale lékařka mnohdy tvrdí, že tento je prostě nejvhodnější. A v ordinaci má veškeré vybavení s logem dotyčného léčivého přípravku. Je to velký bysnys a bonusy za předepsané léky za měsíc též nejsou k zahození Sml57.

  A k rozdílným cenám léků - u nás ve městě stojí balení mojí antikoncepce zhruba 900-1000 Kč na čtvrt roku. V mojí oblíbené lékárně, daleko od centra za totéž balení dávám - pozor - 750 Kč!!! A to tam nemám žádnou protekci, žádnou bonusovou kartu a podobně. Ti ostatní jsou pouze tak předražení a ta moje lékárnice mi to určitě neprodává pod cenou, ale aby také vydělala. Tak asi tolik...Sml31

  1. na komentář reaguje marketka77 — #67
  2. na komentář reaguje black.bird.third — #72
  superkarma: 0 30.11.2012, 22:04:03

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] denkas [*]

  reditelka — #59 Já zatim taky neSml23

  superkarma: 0 30.11.2012, 20:50:51
 2. avatar
  [59] reditelka [*]

  No jo, v tomhle se moc neorientuju.

  1. na komentář reaguje denkas — #60
  superkarma: 0 30.11.2012, 18:08:57
 3. avatar
  [58] ladouch [*]

  To je asi tak když se v tom člověk neorientuje, tak zaplatí všechno co mu lékař napíše.Sml22Sml22

  superkarma: 0 30.11.2012, 17:58:08
 4. avatar
  [57] daska59 [*]

  marilka — #44 Taky bych řekla, že jim víc záleží na tržbě než na stavu peněženek chudáků důchodců Sml80

  superkarma: 0 30.11.2012, 17:27:19
 5. avatar
  [56] Jakub D. Kočí [*]

  pajda — #55 Tohle léčivo jsem vůbec nenašel. Existuje ale bez doplatku na předpis MAGNESIUM SULFURICUM BIOTIKA 20%

  Obsahuje konkrétně...

  Jedna 10 ml ampule obsahuje Magnesii sulfas heptahydricus 2 000mg.

  10 ml obsahuje 197,2 mg hořčíku, to odpovídá 8,11 mmol.

  10 ml obsahuje 779,4 mg síranů, to odpovídá 8,11 mmol.

  Pomocná látka: voda na injekci.

  Evidentně se tedy jedná o něco, co si člověk musí píchat, otázka je, jestli jde o stejné magnesium, které potřebuje váš syn...?

  1. na komentář reaguje paníliška — #63
  superkarma: 0 30.11.2012, 17:06:41
 6. avatar
  [55] pajda [*]

  To je celé hezké, ale třeba můj syn bere obyčejné Magnézium. Úplně obyčejné, levné Magenézium Lactii, které je běžně ve všech lékárnách. Jenže ho  - kvůli své ojedinělé metabolické vadě - bere 8 - 10 tablet denně. A stovka tablet stojí stodvacet korun. Takže jenom za jeden typ léku dá  přibližně 500,- Kč za měsíc, a to každý měsíc, celý zbytek života. Bez něj se neobejde...a na pojišťovnu mu ho nikdo nedá, protže "je vás v republice jen 6, přece kvůli vám nebudeme měnit tabulky" - jak jsme se dozvěděli. A k tomu si připočítejte další léky a jste na docela slušné částce, kterou nám nikdy nikdo nezaplatí. A zaměnit podobný "jenom minerál" není za co.

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #56
  superkarma: 0 30.11.2012, 16:55:45
 7. avatar
  [54] Jakub D. Kočí [*]

  dadma — #50 Thle je taky docela zajímavý problém. Přijde mi, že když je v léku menší množství účinné látky než v předepsaném, tak by měl být schopen předepsaný nahradit, jen s vyšším dávkováním (2 tabletky 50mg látky místo 1 tabletky 100mg). Ale to velí jen selský rozum, zkusím to vyšťourat z nejakých odborných zdrojů a z ministerstva.

  Opakovaný recept zůstává v lékárně jen do té doby, než skončí jeho opakování (mělo by to být na receptu napsané) pak jde na pojištovnu s tím, kolikrát byl vyzvednut.

  Tatarka Hellmanns — #47 Pravdu díš - amen! Vzpomínám si, jak mi mamka vyprávěla, kterak její kamarádka obíhala asi 5 lékáren a všude úplně jiné ceny. Pravidlo, že malá lékárna je levnější ale není úplně pravidlem. V přístupu k zákazníkovi etc. je rozhodně lepší, ale velké řetězce si zase mohou dovolit zajímavé slevy. To se tedy týká léků volně prodejných, samo.

  superkarma: 0 30.11.2012, 16:36:54
 8. avatar
  [53] paníliška [*]

  Vlaďka Husárová — #52 Tak to jsi jich asi moc neměla. Ale to je jedno, hlavně zdraví. Sml33

  superkarma: 0 30.11.2012, 16:32:42
 9. [52] Vlaďka Husárová [*]

  paníliška — #51 Také mám 3 stehy Sml54.

  1. na komentář reaguje paníliška — #53
  superkarma: 0 30.11.2012, 15:35:29
 10. avatar
  [51] paníliška [*]

  Vlaďka Husárová — #48 Ano, vím, o čem mluvíš. Na ten laser jsem šla a spokojená jsem moc. A dělali mi obě nohy od stehen po kotníky, na jedné noze mám stehy 3, na druhé 4.  Nevím, proč Ti to nedoporučila, tahle metoda je opravdu lepší a šetrnější. No, Tvoje spokojenost je důležitá, tak ať nožky dobře běhají. Sml16

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #52
  superkarma: 0 30.11.2012, 15:28:32
 11. [50] dadma [*]

  Léky vám v lékárně vymění vždy až po dohodě s lékařem.Můžou zaměnit za totožný lék,ale ten je pouze od jiného výrobce s jiným názvem,ale se stejnou účinnou látku a o stejné síle.

  S tím ochraným limitem je to velmi ošidné.Můj manžel bere lék na srdce,který pojišťovna ehradí a stojí 1300,-Kč.Tak já zaplatím 1.300,Kč,ale nikam se to manželovi nezapočte, protože recept neopustí lékárnu.Na pojišťovnu se neposílá,proč taky, když z něj pojišťovna nic neplatí.A je pravda, že u menších balení třeba po 10,20,30-ti tabletách se většinou vždy doplácí.U balení 90 nebo 100 tablet je doplatek nižší nebo žádný.Proto si dávejte pozor když v lékárně nemají velké balení a chtějí vám dát třeba tři malé.Chce se na doplatek raději vždy zeptat. 

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #54
  superkarma: 0 30.11.2012, 14:54:53
 12. [49] Vlaďka Husárová [*]

  Tatarka Hellmanns — #46 Ano, bylo to na volně prodejné léky. Když jsem se ptala, jestli je to normální, tak prej u všech je. Že většina lékáren si nasadí tu nejvyšší marži.

  superkarma: 0 30.11.2012, 14:14:14
 13. [48] Vlaďka Husárová [*]

  paníliška — #45 No, fakt mi to nedoporučila. Měla jsem jít laserem. Ale nakonec jsem šla klasicky. Protože prý jsem ty žíly měla ve špatném stavu. A laser se dá jen do určitého rozsahu. Říkala mi, že když bych s tím ještě takhle chvilku chodila, tak mi hrozí bercový vřed z toho. To mi říkal i ten doktor. Akorát se tedy neshodli v provedení.

  Šla jsem klasicky a jsem moc spokojená Sml67

  1. na komentář reaguje paníliška — #51
  2. na komentář reaguje Julča — #70
  superkarma: 0 30.11.2012, 14:12:10
 14. [47] Tatarka Hellmanns [*]

  Jakub D. Kočí — #31 Hele a víš, že mě právě u Dr.Maxe vůbec nepřekvapuje? Je to lékárna, která těží jednak z toho, že je součást řetězce, a druhak z toho, že má výhodnou polohu přímo na metru, tudíž by ty zákazníky museli něčím strašlivě naštvat, aby už nikdy nepřišli... Neb většina těch, co tam chodí, to má prostě po cestě. Obdobné je chování lékaren v nemocnicích - pacienti to tam mají prostě blízko. Tudíž tam neni žádný tlak na péči o zákazníky a ti lidé jsou fak po tom, aby prodali zadraho. Myslím, že naopk v některé zapadlejší lékárně byses setkal s úplně jinčím přístupem, neb tam ten lékárník je kolikrát ochoten udělat první poslední, aby se klient vrátil...

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #54
  superkarma: 2 30.11.2012, 13:33:35
 15. [46] Tatarka Hellmanns [*]

  Vlaďka Husárová — #33 Tak nevím, jek je to v praxi, v účetnictví lékáren jsem nedělala, jen znám ty vyhlášky :-). Ale je fakt, že kterýkoliv lék, který může hradit pojišťovna(a o těch je v článku řeč), je cenově regulován, viz stránky ministerstva zdravotnictví: http://www.mzcr.cz/obsah/jak-se-reguluji-ceny-leciv_2516_1.html

  Je fakt, že na volně prodejné léky se tahle regulace nevztahuje... Ale tam když si lékárna nastřelí 100% marži, tak půjdou lidé zkrátka do jiné, kde je marže nižší... Celkem pochybuju, že by se lékárny dohodly na tom, že všechny budou mít 100 %, byly by samy proti sobě...

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #49
  superkarma: 0 30.11.2012, 13:29:03
 16. avatar
  [45] paníliška [*]

  Vlaďka Husárová — #36 Právě jsi mě hodně překvapila s tou operací. Nechápu, proč by placená operace měla být riskantní. Já ji podstoupila před týdnem, operovali mi obě nohy naejdnou a chodila jsem ještě týž večer. Právě, že tato metoda je šetrnější než klasická.

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #48
  superkarma: 0 30.11.2012, 13:27:58
 17. [44] marilka [*]

  Kde udělali lékárníci chybu? Přesně tam co píšete v poslední větě. Že nebyli poctiví a šlo jim o mamon :)

  1. na komentář reaguje daska59 — #57
  superkarma: 2 30.11.2012, 13:26:10
 18. [43] jerenika [*]

  Děkuji za článek, velmi se hodí Sml67

  superkarma: 0 30.11.2012, 13:16:59
 19. avatar
  [42] Jakub D. Kočí [*]

  ekleinovka — #39 Pokud nemůžete brát jiné léky kvůli alergii, poproste lékaře, ať vám na recept napíše "nenahrazovat" a přesáhnete-li ročně 5.000 korun (nebo 2.500, podle věku) na poplatcích a doplatcích, pojišťovna vám začne peníze vracet.

  1. na komentář reaguje ekleinovka — #68
  superkarma: 0 30.11.2012, 13:02:13
 20. [41] V19 [*]

  v našom meste je 10 lekárni, pretože tých liekov užívam

  neúrekom, chodím pravidelne iba do jednej z nich a to iba preto, lebo magistra je moja neter...

  superkarma: 0 30.11.2012, 12:20:46
 21. [40] DCOlga [*]

  Naštěstí neberu žádné léky, takže zkušenosti  nemám.

  superkarma: 0 30.11.2012, 11:53:31
 22. avatar
  [39] ekleinovka [*]

  A už jsme u léků, já na srdíčko beru rytmonorm,ale existují levnější varianty složky, kterou obsahuje.Jenže mají v sobě další pomocné látky, které nesnáším kvůli alergiím.A tak doplácím měsíčně za léky pořádné pálky.....

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #42
  superkarma: 0 30.11.2012, 11:23:30
 23. [38] Rikina [*]

  Jelikož jsem radši zdravá, nemám moc zkušeností s léky, lékárnami a tak vůbec. Nicméně mi není příliš jasné, proč by měl pacient studovat, jaký lék lze čím nahradit a pak se o tom handrkovat v lékárně. Sml80 Tak snad může říct rovnou tomu lékaři, co mu to předepsal, že chce něco hodně, ale fakt hodně levného, nejlépe zadarmo. Sml57 Nebo jít na louku na heřmánek... Ochranný limit jsem taky moc nepochopila, protože má zřejmě tolik výjimek, že by ani nemusel existovat. Mí rodiče, důchodci, platí měsíčně za léky nemalé sumy, a nikdy nedostali od VZP zpátky ani pětník, přestože limit překračují. Sml80 

  superkarma: 2 30.11.2012, 11:00:29
 24. avatar
  [37] JITA72 [*]

  informací není nikdy dost, fandím a pořádně to koste Sml67

  superkarma: 0 30.11.2012, 10:47:17
 25. [36] Vlaďka Husárová [*]

  lenig — #5 Na žíly jsem měla předepsaný lék asi za 800 na měsíc. Nějaké mazání. Lékárník mi doporučil se informovat u lékaře.

  Vyměnila jsem lékaře, protože pan doktor mi byl velice nesympatický a k jeho přístupu jsem měla jisté výhrady. Třeba mi řekl, že po operaci nebudu dva měsíce chodit. Když se mi podívala na žíly jiná lékařka, ne jen, že vyměnila lék za levnější a účinnější variantu, ale také mi nedoporučila placenou operaci. Měla jsem platit za jednu nohu 15 tis. Doktorka mi řekla, že ta placená operace by v mém případě byla riskantní. Sice budu mít jizvy, ale když půjdu na klasické vyndání žil, bude pro mě bezpečnější.

  Nelituji toho. Chodila jsem po týdnu.

  Ono je dobré se informovat a když jde o něco vážnějšího, ověřit si postup u jiného lékaře.

  1. na komentář reaguje paníliška — #45
  superkarma: 0 30.11.2012, 10:46:14
 26. [35] free [*]

  Jinak u nás Dr.Max je nejhorší lékárna.  Sice hlásají, že nevybírají poplatky, ale téměř každý lék musejí objednávat, takže tam člověk musí njmíň dvakrát.

  superkarma: 0 30.11.2012, 10:45:52
 27. [34] free [*]

  Tak toto pátrání se mi líbí, jen tak dál.

  superkarma: 0 30.11.2012, 10:43:00
 28. [33] Vlaďka Husárová [*]

  Dělala jsem účetnictví několika lékárnám a fakt je, že marže za některé léky mohla být až 100 %. Už si přesně nepamatuji za které, ale mám tu ještě jejich "obratovky", tak je zkusím vyštrachat.

  Také často nemají ani alternativy levnějších léků (asi úmyslně).

  Několikrát se mi stalo, že lékárna nevzala nedobrané léky nebo použité baterie do sluchadel. To jsem se dost rozčílila, protože na každém obalu léku je napsáno: Nepoužité léčivo vraťte do lékárny.

  Použité baterie by měl vybírat každý jejich prodejce.

  Tak a teď víte, s čím se léčím jáSml32. Klidně na mě řvěte Sml31, je mi to jedno. Stačí vypnout jediné tlačítko a je klid Sml30Sml30Sml30.

  1. na komentář reaguje Tatarka Hellmanns — #46
  superkarma: 0 30.11.2012, 10:40:27
 29. [32] Anime Otaku [*]

  já mám s výměnami léků zase naopak velmi špatné zkušenosti, protože často do generických léků se přidávají nosné látky na které mám silnou laergii, takže vždycky musím jako trubka lítat po všech čertech aby měli přesně ten lék, kteý mám předepsaný. Jinak jsem třeba alergická na růžovou barvu u brufenu. Zkoušela jsem to - z tablety ze které jsem povlak dokonale odrbala jsem neměla reakci Sml57

  superkarma: 0 30.11.2012, 10:28:35
 30. avatar
  [31] Jakub D. Kočí [*]

  Tatarka Hellmanns — #25 Víš co, zrovna u toho Dr.Maxe v centru Prahy, který má jistě dost velký obrat i v prodeji léků volně, mě tenhle přístup trochu překvapil. Ale je možný, že prostě ten konkrétní lékárník nevěděl nebo nechtěl a nebyl nijak tlačen shora. To ale nerozlousknem, faktem je, že nevyměnil.

  1. na komentář reaguje Tatarka Hellmanns — #47
  superkarma: 0 30.11.2012, 10:12:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme