Domácnost

Životodárná voda

obiPravidelný přísun vody je nejen mantrou všech kúr na snižování hmotnosti nebo účinným bojovníkem proti celulitidě. Voda je především základem veškerého života na Zemi a spolu se slunečním zářením je odrazovým můstkem pro fotosyntézu. Naše zahradní rostliny se ale v parných dnech nemohou spoléhat na přírodní zdroje vláhy, a proto o jejich „pitný režim“ musíme pečovat sami. Můžeme přitom využít konví, kropicích hadicí, ale také automatických zavlažovacích systémů.

Zaléváme chytře a efektivně

Poloha záhonku, sklon zahrady, vzrostlé dřeviny nebo mulčovací kůra - ti všichni mohou významně ovlivnit schopnost udržení vláhy na vaší zahrádce. Je dobré si tyto postřehy uvědomit ještě před výsadbou!

 • Příroda se nikdy nemýlí. Nejlépe uděláte, když se jí podřídíte a suchomilné rostliny vysázíte na místa suchá, vlhkomilné zase na místa vlhká. Proč si přidělávat zbytečnou práci, když si lze vše zjednodušit hned od začátku?
 • Využijte dešťovku! Zachytáváte ji do sudů a zaléváte s ní? Výborně. Dešťovka se ale specificky chová i pod zemí. Proto počítejte s tím, že v místech, kam se vaše zahrada svažuje, bude vždy nejvlhčeji.
 • obiV parných dnech se voda ze země rychle odpařuje. Na tento problém jsou hned dvě jednoduchá řešení. Prvním z nich je mulč, tedy organický materiál, který na povrchu půdy zabraňuje vypařování vody. Vzrostlé dřeviny zase zahradu zastiňují a efektivně tak zabraňují nadměrným ztrátám vlhkosti z půdy.
 • Půda, která je kvalitní, bohatá na živiny a humus, udrží daleko více vlhkosti než půda chudá na organické prvky.
 • Víte, proč je i uprostřed léta v lesích stále příjemně svěže? Může za to tlející dřevo, které v sobě drží vstřebanou vlhkost. Tlející klády můžete zakopat pod záhonky, ale pozor - nikdy ne chemicky ošetřované!

Stop dřině

obiNosit dvakrát denně několikakilovou konev v nepřirozené poloze není pro naši páteř žádný med. Naštěstí jsou ale i jiné, sofistikovanější možnosti. Patří mezi ně zejména kropicí hadice a zavlažovací systémy. Pro kropení hadicí je rozumné použít kvalitní rozstřikovací pistole, které umožňují vodu dávkovat různými způsoby - od jednoho silného trysku přes sprchu až po jakousi mlhovinu. Kvalitní zavlažovací systémy disponují řadou spojek, rychlospojek, postřikovačů a dalších nástavců na zahradní hadice. Všechny komponenty lze rychle a snadno spojovat a kombinovat.

Pokud se nechcete s hadicí tahat po zemi, čímž byste mohli poškodit některé rostliny, použijte speciální vozíky na hadice. Zalévání je díky nim jednodušší a pohodlnější.

Pro menší a jednoduché travnaté plochy se dá použít nadzemní přenosná závlaha stříkající do kruhu nebo čtverce. Používá se nejčastěji pro závlahu dřevin, trvalek, bylinek a okrasných truhlíků. Rozstřikuje vodu zcela rovnoměrně a dá se nastavit na automat. Velmi zajímavou inovací je možnost zalévání zcela nepravidelného pozemku. Přístroj totiž nestříká pouze v kruhu o stejném poloměru, ale vzdálenosti je možné individuálně nastavit tak, že proud vody kopíruje přesně obvod vaší zahrady.

Existuje ideální čas k zalévání?

V horkých letních dnech vám může připadat celá zahrada jakoby unavená až malátná. Trávník začíná žloutnout a květiny jen těžce odolávají ostrému a neúprosnému slunci. Kdy tedy zalévat? Rozhodně ne právě přes den! Možná byste zrovna v poledne chtěli vaší zahrádce ulevit vodní lázní - sami přece taky toužíte po chladné sprše. Ovšem to by byl nepříjemný omyl. Zahradu vždy zaléváme pouze ráno a večer, kdy už nejsou sluneční paprsky tolik agresivní.

Tip odborníka:

obi„Malé kapky vody fungují na ostrém slunci jako lupa a při jejich dopadu na zelené listy by je mohly dokonce spálit a vytvořit hnědé skvrny! Další věc, která rostlinám uleví, je časté kypření půdy. Bude tak schopna absorbovat a udržet větší množství vláhy,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu Štěrboholy.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
04.05.2011 - Zahrada a květiny - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] denkas [*]

  Taky zálevám konví ze sudu.Dešťovkou.

  superkarma: 0 04.05.2011, 19:00:17
 2. [3] Klára Křížová [*]

  V konvi mám většinou směs s hojivem, jinak zaléváme hadicí. Kdybych měla všechno zalít konví, nedělala bych nic jiného dvě hodiny. Třeba trávník... máme sice levný, ale účinný rozstřikovačSml67

  superkarma: 0 04.05.2011, 11:24:47
 3. avatar
  [2] diblice [*]

  tepito — #1 taky zalévám jen vodou z nádrže, někdy toho mám plný zuby a to většinou zalévám jen květiny v nádobách, ty na záhoncích a skalce nechávám přírodním vlivům

  superkarma: 0 04.05.2011, 10:50:20
 4. avatar
  [1] tepito [*]

  Voda z hadice je sice pohodlné řešení,ale rostlinkám svěčí víc odstátá dešťová voda a tu musím nosit v konvi

  1. na komentář reaguje diblice — #2
  superkarma: 0 04.05.2011, 08:55:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme