Posedlost hudbou. Silný životní příběh, který se skrývá za notoricky známými skladbami česko-slovenské legendy Mira Žbirky. Nikdy nezveřejněné fotografie a neuvěřitelné zážitky z bohatého profesního i soukromého života. Kniha MIRO ŽBIRKA - ZBLÍZKA vychází v nakladatelství SLOVART 31. října 2016.

Už za dva týdny vyjde výjimečná kniha MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA. Silný životní příběh Miroslava „Mekyho“ Žbirky z jeho vyprávění zaznamenal novinář Honza Vedral.

Publikace mapuje jeden z nejúžasnějších příběhů československé populární hudby. Žbirka otevřeně hovoří o rozličných peripetiích svého života od nejútlejšího mládí až po dnešek a nevyhýbá se ani tak těžkým okamžikům, jako byla smrt jeho staršího bratra, která ho těžce zasáhla a z níž se dokázal dostat hlavně díky hudbě. Příběh Mira Žbirky působí neuvěřitelně, ale přitom je civilní a přirozený.

V knize je velké množství archivních fotek z dávné minulosti i z nedávné současnosti a najdete tam i kompletní diskografii včetně obalů alb.

MIRO ŽBIRO

„Osnovu knihy tvoří jednotlivá Mekyho alba, které na sebe samozřejmě váží jednak řadu osobních příběhů a jednak odkrývají - alespoň pro mne - dosud skryté mechanismy v pozadí předrevoluční i porevoluční hudební branže. Různé zákulisních hry, ale i to, v jakých muzikanti, kteří zářili z obrazovek, žili podmínkách. Nebo jak podstatný byl rozdíl mezi populární scénou v Česku a na Slovensku,“ popisuje vlastní knihu Honza Vedral.“Kdyby měla kniha ZBLÍZKA podtitul, zněla by „hudební příběh“, protože se při jejím vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, i když možná podvědomě, psal soundtrack ke svým životním peripetiím,“ doplňuje.

Základ knihy vznikl během roku 2015, kdy se oba pravidelně setkávali v pražském hotelu Alcron. Symbolickém místě, kde Žbirka často nocoval, když ještě nebydlel v Praze. Kousek od Lucerny, kde dlouhá léta žil, v kuchyni skládal své budoucí hity, dole vyprodával sál a v šatnách poznal i svoji ženu, která tam s ním coby studentka přišla udělat rozhovor…

Kniha vychází také u příležitosti Žbirkových narozenin, které slaví koncem října. Sám k ní dodává: K nečekaným objevům dávných historek mne vedly i Honzovy nezatížené otázky. Když jsem mu vysvětloval realitu minulosti, byl někdy hodně překvapený a já si vzpomínal i na věci, které bych raději zapomněl.“

V příloze tiskové zprávy naleznete press kit s rozhovory a ukázkami z knihy. Budeme rádi, když je využijete.

Knihu MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA pokřtí fotografovéTomáš Třeštík a Peter Stanley Procházka, kteří se také na vzniku knihy podíleli, za účasti hlavního protagonisty Mira Žbirky a autora Honzy Vedrala.

Křty spojené s autogramiádami proběhnou v bratislavském knihkupectví Martinus.sk 15. listopadu od 18:00 a v pražském Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v pondělí 21. listopadu od 17:00.

Reklama