Zdraví

Životadárné kmenové buňky – všelék budoucnosti?

 

Mnoha šetřeními bylo dokázáno, že krev z pupeční šňůry je relativně bohatým zdrojem mladých a vysoce kvalitních kmenových buněk, jejichž uchováním a pozdějším použitím můžeme vytvořit možnost účinného léčení některých nemocí.

Ale co to ty kmenové buňky jsou? Kmenové buňky jsou základními stavebními bloky organismu – buňkami života. Během vývoje embrya se přeměňují v rozmanité typy buněk těla, počínaje buňkami srdečního svalu, nervovými buňkami, červenými krvinkami, buňkami pokožky až po stavební buňky oka. V pozdějším věku pro nás zastávají roli životně důležitých ochránců zdraví. Transplantací je lze využít k náhradě buněk a tkání nezbytných pro život a zdraví.

Kmenové buňky lze získávat i z kostní dřeně v dospělosti, ale tato metoda je velmi bolestivá. MUDr. Chlebeček, gynekolog, k tomu dodává: ”Určitě doporučuji zvážit odběr kmenových buněk při porodu. Jedná se o snadný a bezpečný odběr s minimálním rizikem pro dárce, a hlavně jedinečnou a neopakovatelnou příležitost, jak získat mladé a zdravé kmenové buňky nezatížené vlivy zevního prostředí.”

Maminky, které se rozhodnou nechat si při porodu pupečníkovou krev odebrat, se mohou svobodně rozhodnout, zda ji darují a bude anonymně uskladněna v mezinárodním registru a dle potřeby použita pro kohokoliv na světě.

Druhou možností je nechat si ji uschovat pro vlastní použití a tak „pojistit” zdraví svého děťátka a nebo jeho pokrevních příbuzných. Tato služba je placená, ale má nesporné výhody:

-           v případě potřeby jsou kmenové buňky ihned k dispozici, tedy bez dlouhého hledání vhodného dárce;

-           jistota, že organismus při transplantaci neodmítne své vlastní buňky, rekonvalescence bude rychlejší;

-          je možné vyloučit riziko infekce;

            První úspěšná transplantace kmenových buněk z pupečníkové krve byla provedena v roce 1988. Chlapec postižený Fanconiho anémií byl zachráněn díky transplantaci pupečníkové krve pocházející od sourozence, díky níž se z této nemoci vyléčil. Po první úspěšné transplantaci již bylo provedeno přes 2 000 transplantací kmenových buněk z pupečníkové krve.

Novější výsledky nasvědčují tomu, že transplantace pupečníkové krve se v nejbližší době ukáže jako metoda účinná i v léčbě dalších onemocnění. Mezi tyto choroby patří např. Alzheimerova choroba, cukrovka, onemocnění srdce a jater, svalová atrofie, Parkinsonova nemoc i mozková mrtvice.

Na základě současného výzkumu a podle nadějného příslibu odborníků se díky genové terapii (kdy se opraví špatně fungující gen) a umělé diferenciaci kmenových buněk (tvorba tkání a orgánů) otevírá možnost k léčbě i dalších onemocnění. Na využití těchto technik v klinické praxi však budeme muset počkat ještě roky, příp. i desítky let.

 

 

 

   
02.03.2006 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  Na porodním sále, kde jsem rodila, visel veliký plakát o darování pupečníkové krve. Bylo fajn, že tam byl, protože já jsem ji chtěla darovat, ale při kontrakcích po dvou minutách bych si na to fakt sama nevzpomněla. Takhle mi na něj padl zrak, tak povídám por. asistentce, že bych ji chtěla darovat, a bylo to v pohodě.

  superkarma: 0 02.03.2006, 20:02:48
 2. avatar
  [4] monca13 [*]

  http://sance21.cz/index.asp
  nadace na podporu výzkumu kmenových buněk

  superkarma: 0 02.03.2006, 18:09:38
 3. avatar
  [2] danae [*]

  A jaký je problém odebírat pupečníkovou krev automaticky do národního registru pro obecné použití? Je to tak finančně či jinak náročné?

  superkarma: 0 02.03.2006, 15:15:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme