Rodina

Životadárce

Nedávno proběhla akce Daruj krev se Ženou-in. Všichni asi víme, proč je darování krve důležité, a darovat svoji krev může velká část naší populace. Naše krev nebo i kostní dřeň může opravdu zachránit život člověku. Existuje ale ještě jedna možnost, jak se stát zachráncem – dárcovství pupečníkové krve. A právě o této záležitosti jsem si povídala s Janou Jahodovou z Banky pupečníkové krve, která má na starosti styk s veřejností.

Co je to vlastně pupečníková krev?

Dítě vyvíjející se v děloze matky je chráněno plodovými obaly a je vyživováno prostřednictvím placenty a pupečníku, který je vlastně takovou spojnicí mezi tělem matky a dítěte. Na placentu přiléhají z jedné strany cévy děložní sliznice a z druhé strany cévy plodu. Jakákoliv výměna látek (živin, dýchacích plynů, odpadních látek) tedy probíhá přes stěnu placenty. To znamená, že krev plodu a matky se nemísí, látky pouze přestupují přes stěny cév a placenty. Z toho plyne, že krev proudící v placentě a pupečníku je krví plodu. Po porodu a zaškrcení pupečníku zde zůstává určité množství krve, které nazýváme pupečníkovou (placentární) krví.

Proč je pupečníková krev tak zvláštní, že pro ní vznikla speciální „banka“?

Krev plodu a novorozence obsahuje velké množství tzv. kmenových buněk, ze kterých vznikají všechny druhy krvinek. Tyto kmenové buňky jsou podobné buňkám v kostní dřeni a napomáhají nové krvetvorbě. Pupečníková krev tak může pomoci lidem s poruchami krvetvorby, v současné době většinou dětem, neboť pupečníkové krve je relativně malé množství.
Naše banka však není zřízena jen pro potřeby České republiky, ale je zapojena do celosvětového systému bank pupečníkové krve. Tím zvyšujeme šanci každého nemocného na dohledání vhodného dárce.

Jak se mohu stát dárkyní pupečníkové krve?

Dárkyní se může stát zdravá žena, která nemá rizikové těhotenství. Musí pouze vyplnit dotazník v porodnici, nechat si odebrat krev během porodu a 6 měsíců po porodu (pro vyloučení virového onemocnění) a vyplnit v 6 měsících věku dítěte dotazník o jeho zdravotním stavu. Seznam porodnic, kde lze darovat pupečníkovou krev, naleznete zde.
Odběr probíhá mezi druhou a třetí dobou porodní, tedy po podvázání a ustřižení pupečníku. Zatímco sestřičky dítě omývají, porodní asistentka odebere krev z pupeční šňůry, která vybíhá s porodních cest. Odběr je zcela bezbolestný a netvoří žádné riziko ani pro matku, ani pro dítě. Zařazení krve do Banky pupečníkové krve je zdarma a anonymní.

Slyšela jsem, že se na našem trhu objevily firmy, umožňující uschování pupečníkové krve pro vlastní potřebu.

Ano, to je pravda. Za poplatek je možno u nich pupečníkovou krev vlastního dítěte uschovat zpravidla na 20 let. Bohužel tyto firmy neinformují zcela pravdivě o její použitelnosti a zamlčují některá fakta. Například ten, že pokud má vaše dítě poruchu krvetvorby, zřejmě nebude vhodné transplantovat mu jeho vlastní štěp, který může v sobě také nést tento defekt. Výzkumy v oblasti dárcovství v rodině nebo samotnému dítěti jsou teprve v plenkách a tyto firmy vzbuzují přehnané naděje možného použití uložené krve. A to nemluvím o poměrně značné finanční částce, kterou toto uschování představuje.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!

Také děkuji. Na závěr bych chtěla poděkovat všem maminkám, které již pupečníkovou krev darovaly nebo se ji chystají darovat. Neboť v ČR již proběhlo 12 transplantací pupečníkové krve, a to 6 českým dětem od sourozeneckých dárců, a dalším 6 dětem byla darována krev z bank z celého světa včetně České republiky.

Více informací naleznete na www.bpk.cz  

   
   
22.04.2004 - Těhotenství a porod - autor: emma

Komentáře:

 1. [21] MarkétaH [*]

  Mě porod teprve čeká. Moje porodnice na to také není zařízená, ale bohužel, vzhledem k mým problémům s krví jí ani darovat nemůžu........

  superkarma: 0 24.04.2004, 22:05:06
 2. avatar
  [20] kytička [*]

  ja jsem ji chtela darovat,ale ta porodnice kde jsme rodila na to nebyla zarizena..

  superkarma: 0 24.04.2004, 12:35:21
 3. avatar
  [18] emma [*]

  "dotepat pupečník" znamená počkat, až skončí "kontakt" dítěte s matkou (přes krev), dítě si v několika minutách po porodu uzpůsobuje krevní oběh - "odpojuje" cévy, které běžely z a do pupečníku a přestavuje trochu i srdce
  Misulka: možná při odběru pupečníkové krve nenechávají pupečník dotepat, protože po dotepání asi rychle odumírá a krev je potřeba "živá"
  andelskalufi: darování placenty je něco jiného než darování pupečníkové krve!

  superkarma: 0 23.04.2004, 19:06:06
 4. avatar
  [16] tutik [*]

  co znamena 'dotepat' pupecnik??

  superkarma: 0 22.04.2004, 17:42:15
 5. avatar
  [15] Lucimo [*]

  Misulka: Je nějaký zvláštní důvod proč necht pupečník dotepat?

  superkarma: 0 22.04.2004, 17:20:43
 6. avatar
  [12] Margarita [*]

  Taky jsem chtěla darovat, ale když jsem se dozvěděla, že na moravě se to bere jen v Brně, byla jsem celkem zklamaná. Opravdu je to takový problém a je to tak finančně náročné? Vždyť stačí (prej) vyškolit sestry a bere se to stříkačkou, jako normální odběr, ne? No asi to trochu zlehčuju, ale sakra na kraviny peníze jsou a na takovéto věci ne?

  superkarma: 0 22.04.2004, 13:26:43
 7. avatar
  [11] Margarita [*]

  Taky jsem chtěla darovat, ale když jsem se dozvěděla, že na moravě se to bere jen v Brně, byla jsem celkem zklamaná. Opravdu je to takový problém a je to tak finančně náročné? Vždyť stačí (prej) vyškolit sestry a bere se to stříkačkou, jako normální odběr, ne? No asi to trochu zlehčuju, ale sakra na kraviny peníze jsou a na takovéto věci ne?

  superkarma: 0 22.04.2004, 13:21:58
 8. avatar
  [9] Lucimo [*]

  Tak u nás pupečníkovou krev neberou... A jet plánovaně rodit 200 km daleko...to zřejmě nepůjde...

  superkarma: 0 22.04.2004, 12:38:47
 9. avatar
  [8] andelskalufi [*]

  Myslím si, že ani se Vás nikdo neptá já si jen pamatuji, že jsem při příjmu podepisovala nějaké papíry, že s něčím souhlasím nikdo mi nic k tomu neřekl, prostě podepiš te a je to..pak jsem se dověděla, že je to na tu placentu..samozdřejmě bych ji dala i bez těchto rychle podepsat a nečíst co podepisujete..abych pravdu řekla ani jsem neměla čas to v bolestech číst..bylo by rychlejší kdyby informovali co se podepisuje.

  superkarma: 0 22.04.2004, 12:31:51
 10. avatar
  [7] marta-b [*]

  Taky už jsem přemýšlela, že až budu mít miminko, stanu se dárkyní pupečníkové krve, ale ve městě, kde budu jednou rodit, není na tyhle odběry porodnice připravená .

  superkarma: 0 22.04.2004, 11:31:43
 11. avatar
  [5] houserop [*]

  A na odber musi byt pri pororu jenom poloha "nohy nahore"? Nebo to jde vzit i na stolicce, nebo dokonce kdyz je porod do vody?
  Protoze nevim, zda bych byla ochotna lezet na stole i pro tak dobrou vec, jako je pupecnikova krev...

  superkarma: 0 22.04.2004, 10:48:10
 12. avatar
  [4] danca79 [*]

  Landriel: to je docela smutný, když právě PK pomůže s podstatně větší pravděpodobností než třeba kostní dřeň

  superkarma: 0 22.04.2004, 09:27:30
 13. avatar
  [2] Žábina [*]

  je to úžasná věc hlavně když to pomůže...a na rozdíl od odběru kostní dřeně to vůbec nebolí ....
  Landriel: to je teda přístup, fakt ....

  superkarma: 0 22.04.2004, 08:40:36
 14. avatar
  [1] Landriel [*]

  Tak jsem se zase naštvala při vzpomínce, jak jsem při porodu chtěla darovat pupečníkovou krev v Brně Bohunicích - když jsem se tam byla předem informovat, tak mi řekli, že už to kvůli nedostatku financí neprovádějí.

  superkarma: 0 22.04.2004, 08:18:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme