Za tak trochu narozeninový dárek hlavnímu protagonistovi se dá považovat unikátní kniha Honzy Vedrala MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA, kterou dnes uvádí na trh nakladatelství SLOVART.

Zajímavý životní příběh, ve kterém rezonuje hudba jako hlavní motor života Mira Žbirky, začal dávat dohromady Honza Vedral v průběhu loňského roku. Myšlenka, že by něco takového mohlo vzniknout, se zrodila v jeho hlavě na palubě letadla mířícího do Londýna, kam se vypravil za Mirem Žbirkou nahrávajícím desku v legendárním studiu v Abbey Road. Ostatně, ono nahrávání byl také narozeninový dárek, splněný životní sen, od jeho ženy Kateřiny.

žiro

Samotná kniha začala vznikat během rozhovorů, kdy se oba pravidelně setkávali v pražském hotelu Alcron. Symbolickém místě, kde Žbirka často nocoval, když ještě nebydlel v Praze. Kousek od Lucerny, kde dlouhá léta žil, v kuchyni skládal své budoucí hity, dole vyprodával sál a v šatnách poznal i svoji ženu, která tam s ním coby studentka přišla udělat rozhovor…

Srdečně vás zveme na křest spojený s autogramiádou bude mít kniha MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA v Praze v pondělí 21. listopadu od 17:00 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí za účasti hlavního protagonisty Mira Žbirky a autora Honzy Vedrala.

Kmotry se stanou fotografové: v Praze Tomáš Třeštík – autor obalu a také nejnovější fotky v knize; v Bratislavě (Martinus.sk, Bratislava, 18. 11.) Peter Stanley Procházka, který má v knize největší množství fotek včetně těch nejstarších. Těšíme se na vás!

MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA, Honza Vedral

Kdyby měla kniha ZBLÍZKA podtitul, zněla by „hudební příběh“, protože se při jejím vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, i když možná podvědomě, psal soundtrack ke svým životním peripetiím,“ říká Honza Vedral, autor knihy. 

Silný životní příběh Miroslava „Mekyho“ Žbirky z jeho vyprávění zaznamenal novinář Honza Vedral. Publikace mapuje jeden z nejúžasnějších příběhů československé populární hudby. Žbirka otevřeně hovoří o rozličných peripetiích svého života od nejútlejšího mládí až po dnešek a nevyhýbá se ani tak těžkým okamžikům, jako byla smrt jeho staršího bratra, která ho těžce zasáhla a z níž se dokázal dostat hlavně díky hudbě. Příběh Mira Žbirky působí neuvěřitelně, ale přitom je civilní a přirozený. Spousta věcí se v něm stala mimochodem, skoro všechny bez velkých dramat, tak nějak elegantně. Ale k většině z nich hrála skvělá hudba, která v sobě měla určitou blízkost i sympatickou schopnost překvapit a nedržet se vyšlapaných stop.

Reklama