Vztahy

Život v pekle nebo drogy?


„Byla to krásná, mladá a hlavně inteligentní holka, mohla to někam dotáhnout. Zvolila si ale jinou možnost, která ji vede peklem. Dnes je z ní asociální podivínská třicátnice, která jinde než v drogách a punkové revoltě radost nenachází,“ říká o osudu Lenky její bývalý nejlepší kamarád.

 

Ne každý má cestu životem od rodičů umetenou a připravenou, navíc lemovanou slibnými vyhlídkami. Pak už jen záleží na osobním rozhodnutí daného člověka - je to opravdu cesta, kterou chci jít? Podvolím se představám nejbližšího okolí, nebo naopak prosadím vlastní názor proti všem?

 

Tehdy šestnáctiletá Lenka byla právě v takové situaci. Oba rodiče pracovali jako úspěšní tvůrci ve významném médiu, peněz bylo hodně a díky vlastním úspěchům vkládali naděje i do dcery. Mladá dívka studovala na gymnáziu, učila se dobře, i když ji škola vůbec nebavila. Mnohem víc ji zajímaly metalové a punkové koncerty. Doma trávila co nejméně času, protože špatně snášela vztah otce a matky. Už v minulosti díky reakci na otce došlo v jejím životě k vážnému úrazu.

 

„Tenkrát byly opravdu mezi mnou a manželem nějaké problémy,“ říká její maminka Marie K. a pokračuje: „Lenka byla přesvědčená, že mě muž podvádí, já s ní o tom neuměla mluvit a ona si k otci vytvořila silný despekt. Bylo jí teprve třináct, když proběhla doma velká hádka na uvedené téma. Po krátké roztržce s otcem se zamknula v pokoji, sedla si na okno a zapálila cigaretu. Manžel ve vzteku vyrazil dveře, ona se lekla a spadla ze třetího patra do dvora. Po operaci komplikované zlomeniny nohy musela chodit několik měsíců o berlích.“

 

Další pohled na příběh má Jindra, do jisté doby jeden z nejlepších Lenčiných přátel. „Znám Lenku už dvacet let, takže jsem viděl, jak se záležitost vyvíjela. Nesnášela tátu, protože byl v jejích očích vypočítavý podrazák a já bych pro něj slušný výraz taky těžko hledal. Už od čtrnácti jsme spolu chodili na koncerty, na pivo a třeba i za školu. Ze začátku byla spíš slušná holčička, ale od puberty začala celkem divočit. Mně to nevadilo, byl jsem taky takový. Pak si u nich na chatě našla kluka, a tím se odstartovala její drogová kariéra.“

 

Přítel Lenky byl sympaťák o pět let starší, ale udělal dvě velké chyby. Poměrně brzy se stal závislý na nejrůznějších drogách, což byla ta první. Tou druhou zase, že s sebou stáhl přítelkyni. Paní Marie k tomu říká: „Chtěla jsem dát po tom úrazu Lence trochu větší volnost, ale dnes vidím, že to v jejím věku nebylo správné. To, že chodila s Martinem, jsme samozřejmě věděli, byli spolu sedm let, ale že nám holku od šestnácti naučil fetovat, to jsme nepoznali. Brala drogy pět let, než jsme na to přišli. Skrývala to opravdu pečlivě a před námi se nikdy podezřele nechovala.“

 

„S Martinem trávila většinu času, spala u něj a s jeho sestrou a jejím přítelem se sjížděli o sto šest,“ říká Jindra a vypočítává, co všechno brali. „Co vím, tak samozřejmě kouřili marihuanu, ale pravidelně si dávali LSD, pervitin, extázi, když byly peníze, tak i heroin nebo kokain. Finance získávala většinou krádeží od rodičů. Jsou celkem v balíku, tak jim příležitostně brala z trezoru zahraniční měnu.“

 

„Její táta na to přišel až po strašně dlouhé době, což se divím. V té době už nám bylo tak19, 20 let a já se s Lenkou moc nestýkal, protože měla trochu jiné zájmy a já s ní brát drogy nechtěl. K tomu se u ní projevovala problematická agresivita a frustrace. Nepracovala nikde dlouho, spíš jen brigády. To jsem nechápal, protože se svými schopnostmi mohla dělat klidně manažerku. Nechával jsem ji u sebe občas přespat, když se jí nechtělo domů.“

 

Pak už šlo vše ráz na ráz. Konflikty s rodinou se vyhrotily, drogové eskapády se také stupňovaly a navíc Martin Lenku začal podvádět, takže se s ním rozešla přesto, že to těžce nesla. Napomohl tomu i fakt, že ho odvezli do psychiatrické léčebny. Na ni podobný osud nečekal dlouho. Během brigády se zfetovala tak, že v záchvatu deliria poškodila celkem drahé vybavení studia, napadla ochranku i spolupracovníky. V léčebně pak pobyla při detoxu a následné léčbě asi čtyři měsíce.

 

Její matka k tomu říká: „Když se vrátila, chtěli jsme jí pomoci začít znovu. Koupili jsme pro ni nový byt, pomohli sehnat zaměstnání, ale zbytečně. Špatně se s ní komunikovalo, byla odtažitá a práci si stejně neudržela."
K tomu dodává Jindra: „Měla takové období, kdy od sebe odpudila všechny přátele i rodinu. Bavila se jenom se známými narkomany a flákala se po ulicích s pankáči. Zároveň byla dost promiskuitní. I když to nebylo lehké, snažil jsem se s ní zůstat v kontaktu.“

 

„Později jsem pochopil, že po půlroční abstinenci v tom lítá znovu. Jednou jsem k ní přišel ve chvíli, kdy v bytě probíhala nějaká narkoparty. Drogoví dealeři a podobně. Byla úplně na mraky a nevěděla, co se tam děje. Dostal jsem všechny z bytu pod pohrůžkou zavolání policie, ale když byla Lenka po pár hodinách zase schopná komunikace, začala mě proklínat, nadávat a vyhodila mě pryč. Pak už přestala brát telefony a zmizela mi z dohledu úplně.“

 

„Možná jsme ji moc rozmazlili, ale teď už je pozdě se takovými myšlenkami zabývat. Stýkáme se každý týden, snažíme se Lence pomáhat, ale už ji nezměníme. Má svůj svět, který jí vyhovuje. Děti mít nechce, a možná je to dobře. Přiznám se, že už spoustu věcí neřeším, jsem ráda, že vůbec žije,“ říká nakonec její matka.

 

Znáte nějaký podobný příběh? Jde pomoc lidem, kteří o ni nestojí? Jak byste se jako rodiče cítili? Musí to pokaždé dopadnout špatně? Zkuste nám napsat, pokud máte nějakou podobnou zkušenost. Jak zabránit tomu, aby naše děti braly drogy? Připravujeme rozsáhlejší materiály na toto téma a rádi se seznámíme s vašimi radami i názory na věc.

   
30.04.2008 - Láska a vztahy - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [23] trdlo [*]

  Slecna je plnoleta, a evidentne spokojena, tak proc ji do toho kecat?

  superkarma: 0 01.05.2008, 01:42:58
 2. [22] gentiana [*]

  Mylady: Bohužel, většina osvěty je v duchu Dáš si špeka, skončíš jako zfetovaná kurva na hlaváku a přijdeš do pekla. Teta dostala loni k mláděti přesně stejně debilní brožůrku, jako před lety moje matka. Takovou tu, kde je popsané, že kokain vypadá jako bílý prášek a marjána jako sušené byliny, což je k uzoufání užitečné a kde se popisuje, jak diagnostikovat dítě jako feťáka podle náladovosti a toho, že už se maminečce se vším nesvěřuje, stýká se s divnými lidmi. Zajímalo by mě, jestli existuje puberťák, který není náladový a který se občas nezavře před rodičema do pokoje, eventuelně kteří puberťákovi kamarádi nejsou divní a nevhodní....

