Lásku bez podmínek, tedy bezpodmínečnou lásku rozdávají celou svou psí bytostí dandie dinmont teriéři. O svých psích slečnách Kristýnce a Rozárce napsala do Atlasu psích plemen psycholožka Zdeňka Sládečková.

Země původu: Velká Británie
Použití: Teriér
Klasifikace podle FCI:

Velikost v kohoutku: 28 až 30 cm
Hmotnost: 8 až 11 kg
Průměrně se dožívá: 13 až 15 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

dog

Románový pes - tak by se dal nazvat dandie dinmont teriér. Jeho jméno totiž pochází z románu Waltra Scotta, který popisuje psa pana Dandie Dinmonta tak působivě, že se jméno literární postavy stalo v budoucnu i jménem psího plemene.

Začátky chovu se datují do 17. století. Dandíci (kterým se tenkrát říkalo třeba vydří teriéři) byli používáni k lovu drobných hlodavců, králíků a vyder.

Vzhled psa...

Typická je pro dandie dinmont teriéry hlava porostlá krásnou hedvábnou srstí, s velkýma, moudrýma a inteligentníma očima. Hlava kontrastně doplňuje dlouhé, nízké lasicovité tělo. Krátké, silné končetiny; srst je odolná proti vlivům počasí.

Povaha dandíka...

Hravý, dovedný teriér. Nezávislý, velmi inteligentní, odhodlaný, vytrvalý, vnímavý, laskavý a důstojný.

Jak o něj pečovat?

Výchova není složitá. Dandík funguje jako hodinky na pamlsky - odměna za správně provedený cvik je tedy zárukou úspěchu. Libuje si v dlouhých procházkách, ale uspokojí ho i hra v bytě nebo na zahradě. Je to inteligentní rošťák, který potřebuje od práce odpočívat, miluje hry, ale dril nechápe.

Výživa je bežná pro plemeno této velikosti. Srst je potřeba občas trimovat a pravidelně rozčesávat.

Zkušenosti psycholožky Zdeňky Sládečkové s dandicemi

Zdeňka Sládečková

Mé Rozárce je 1,5 roku. Je to již moje druhá Dandie Dinmont teriérka. Tu první - Kristýnku - jsem mohla milovat skoro 14 let. To, co mi po celá ta léta dávala, byla síla lásky a optimismu. Jsem psycholožka, a tak jsem vše, co jsem od Kristýnky dostávala, předávala těm smutnícím a trpícím, kteří přicházeli do mé poradny. Kristýnka se stávala součástí psychoterapie. I mimo mou práci mi Kristýnka nezištně pomáhala s žitím. Myslím, že díky jí jsem prožila na vlastní duši, že štěstí je vzájemná láska bez podmínek, zkrátka bezpodmínečná.

Dandíci mají největší a nejkrásnější mandlové oči mezi pejsky. Jsou dokonce větší než lidské. Ty oči jsou studánky do jejich čisté, citlivé, moudré a hluboce empatické duše. Proto mají dandíci tak hluboký vztah ke svým pánům. Vytvářejí si ho postupně, opatrně a s velkou rezervovaností. Jen oni vědí, že je to pro ně vazba na život a na smrt. Proto se též nenechávají uplácet a jejich výcvik někteří hlupáci považují za projev malé inteligence. Nepochopili, že dandíci jsou psi, kteří jednají neúplatně, ze svobodné vůle. Každý dandík vám nabídne rovnocenný, vzájemně úctyhodný vztah. Pokud on sám nechce, nedonutíte ho. Váží si sebe sama, a proto si umí vážit svobody. Nepotřebuje obojek.

Taková byla i moje Kristýnka. Když dodýchala v mém náručí, myslela jsem si, že už nikdy od nikoho nemohu dostat to vše, co mi dala. Přesto jsem jela pro novou, malinkou dandinku až do Německa, k Chemnitzu.. Byla vymodlená, protože Dandie Dinmont teriérů z mně nepochopitelných důvodů ubývá. Vymírají, nejsou módním plemenem. Tak Rozárka začala objevovat Prahu a kamarádit se zde s každým živým tvorem, s mými klienty i sousedy v domě. Mohu říci, jestli je nějaký pejsek zaručeně laskavý, něžný a vlídný k dětem i zvířátkům, nekonfliktní a mooooc přátelský i vnímavý, pak je to dandík. Drží si tyto vlastnosti a předává si je spolehlivě po generace.

Tak se Rozárka postupně stává kopií Kristýnky, mou oporou a posilou. V poradně olizuje ruce těm, kdo ji pohledí. Je schopná se rychle uklidnit a počkat, až dopracuji. Pak se zas na procházce naplno raduje ze setkání s pejsky i pejskaři. Všichni se k ní hrnou, vlastně jako já.

Je milá, hravá, veselá, mírná a poddajná. Stačí jemné upozornění a ona ráda vyhoví.

Mohu jen potvrdit, že život s dandíky je zárukou toho, o čem všichni sníme - lásky a štěstí. Moc bych jim přála, aby i u nás lidé více chtěli poznat jejich krásnou duši.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama