Zvlášť o Vánocích si lidé domu nosí oheň: Zapalují svíčky a krbová kamna... Ohně se doma trochu bojíme, ale zároveň nás přitahuje jako magnet. A to dokonce tak, že si vytváříme jeho napodobeniny. Proč ale?

oheň

Ráda se díváte do ohně? Je asi málo lidí, kteří by si neužili tmu a pohled na šlehající plameny (tedy pokud jim zrovna plameny neničí byt). Oheň nás láká a fascinuje. Má v sobě neuvěřitelnou sílu pomáhat i ničit. Bojíme se ho a milujeme ho zároveň.

Již odpradávna si oheň nosíme do svých příbytků. Důvody jsou různé - na ohni připravujeme krmi, oheň nás v zimě dovede zahřát. A v neposlední řadě nám bydlení zútulňuje. V moderní době si pořizujeme krbová kamna, abychom se mohli na živý dívat. Co je na něm tak magického? Na to jsem se ptal šamana Pavla Švarce...

Pavel ŠvarcProč si člověk nosí domů oheň? Nemyslím samozřejmě kvůli teplu, zajímá mě jeho mystická síla...


Určitě to má i magický důvod. Oheň dává člověku bouřlivost, sílu, odhodlání. Takové to nadšení, které vnitřně křičí: Udělám to! Další důležitou věcí je, že pálí vše staré.

Má tedy i nějaký ochranný význam?
Ano, se starým spálí i všechno špatné.

Konám něco magického, když si doma zapálím oheň?
Záleží na tom, s čím ten oheň děláš - když si zapálíš jen svíčku, tak máš hezkou svíčku. Úplně hluché jsou aromalampy, ty prostě jen zasmradí byt. Je důležité, proč oheň zapaluji a s čím ho zapaluji. Říká se, že oheň je život. Když ho zapalujeme třeba pro mrtvé, tak v nás plápolá oheň vzpomínky, tedy toho živého v nás.

Co si myslíš o napodobeninách ohně, které si instalujeme do bytu, třeba digitální krby?
To je jen líbivý brak, kýč!

Z čeho je oheň nejlepší pro magické účely? Z vosku svíčky, ze dřeva, z plynu?
Z plynu? Když máš krbová kamna na plyn, tak slouží jen k tomu, aby bylo v domě teplo. Tak bych to nechal. Pokud si chci zapálit oheň obřadní, jdu ven a udělám si ohniště, nebo zapálím svíčky. Ale je pravda, že když si člověk sedne ke krbovým kamnům, tak ho to nutí rozjímat, přemýšlet a má to do budoucna i sílu činu. Jak už jsem řekl, nejdůležitější je, proč ten oheň zapaluju.

Když si tedy chci udělat obřadní oheň doma, je lepší zapálit si svíčku, jestli tomu dobře rozumím...
Určitě je lepší zapálit si svíčku. Už jen proto, že při obřadu živlů se oheň zapaluje ze čtyř stran.

A lepší je tedy jít dělat tento obřad ven...
Určitě ven, a když už doma, tak se svíčkami. Jinak, dělám-li tento obřad, je důležité, aby byly zastoupené všechny živly. Vezmu k němu tedy i kámen a mističku s vodou, vítr je přítomen všude, ten nevolám.

To už jsme ale u praktické magie, a to vlastně nebyl důvod toho, proč jsem se tě ptal. Kdybys to měl shrnout, jsi (pro laika) zastáncem živého ohně v domě, nebo jeho odpůrcem?
Jsem jeho zastáncem. Je užitečné a dobré mít doma krb, už jen proto, co jsem říkal na začátku, oheň chrání, pálí staré a dává sílu odhodlání.

Pavla najdete v 1. šamanské poradně

Kam dál?

Reklama