  superkarma: 0 30.04.2008, 15:33:29
 3. [21] Majkii [*]

  Jak zabránit tomu, aby naše děti braly drogy? No ten Rakúšan svoju dcéru zavrel na 24 rokov do sklepa, aby ju vraj ubránil pred drogami. Tiež riešenie

  superkarma: 0 30.04.2008, 14:32:22
 4. avatar
  [20] Mylady [*]

  OlgaMarie: matka z tvého příběhu je kráva, a klidně jí to řekni, může být ráda, že se holka z toho dostala ven a ne mluvit o věcech, které jsou pryč. Selhání rodičů? Nevím. Dnes je doba, kdy drogy jsou volně přístupné, kamarádi....Nezávidím dnešním mladým lidem. Proto si myslím, že je důležité, aby si každý mladý člověk uvědomil co může ztratit, když začne brát drogy. A osvěta je. Nakonec v 18-ti letech nese každý zodpovědnost sám za sebe. Já jsem synovi řekla, když si budeš chtít zničit život, tak si ho znič, ale se mnou nepočítej. Udělala jsem pro tebe maximum. Naštěstí drogy nebere a má to v hlavě srovnaný.

  superkarma: 0 30.04.2008, 12:38:07
 5. avatar
  [19] OlgaMarie [*]

  Mylady: Ve chvíli, kdy je vezme poprvé, je to problém selhání rodičů. Byli pro dítě menší autoritou než "kamarádi". To je ten průser. Když je vezme podruhé, třetí...už sedí ve vlaku a buď nechce nebo nemůže vystoupit. Zpravidla se domnívá, že nemá kam, což bývá i pravda. Momentálně mám chuť jedné mámě dát pár facek, protože dcera nebere 7 let a milá maminka jí předhazuje, kolik peněz ji kdysi drogy stály.

  superkarma: 0 30.04.2008, 11:51:31
 6. avatar
  [18] Mylady [*]

  Každý má zodpovědnost jen za svůj život. Děvče se rozhodlo pro drogy a je to její problém.

  superkarma: 0 30.04.2008, 10:52:53
 7. avatar
  [17] veet [*]

  Jo hromadu podobných příběhů.A proto vím, že pomoc lidem,kteří o to nestojí je zcela zbytečná.Tady je jediná pomoc, distancovat se od těch lidí, jinak to nezničí jen to dítě,ale celou jejich rodinu a to už jsem zažila taky. Na braní drog má největší vliv psychická vyzrálost a kolektiv ve kterém se dotyčná osoba pohybuje,tudiž se mu v tom zabránit nedá,jen mužeme doufat , že naše děti si najdou normální kamarády. Každopádně, zapálení jointa nepovažuji za problém s drogama

  superkarma: 0 30.04.2008, 10:44:40
 8. avatar
  [16] OlgaMarie [*]

  Jak zabránit tomu, aby braly drogy? Jednoduše! Stačí je mít rádi takové, jaké jsou a neplácat je z bláta do podoby, jakou chceme, aby měly.

  superkarma: 0 30.04.2008, 09:29:09
 9. [15] gentiana [*]

  (1) Ne, ale kdybych o to stála, tak si napíšu vlastní.
  (2) Ne a nemá to ani smysl
  (3) Nemám spratky.
  (4) Ne.
  (5) Nezkusím.
  (6) Tlouct a vyhrožovat, no né? Nebo je zamknout do sklepa. Moje matka dostala na třídních schůzkách brožůrku, kde se psalo, jak poznat, že dítě bere drogy a tak. Jako že když je to náladové a tváří se to divně, tak to fetuje. Takže matička prováděla křížové výslechy, když jsem odmítala jakoukoli účast v drogových kartelech, tak mě obviňovala ze lhaní atp., několikrát si vymyslela krycí historku typu Z ověřených zdrojů vím, že tvoje kamarádka Karolína v něčem lítá, co ty? a já paradoxně věděla ze svých ověřených zdrojů, spočívajících v denním styku s Karolínou, že její nejhorší hřích je, že občas kouří gauloisky (i když nechápu, jak se tenhle sajrajt dá kouřit občas), ale když jsem odmátala závislost Karolíninu i svou spoluúčast na této, byla jsem obviněna ze lži. Pravda je, že jsem občas chlastala, protože z krátkodobého hlediska je to úspěšný způsob zvládání deprese. Na chlastání mi maminka nepřišla, na antidepresiva ano a udělala z toho strašlivou aféru, kráva blbá.

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:49:59
 10. [14] impeona [*]

  zabranit tomu nelze kazdy musi chtit s tim prestat sam a pokud sam nechce tak stim nikdo nic neudela.

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:48:11
 11. avatar
  [13] Aja [*]

  Evikus: Jo, to jsem znala taky jen z televize! Zrovna včera jsem potkala kamaráda, který mi hlásil, že bude dědek, že je holka v pátým měsíci a nevěděla to. Navíc před dvěma měsíci byla na operaci se slepákem a nepoznali to ani ve špitále...to už mi přišlo dost drsný

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:42:30
 12. avatar
  [12] Aja [*]

  Lotka: Když s nimi mluvím, tak ne jen tak mimochodem, ale díváme se na sebe Když je nějaký šum, tak to poznám

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:40:45
 13. avatar
  [11] Evikus [*]

  Aja: Když rodiče nezjistí, že je dcera těhotná, dokud jí nevezou do porodnice, tak je klidně možné, že nezsjistí, že bere drogy

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:37:22
 14. avatar
  [10] Lotka [*]

  Aja: jak slepí? Když si nedokážeš představit, že by mohlo tvé dítě brát drogy, tak to prostě nekontroluješ

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:25:40
 15. avatar
  [9] Lotka [*]

  Dimsy: já to taky podle očí nepoznám, jsem proto hrozná?

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:23:55
 16. avatar
  [8] Aja [*]

  Pět let? To je sranda, ne? Byli slepí?

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:23:49
 17. avatar
  [7] paji [*]

  Ano,znám podobný příběh...

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:11:10
 18. avatar
  [6] Dimsy [*]

  ...Brala drogy pět let, než jsme na to přišli... ?????? Nechápu !!! Asi na ni neměli moc času.Asi se ji nedívali do očí!

  superkarma: 0 30.04.2008, 08:06:14
 19. avatar
  [5] kareta [*]

  Mám chronicky nemocnou matku, co brala odjakživa hrsti prášků, takže mám panickou hrůzu z léků a ztráty kontroly, ani opít se nedokážu...

  superkarma: 0 30.04.2008, 07:57:38
 20. avatar
  [4] Evikus [*]

  Vivian: Mýmu manželovi jeho máma dala preventivně krabičku cigaret a řekla mu, ať je jde na balkon všechny vykouřit. On s radostí v očích šel a po 10. cigaretě zezelenal a od té doby si nikdy nezapálil
  Ironií je, že tchýně hulí jako fabrika

  superkarma: 0 30.04.2008, 07:44:11
 21. avatar
  [3] Vivian [*]

  Jak zabránit tomu, aby děti braly drogy?
  Až přijde ten čas, ubalím dceři špeka ze své konopné zahrádky a řeknu jí, že si ho může užít sama a nemusí se s námi dělit. Myslím, že do smrti nebude chtít o drogách ani slyšet Já jsem si od tý doby taky nedala, strach mi nedovolí Nevím, jak je to možné, ale vypěstovala jsem něco strašnýho

  superkarma: 0 30.04.2008, 00:49:35
 22. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Znáte nějaký podobný příběh? Mraky. I ten svuj.
  Jde pomoc lidem, kteří o ni nestojí? Ne.
  Musí to pokaždé dopadnout špatně? Nemusi, ale procento tech, kteri to zvladnou, neni moc vysoke.
  Jak zabránit tomu, aby naše děti braly drogy? Neni na to recept.

  superkarma: 0 30.04.2008, 00:36:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme