Myslí si naše čtenářka s nickem PBD. Připadá jí zbytečné nebo spíš neekonomické věci opravovat. Ale uznává, že existuje pár výjimek. Jaké to jsou u ní? To už se dočtete v jejím příspěvku na dnešní téma.

Dobrý den.

Přijde mi, že dnes se nevyplatí nechat věci opravovat, protože je oprava mnohdy jen o málo levnější než zakoupení přístroje nového. Někde jsem četla ,že z důvodů podpory trhu mají přístroje nějakým způsobem nastavenou životnost. Už si nepamatuju, jak či další podrobností –ale něco na tom asi bude, když se člověk podívá na spolehlivost dnešních výrobků. Já nejsem žádná velká pamětnice ,je mi třicet, ale vím, že výrobky co naši zakoupili před xy lety do dnes běží, jak mají.

Například takový ten klasický mixér- na ten mamina nedá dopustit a s těma dnešníma šuntama, co si říkají mixér, ji nemáme lézt přes práh:) A takovejch výrobků je daleko víc,co mají naši xy let a stále slouží. Mají i ten zmiňovaný gramofon, který byl , řekla bych, k dostání v jednom či dvou typech. Takže asi každej ví, o kterém mluvím-tedy píšu:)

A na chaťě mají takovou tu pračku jak je ždímačka zvlášť a má to nahoře dvoje bílá plechová dvířka. Pravda je, že to není výkřik mody, ale stále funguje a řekla bych, že ždímá lépe, jak ty dnešní pračky.Takovejch věcí bych mohla vyjmenovat ještě víc, ale vmyslím, že to stačilo:)

A jestli máte nějakého zastaralého pomocníka doma my? Když opominu sebe a partnera ( přece jen jsme „model 1982“ a „model 1983:) tak máme vlastně už jen jednu takovou věc. A to vrtačku .Tuto vrtačku jsme vlastně dostali od tatínka. Jednou jsme potřebovali půjčit silnější vrtačku a taťka ji pak odmítal vzít nazpět se slovy,že když nám poslouží, bude dobře a že si holka zaslouží na důchod změnu prostředí:) Ta vrtačka je hodně stará, ale soudruzi s NDR u ní neudělali chybu:)

Co se týče obuvi – tak tu si odborně spravovat nenechám. Maximálně nějaké to domácí lepení apod. A jiné spotřebiče? Pokud něco pojde v záruční době, tak to řeším reklamací, pokud po zárušní době –tak u malých spotřebičů to vyřeší sběrný dvůr a nákup nového, u větších bychom nad tím zapřemýšleli a zjistili, kolik by stála oprava a tak..Ale z velkých spotřebičů nám doma ještě nepošel, tak to je jen taková úvaha.

A zvláštní kategorií je elektronika po záruční době – tam bych se poradila s odborníkem a pak to buď nechala opravit, nebo odlifrovala do sběrného dvora.

Jestli měníme  spotřebiče za nové jen proto, abych měla nové? Nene, to neděláme. Ale je pravda, že vlastně nějak staré spotřebiče nemáme, když jsme během posledních pěti let kupovali vlastně vše nové.

Ale jedna vyjímka by tu byla – a to elektronika. Elektroniku kupujeme novou, i když to není akutně třeba kvůli úmrtí „hračky“, kterou máme doma. Výjimkou výjimky jsou telefony, které kupujeme jen když pojdou. Ostatní elektroniku pro zábavu vyměňujeme, i když to není třeba-prostě jen chceme:)

 PBD

No vidíte, milá PBD a přitom telefony patří mezi najčastěji obměňované přístroje

Text nebyl redakčně upraven

Co u vás rozhodně stojí za opravu a co už vyhazujete?

  • Jste spíš spořivá a necháváte věci opravit?
  • Nebo máte pocit, že oprava se nevyplatí a kupujete rovnou nové?
  • Používáte nějaký spotřebič, který je „nemoderní“, zato plně funkční?
  • Který spotřebič vám vydržel „pracovat“ nejdéle?
  • Vyměňujete své kuchyňské vybavení za stále modernější, nebo používáte „staré“, dokud se nepokazí?
  • Jak je to u vás s elektronikou? Máte doma ještě gramofon na vinylové desky, nebo už jste je dávno vyměnila za CD?
  • A co opravy bot a oblečení?  Máte nějaké, se kterým se nerada loučíte a raději je necháte opravit, než byste je vyhodila?

Napište mi, pošlete třeba fotku vaší oblíbené věci, kterou by už jiní považovali za starožitnost, ale vám stále věrně slouží.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

Jedna z vás dostane za příspěvek hned tři dárky. Křížovky, knihu, jak si vyrobit z korálků šperky a různé dekorace, a jako bonus vitamíny pro celou rodinu

cena

Reklama