Bulvár

Životopis? S námi je to hračka

Přišla jste o práci? Nevěšte hlavu, máte možnost se realizovat i v oborech, kterých jste se dosud obávala. Stačí jen vypracovat profesní životopis a zkusit štěstí.

Vypracovat životopis jsme se učili na střední škole v hodinách českého jazyka, avšak časy, kdy se psal jako slohové cvičení, jsou dávno pryč. Dnešní uspěchaná doba klade důraz na dynamičnost a stručnost. Jak by tedy měl váš životopis vypadat?

Nacionále nebo-li údaje o své osobě.
V tomto odstavci uveďte své jméno, příjmení, datum narození, rodinný stav, národnost (je-li jiná než česká), kontaktní adresu, telefon i email. Každý údaj napište na jeden řádek.

Vzdělání
Střední škola, střední odborné učiliště, vysoká škola... Vždy uvádějte jakou školu a obor jste vystudovala. Absolvované školy seřaďte chronologicky za sebou a u každé uveďte rok ukončení, způsob ukončení (maturita apod.), studovaný obor. Připojte také informace o odborných kurzech a dalším vzdělání.

Praxe
Dosavadní praxe. Opět seřaďte chronologicky za sebou. Uvádějte letopočty zahájení i ukončení pracovní činnosti, pozici, na které jste pracovala, a nebojte se prodat své zkušenosti.

Ostatní
V tomto odstavci je místo pro vaše další dovednosti a znalosti. V bodech uveďte znalost cizích jazyků, těsnopisu, práci s PC, kde přímo vypište programy, které ovládáte, řidičský průkaz, státnice z psaní na stroji a další.

Reference od bývalých zaměstnavatelů
Některé firmy požadují posouzení vaší práce od vašich minulých zaměstnavatelů. Zde je místo pro uvedení osob, které informace o vás poskytnou. Chcete-li předejít nedorozumění v případě, že na vás bývalý zaměstnavatel vypracuje posudek ne příliš lichotivý, požádejte předem i o písemné vypracování. To potom můžete k samotnému životopisu připojit. Pokud víte předem, že by vám bývalý zaměstnavatel spíše uškodil, neupozorňujte na možnost jeho získání raději vůbec.

Osobní profil
Na závěr životopisu bychom měli uvést zaměstnavateli pár informací o sobě. Zaměřte se na takové informace, které mají profesní význam a souvisejí s pracovním místem, o které se ucházíme např. komunikativnost, samostatnost, organizační schopnosti apod. Někteří zaměstnavatelé vyžadují i výpis rejstříku trestů, který k životopisu přiložte.

Čemu se při sestavování životopisu vyhnout?
- nikdy nepiště životopis rukou na cár papíru vytrženého ze sešitu vašeho školáka
- předkládáte-li fotografii, jen stěží zaujme ta z vaší poslední dovolené s vaší hlavou v kroužku
- neunavujte sebe ani případného zaměstnavatele svým rodokmenem až do pátého kolena ze strany matky i otce, stejně tak není potřeba rozepisovat jednotlivé předměty ve všech ročnících i s dosaženými známkami
- nepoužívejte pro rozlišení jednotlivých údajů barvy, výsledek by mohl působit jako reklamní plakát na vystoupení cirkusáků

Co naopak připojit?
- fotografie pasového formátu, vždy přilepit přímo na životopis
- doklad o ukončení studia, certifikáty o dalším dosaženém odborném vzdělání, o absolvování jazykových i jiných kurzů, vztahujících se k práci, o kterou se zajímáte
- některé firmy se zahraniční účastí požadují životopis v cizím jazyce. Pokud si nejste svými znalostmi jistá, využijte služeb odborníků

Na závěr nezbývá, než všem nezaměstnaným a ucházejícím se o zaměstnání popřát hodně štěstí.  

 
   
12.11.2004 - Společnost - autor: Eliška

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [51] Martina59 [*]

  Strukturovaný životopis zdarma se dá sehnat i na internernetu

  superkarma: 0 09.07.2013, 12:02:00
 2. avatar
  [50] Evik8 [*]

  No tak sa zdá,že sa do toho budem musieť pustiť.V práci sa robia určité zmeny,ktoré sa týkajú aj môjho oddelenia a tak je načase opäť niekam postúpiť.Skúste si doma urobiť aj nejaké psychotesty osobnosti a logiky,pretože mnohé firmy si na tom teraz dosť zakládajú a sú súčasťou pohovorov

  superkarma: 0 09.12.2006, 23:51:08
 3. avatar
  [48] Jeremi [*]

  risina: No, tak já bych především řekla "na slohové cvičení rovnou zapomeňte!". To skončí v koši zcela určitě rovnou. Sem tam někde chtějí slohové cvičení sepsané vlastní rukou (ve státní správě na bezpečnostní prověrky), ale to až ve fázi, kdy si vyberou z uchazečů jednoho konkrétního a papírují s ním přijetí.

  superkarma: 0 13.11.2004, 09:32:59
 4. avatar
  [47] risina [*]

  ... hlavně si dejte v životopisu pozor na chyby v pravopisu (nebo-li) a v interpunkci - tedy v případě, že budete psát "slohové cvičení" a ne ten strukturovaný

  superkarma: 0 12.11.2004, 21:47:32
 5. avatar
  [46] Jeremi [*]

  butrus.butrus (30): Já vím, že jsi o tom nemluvil, jen se Ti snažím vysvětlit, proč jsme o tom tak debatovaly - ty životopisy skončí v koši leckdy kvůli hovadinám a byla chyba článku, že neuvedl obě varianty s tím, že zahraniční společnosti dávají přednost zpětnému uvádění vzdělání a praxe.

  Ad riziko zaměstnávat ženskou, co může odejít na mateřskou - osobně jsem toho názoru, že v tomhle se přehnané ochranářství českého zákoníku práce obrátilo proti těm, které původně měly být chráněny. Bohužel nesedím v Parlamentu, takže novelu těžko prosadím.

  superkarma: 0 12.11.2004, 20:29:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [45] L_B [*]

  ja bych jeste mozna doplnila, ze se ted uz vetsinou uvadi praxe pred vzdelanim (a to opravdu vetsinou tak, ze od toho nynejsiho zpetne)...

  superkarma: 0 12.11.2004, 19:03:24
 2. avatar
  [44] Petronilka [*]

  Vivian: to byl můj střelený kolega, který využil chvilku mé nepřítomnosti . Už je v trapu

  superkarma: 0 12.11.2004, 16:25:49
 3. avatar
  [43] Vivian [*]

  butrus.butrus: ty jsi žena nebo muž?
  Jednou napíšeš "o tom jsem nemluvil, s tím to máte vy ženský opravdu těžší" a podruhý "vždyť jsem na konci napsala"...

  superkarma: 0 12.11.2004, 16:17:08
 4. avatar
  [42] Petronilka [*]

  šmankote to jsem psala já a ne žádnej butrus!!!

  superkarma: 0 12.11.2004, 16:11:50
 5. avatar
  [37] zn0uz4 [*]

  Petronilka: porad si pletes pracovni pomer se zivotopisem. co je k sakru _potencionalnimu_ zamestnavateli do meho rodneho cisla? bude mi snad vyplnovat neschopenku, jak pises? tezko. jemu proste musi stacit, ze jsem franta vopicka, bydlim na proseku, a chci delat tu praci, protoze....

  mluvime porad jen o CV..

  superkarma: 0 12.11.2004, 15:54:12
 6. avatar
  [36] Petronilka [*]

  zn0uz4: jenže tak to v praxi jaksi nefunguje. Občanku předkládáš kvůli jejímu číslu, datum narození, rodné číslo je samozřejmostí. Na jednu stranu je zájem zaměstnance nic neprozradit, na druhou firma, která ty věci prostě pro určité instuce mít musí. Když budu vyplňovat pracovní úraz , neschopenku či vím já co, tak tam tyhle věci jako účetní musím uvést. Stejně tak národnost, protože tam jsou potom problémy s evidencí na sociálce. Vy pořád jen vidíte, že to někdo zneužije, ale úřady to prostě vyžadujou, s tím zaměstnavatel neudělá naprosto nic. Ale to vše jen za předpokladu že tě vezmou, nikoliv v životopisu.

  superkarma: 0 12.11.2004, 15:48:38
 7. avatar
  [35] Petronilka [*]

  butrus.butrus:jaska:lidi tak se nehádejte, není to jedno? každej si to napiště jak uznáte za vhodný

  superkarma: 0 12.11.2004, 15:43:37
 8. avatar
  [34] zn0uz4 [*]

  Petronilka: do OP nebo osobnich udaju jim je putna. stejne jako by jim melo byt putna (pokud to charakter zamestnani nevyzaduje) tvuj vek, rasa, nabozenske vyznani, sexualni orientace, pocet deti, rodinny stav, barva vlasu apod.. je _smi_ zajimat pouze predchozi praxe, doporuceni, skoly, certifikace apod..

  to ze mas 10 deti, jsi 3x rozvedena apod. je tvoje soukroma vec, a je jen na tobe, zda jim to sdelis (uctarne, kvuli odpisum)...

  superkarma: 0 12.11.2004, 15:38:41
 9. [31] Rikina [*]

  Jeremi: měli, ale praxe je zřejmě jiná, i když třeba já jsem jim životopisy vracela a oni sami říkali - nechte si ho tu, a kdyby se něco zase naskytlo, tak se ozvěte...

  superkarma: 0 12.11.2004, 15:22:34
 10. avatar
  [28] Jeremi [*]

  Rikina: Po pravdě řečeno by neměli vracet jen fotku, ale v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů i životopisy všech nepřijatých uchazečů poslat zpátky anebo si vyžádat písemný souhlas, že si je mohou nechat pro případ budoucí potřeby.

  superkarma: 0 12.11.2004, 14:55:26
 11. [27] Rikina [*]

  Co já mám zkušenost, tak hodně firem má vypracovaný vlastní dotazníček, který v podstatě životopis zastoupí, právě proto, že se jim nechce číst slohová cvičení. A že jsou to někdy perly, pár jsem jich přečetla kdysi v jednom svém zaměstnání. Fotky zdaleka nechce každý, a když už, tak ne lepit, protože je vracejí, a lze je znovu použít. Nalepenou vám už nevrátí, skončí někde v kartotéce nebo v koši.

  superkarma: 0 12.11.2004, 14:51:32
 12. avatar
  [26] Jeremi [*]

  butrus.butrus: Bohužel to většinou nejsou ženský, kdo to řeší, ale managoři, co si z uchazečů vybírají. Mohu Tě ujistit, že jsem zažila (v průběhu studií jsem brigádničila na pomoci při vybírání vhodných zaměstanců) vyřazování CV s argumenty "toho nechcem, když to ani neumí napsat. No, většinou prošla do dalšího kola CV strukturovaná (bez ohledu na pořadí), ale ten postup od nejnovějšího ke staršímu byl šéfstvům bližší a podle toho taky na uchazeče nahlíželi. Na prvním dojmu strašně záleží.

  A jestli šťouráme do toho, že žena by neměla do CV uvádět stav a počet dětí, tak jen proto, že na základě těchto údajů jsme v přijímacím řízení diskriminovány. To se Ti dobře kritizuje, protože tuhle zkušenost mít nemůžeš. Ledaže by Ti bylo přes 30 a byl jsi svobodný - to už se u chlapa začíná brát jako mínus.

  superkarma: 0 12.11.2004, 14:51:14
 13. avatar
  [25] marcellina* [*]

  taky mam zkusenost ze nejlepsi je CV strukturovanej a nejdrive psat udaje o minulych zamestananich a vzdelani od toho "nejposlednejsiho"

  superkarma: 0 12.11.2004, 14:51:13
 14. avatar
  [24] Vivian [*]

  evusche: myslím, že na spoustu pozic dnes vyžadují osoby reprezentativního vzhledu, proto požadují fotografii. Protože, co si budeme povídat, vzhled je prostě důležitý pro to, jaký dojem uděláš...

  superkarma: 0 12.11.2004, 14:49:30
 15. avatar
  [18] Petronilka [*]

  Jeremi: Odborník na slovo vzatý . Je to správně tak i tak. Takže ani s jednou verzí by člověk neměl být za blbce

  superkarma: 0 12.11.2004, 11:12:02
 16. avatar
  [16] Jeremi [*]

  Petronilka: A byl odborník opravdu odborník? Ve všech personálních agenturách po mně vždycky chtěli životopis sepsaný "zpětně". Ono na autorovi životopisu sice je, z kterého konce začne, ale už na něm není, jestli nebude za blba.

  superkarma: 0 12.11.2004, 11:07:29
 17. avatar
  [15] Petronilka [*]

  Jeremi: super, to je taky řešení.

  superkarma: 0 12.11.2004, 11:06:58
 18. avatar
  [14] Jeremi [*]

  Petronilka: Ne nezbytně - když už jsem se dostala na pohovor, tak jsem okouzlila osobním šarmem. To už nevadil ani manžel ani dítě. Ale šéfová přiznala, že vědět to dopředu, tak mě ani nepozve.

  superkarma: 0 12.11.2004, 11:04:58
 19. avatar
  [13] Petronilka [*]

  emma: autorka čerpala z odborné literatury a odborníka, nikde není přesně dáno, jak to má být uvedeno, je zcela na autorovi životopisu, zda začne od konce či od začátku.

  superkarma: 0 12.11.2004, 11:04:33
 20. avatar
  [12] emma [*]

  Nevím, z čeho autorka čerpala, ale studia a předchozí zaměstnání se v CV píšou zásadně OD POSLEDNÍHO - čili ne chronologicky, ale "obráceně"! Článek je dost matoucí
  Rodinným stavem bych potenciálního zaměstnavatele také nezatěžovala. Potřebuje-li to vědět, zeptá se. Ale životopis má být profesionální, ne biografie...

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:54:55
 21. avatar
  [11] Aja [*]

  Některé firmy vyžadují životopis psaný rukou...grafolog jim to pak vyhodnocuje

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:46:34
 22. avatar
  [10] Petronilka [*]

  U nás je totiž asi stále zažitý ten přežitek, kdy se životopis psal jako slohové cvičení, kde se uváděli i rodiče a jejich zaměstnání, sourozenci a jejich pracovní náplň Podle mě záleží na každém jak si svůj životpis pojme. Pokud tam něco uvést nechci tak to neuvedu a je to. Když to zaměstnavatel bude chtít vědět, tak se zeptá.

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:44:26
 23. avatar
  [9] Petronilka [*]

  Jeremi: Nehádám se, já mám asi lepší zkušenosti, ale je zase fakt, že stejně tak, když jí budou chtít vyřadit kvůli věku či manželství , tak jí vyřadí i při pohovoru, kde to stejně zjistí ne?

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:42:29
 24. avatar
  [8] Jeremi [*]

  Petronilka: Vadí na tom to, že celá řada zaměstnavatelů vyřadí životopis mladé holky jenom proto, že je vdaná. Já to do životopisu taky nepíšu, neuvádím tam ani dítě a dokonce bych zvažovala i uvádění věku např. i životopisu zasílaného firmě se zahraničním majitelem (leckde už bývá údaj o věku považovaný za nadbytečný a beztak se dá zhruba dopočítat z let ukončení školy).
  Údaje o zaměstnání a studiu bývá ve zvyku uvádět v obráceném pořadí (tj. od nenovějších zkušeností k nejstarším).

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:26:16
 25. avatar
  [7] evusche [*]

  jo a ještě mi přijde dost drzý chtít po mě fotografii! To jako když jsem tlustá a ošklivá, tak nemám nárok pracovat jako asistentka?? To musím být štíhlá modelka nebo co?

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:20:16
 26. avatar
  [6] Petronilka [*]

  Jana 01: Já teda sice moc nerozumím tomu, co přesně ti na tom vadí, ale vždyť je to napsané v občance, kterou si můžou vyžádat, tak je přeci jedno, jestli jim to tam napíšeš nebo ne. Věř mi, že nejvíce je stejně zajímají v tuto chvíli tvé profesní znalosti a ne manžel. Děti samozřejmě do životopisu uvádět nemusíš pokud si to nepřeješ. A je pravda, že se tě na to ani nesmí ptát, stejně jako pravda, že se tě na to zeptají a ty s tím jakožto nezaměstnaná toužící po práci neuděláš nic, stejně jako jim neodsekneš, že je to diskriminace.Tím samozřejmě nemyslím tebe konkrétně.

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:20:08
 27. [5] Jana 01 [*]

  Petronilka:
  Jasně, po nástupu do zaměstnání tomu rozumím, ale to si pak vyplním třeba na účtárně nebo kde je potřeba. Ale do životopisu? To mi připadá, jako by si vybírali schválně jen svobodné nebo naopak ženaté... což je diskriminace.

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:07:20
 28. avatar
  [4] Petronilka [*]

  Jana 01: Fotografii natisknout samozřejmě můžeš, lepit se má proto, že se může ve firmě lehce stát, že jí v hromadě životopisů, které jim dojdou ztratí .
  Rodinný stav se uvádí třeba kvůli odpočtům na daně. U nás ve firmě také požadujeme kontakt na manžela či manželku kvůli potřebě kontaktovat je. Třeba při úrazu nebo tak. Počet dětí uvádíš mimo jiné taky kvůli důchodu

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:02:32
 29. [2] Jana 01 [*]

  Mám dotaz: Proč má být fotografie vždy přilepená? Je snad nevhodné pokud budu tisknout životopis přes počítač natisknout životopis rovnou s portrétem? Nebo to vypadá lacině?
  Další dotaz: Proč musím uvádět rodinný stav? Mám pocit, že je to moje soukromí a osobní záležitost, která do práce nepatří, stejně jako dnes už konečně i počet dětí....

  superkarma: 0 12.11.2004, 09:58:12
 30. avatar
  [1] evusche [*]

  chtělo by to sem hodit i vzor životopisu, docela by se hodil

  superkarma: 0 12.11.2004, 09:25:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme