Domácnost

Život s kočkou

Připravili jsme pro vás, milé čtenářky, nový seriál ve spolupráci s veterinářkou a odbornicí na chování zvířat Hankou Žertovou. Budeme se v něm snažit vychovávat kočky, což (jak mnohé víte) není žádná psina.

cat

V našem novém seriálu o výchově koček se budete pravidelně jednou za 14 dní setkávat s veterinářkou a známou odbornicí na chování zvířat Hankou Žertovou, která vás seznámí s mnoha různými aspekty při výchově této údajně „nevychovatelné“ šelmy.

V prvním díle se dozvíte, vy, co ještě váháte, zda si koťátko pořídit, či nikoli, jak vypadá takový....

Život s kočkou

zertova

Traduje se, že kočky nejsou tak náročné na náš čas jako psi, a proto jejich obliba stoupá zvláště u hodně zaměstnaných lidí. Kočky co do počtu rychle dohánějí, dokonce někde (např. v USA a ve Velké Británii) i předhánějí psy. Odhady počtu českých koček se pohybují kolem 1,5 milionu, žije jich tedy u nás přibližně stejně jako psů.

Jenže kočky nejsou zvířata pro každého. Mají spoustu nečekaných projevů a „vrtochů“, které vyžadují hodně pevné nervy. Proto se také lidé dělí v zásadě na dvě skupiny: Na ty, kteří kočky milují, a na ty, kteří je nesnášejí. Obvykle nic mezi tím.

Kočky častěji tíhnou k ženám než k mužům, lépe si s nimi rozumějí. A platí to zřejmě i naopak - už malé holčičky si často přejí mít jako mazlíčka doma koťátko, zatímco kluci touží zpravidla po štěněti. Také do veterinárních ordinací přicházejí s kočkami většinou ženy. Ale v poslední době se tento trend přece jen poněkud mění, především s rozvojem chovu ušlechtilých koček. Znám mnoho mužů, kteří nedají dopustit na svou sibiřku, ragdolla, sphynxe nebo rexe.

Bez ohledu na plemeno jsou kočky velké osobnosti v pravém slova smyslu. Dokážou velice brzy dokonale ovládnout celou domácnost a určovat tam svoje pravidla. Aniž by si toho lidé všimli, stávají se pomaličku poddanými své kočky. Pokud takovéto vymezení pozic přesáhne určitou míru a lidé se vzbouří, může se stát, že si kočka „dupne“ a docela nepěkně prosazuje svou vůli. Nemusí jít hned o agresi - jsou kočky bolestínky, které vydrží dlouhé hodiny naříkat a stále si na něco stěžovat, kočky mstitelky, které každé porušení jimi určených pravidel trestají loužičkou moči na těch nejnevhodnějších místech, kočky aktivistky, které lítají po bytě jako pominuté a shazují s rachotem na zem ty nejvzácnější ozdoby vašeho bytu, nejlépe právě ve chvíli, kdy si přivedete na návštěvu šéfa, i kočky primadony, které odmítají chování a mazlení, dokud se nevrátí staré (jimi nastolené) pořádky.

Výchovné metody uplatňované u psů selhávají u koček na celé čáře. Soužití koček s lidmi je založeno především na citu, toleranci a trpělivosti, stejně jako tomu je ve vzájemných vztazích mezi kočkami.

Některým lidem dělá radost „zasloužit“ si přízeň a přitulení své kočky, jiní z jejích rozmarů šílejí. Proto doporučuji před zamýšleným pořízením kočky prostudovat veškerou dostupnou literaturu včetně kočičích webů a navštívit všechny známé a příbuzné, kteří mají kočky. Pokud si pohoršeně řeknete: „Tak tohle by moje kočka nesměla!“, uvažujte raději o koupi psa nebo králíka.

Co jsou kočky vlastně zač

K domestikaci koček došlo zřejmě zhruba před 6000 lety ve Středomoří, v místech, kde se lidé živili pěstováním obilí a shromažďovali ho ve velkých sýpkách. Tam se stahovali hlodavci a za nimi přicházely kočky, pro které představovali snadnou kořist soustředěnou na jedno místo. Soustavným hubením myší prokazovaly kočky lidem neocenitelné služby, proto byly například v Egyptě uctívány jako bohyně a kočka v domě byla symbolem štěstí.

A od těchto pradávných dob si zřejmě kočky tichou poštou předávají z generace na generaci přesvědčení, že ti nedokonalí a neschopní lidé potřebují kočku, aby mohli zdárně přežít, a nikoli naopak. Stále se chovají jako bohyně a žijí si svůj život podle vlastních pravidel. Nezlomil je ani temný středověk, kdy byly právě pro svoji osobitost a nezkrotnost pronásledovány a upalovány na hranicích coby společnice čarodějnic. Dokázaly lidem odpustit a vzít je na milost, jen někdy těžko skrývají své pohrdání.

Není tedy divu, že zatímco do plemenitby psů začal člověk brzy zasahovat a vybírat k chovu jen jedince oplývající některými z žádaných vlastností a schopností, kočkám do výběru sexuálního partnera dlouho nikdo nemluvil. Víme jen, že všechna plemena koček pocházejí ze tří původních typů: z kočky plavé, siamské a angory. A jak tak kočky s lidmi cestovaly po souši i po vodě, typy se promíchaly a na některých místech začaly spontánně vznikat skupiny koček s určitými exteriérovými zvláštnostmi. O prvních skutečných plemenech domácích koček se zmiňuje Buffon ve svém Přírodopisu z roku 1756. Trvalo však dalších téměř sto dvacet let, než se „ušlechtilé“ kočky představily veřejnosti. První výstava koček, na které už byly kočky roztříděny podle plemen a barev, předváděny a hodnoceny, se konala v Londýně roku 1871.

Až během dvacátého století vznikly chovatelské spolky, byly zakládány plemenné knihy, vypracovány plemenné standardy, a teprve po druhé světové válce se chov ušlechtilých koček rozběhl naplno. Vznikla nová plemena, do chovu koček vstoupila řízená reprodukce a kočky se staly středem pozornosti výrobců krmiv i veterinárních lékařů, protože jejich nároky na výživu a zdravotní péči jsou docela jiné, než je tomu u psů.

V současné době existuje zhruba 100 kočičích plemen s vlastním standardem.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Na další díl se můžete těšit zase v pondělí 21. listopadu 2011. Tentokrát se v něm Hanka Žertová zaměří na věci, které o kočkách možná nevíte.

Čtěte také...

Seriál Hanky Žertové o výchově psa...

   
07.11.2011 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] Saritka [*]

  Kočku nemáme, bydlíme v bytovce.Sml16

  superkarma: 0 07.03.2012, 15:05:06
 2. [41] frenkiecz [*]

  superkarma: 0 26.02.2012, 14:18:33
 3. avatar
  [40] saruz [*]

  máme doma psíka,takže kočičku zatím nee Sml22

  superkarma: 0 04.12.2011, 22:01:14
 4. [39] free [*]

  jednou si kočku pořídím Sml54

  superkarma: 0 25.11.2011, 19:27:25
 5. avatar
  [38] Avilo [*]

  Krásný a poučný seriál o kočkách, těším se na další díly! Mám doma 2 kočičí miláčky (kočičky) a ráda se o nich něco nového přiučím a dovímSml59

  superkarma: 0 22.11.2011, 10:44:58
 6. [37] Lyoness [*]

  DanaD — #31 ja si taky na noc zaviram dvere od loznice. Ale obe zwirata mam vevnitr. Hafina se natahne podel tela a kocour na polstar. Akorat mu musim dat ruku, aby se mel kam schoulit.

  A spi tam oba se mnou celou noc. Zadny nocni radeni. Rano, kdyz uz jo potrebujou, tak si kocour zabusi na dvere, ze chce pustit a hafina mi dela nalet na oblicej Sml30

  superkarma: 0 09.11.2011, 10:04:29
 7. avatar
  [36] monyk [*]

  DanaD — #33 Naprosto ho chapu, prece si tam nepusti nejake narusovatele Sml54. Jelikoz jsme v rodine meli vzdy nejakou tu kocku, nekdy ne jednu ale vice, tak jsme si uz na jejich chovani zvykli. Meli jsme jak kocky, tak i psy. Takze u nas v rodine nejsou zadni kocko-nebo psomilove, my proste mame radi nase zviratka.

  superkarma: 0 07.11.2011, 20:16:36
 8. avatar
  [35] DanaD [*]

  peetrax — #34 u nas je soudruzka vedouci nejstari dnes uz kastrovana  14,5 leta Barborka... ma proste respekt

  superkarma: 0 07.11.2011, 19:46:17
 9. avatar
  [34] peetrax [*]

  Máme šest koček a nikdy mě nepřestává udivovat, jak jsou každá jiná. Sml16 Ovšem to, že člověk je pouhým personálem koček, jsem naplno poznala až při hlídání, pardon, sloužení, u bratra a jeho přítelkyně, když odjeli na dovolenou. Orientální kočka byla dáma, ale půlroční siamský "kocourek" byl opravdu pánem světaSml52

  1. na komentář reaguje DanaD — #35
  superkarma: 0 07.11.2011, 19:43:29
 10. avatar
  [33] DanaD [*]

  monyk — #32 no nemuze prece dopustit aby mu cizi nevychovani jedinci pronikali do jeho teritoria, kde je vsechno jenom jehoSml30

  1. na komentář reaguje monyk — #36
  superkarma: 0 07.11.2011, 19:14:52
 11. avatar
  [32] monyk [*]

  DanaD — #31 Mamka ma dvere otevrene, nas kocicak klepe na ty otevrene dvere. Mamka se totiz po x-letech souziti s nekolika kockami zocelila. My, kdyz tam prijedeme zavirame dvere z toho prosteho duvodu, ze nas kocicak rad znackuje zavazadla ( a to je vykastrovany). Jako zvlast laxni personal si to, podle neho asi zaslouzime Sml16. Takze kdyz nas pak konecne dostane do packy, tak musi nastat drasticka opatreni Sml52

  1. na komentář reaguje DanaD — #33
  superkarma: 0 07.11.2011, 18:32:40
 12. avatar
  [31] DanaD [*]

  monyk — #30 Sml30 nechapu, proc mate na noc zavrene dvere, zbytecne si komplikujete zivot... kde ma ten ubohy kocourek spat kdyz ne v posteliSml30

  1. na komentář reaguje monyk — #32
  2. na komentář reaguje Lyoness — #37
  superkarma: 0 07.11.2011, 17:09:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] monyk [*]

  DanaD — #26 To jsem nevedela, ze pro kocicaky jsme jen personal Sml52, ale vysvetluje to mnohe. Mamka ma siamskeho kocoura a ten si jeste vybira, ktery z podrizenych mu bude zrovna ten den posluhovat. Kdyz jde totiz jeho velicenstvo na misku, musi byt tato z hygienickych duvodu okamzite vynesena a umyta. Nej hodinou pro velkou potrebu je vsak ctvrta hodina ranni. Bezne pak prijde ke dverim mamky a zacne mydlit packou do dveri. Kdyz tam prijedeme na dovolenou a tesime se, jak se konecne vyspime, dostane se nam te vysady, ze kocour prijde ¨klepat¨na dvere naseho pokoje Sml30.

  1. na komentář reaguje DanaD — #31
  superkarma: 0 07.11.2011, 16:50:50
 2. [29] Lyoness [*]

  Ja mam ke sve hafine uz skoro rok kocourka orientalni kocky - v lete mu byly dva roky.

  Tohle plemeno je velice spolecenske a velice dobre vychovatelne.

  Na okno mezi kytky skocil jen jednou. Stejne tak jen jednou zkusil skrabnout do lampy z ryzoveho papiru.

  I drnkat na zaluzie jsem ho odnaucila... Pravda, to bylo drsnejsi...

  Radi doma jak cerna ruka, ale nic nenici, nerozbiji, nedela naschvaly. Kdyz dostane vyhubovano nebo nedejboze vyprask, tak netrucuje ani se nemsti, ale do tri minut se prijde prilisat. Obcas si rikam, jestli mam doma kocku.

  A je to hrozny mazel. Jen si nekam sednu, uz ho mam prilepeneho na kline, na rameni, na zadech...

  Spi se mnou oba v posteli. Celou noc. Zadne nocni radeni. Jen rano, kdyz uz musi na zachod si zabusi na dvere. Hafina mi pro zmenu skoci na bricho a olizne nos.

  Jsou perfektni dvojka.

  superkarma: 0 07.11.2011, 15:41:51
 3. avatar
  [28] kobližka [*]

  Avima — #22 My máme doma přes dva roky sibiřáka,ven nechodí,to byla podmínka prodeje,ale ještě se mi nestalo,že by něco rozbil,nebo povalil kytku a že jich mám doma asi 18.Pohybuje se elegantně,i když skáče do výšek a lítá po bytě občas jako šus.....

  superkarma: 0 07.11.2011, 15:09:19
 4. avatar
  [27] cicinka [*]

  Tak na tuto poučku jsem zapoměla. Že jsme personál našich koček. Tak te´d už se smířím i s těmi maličkostmi, které mi drobet vadily.

  Ferda už se moc nemazlí. Dávám to za vinu synům. Kteří ho z lásky pořád muchlali a pošťuchovali. Ale teď o víkendu tu byla sestra s jejími synky. Doma mají briťáka a na Ferdu se hned radostně vrhli. Chovali a nosili a kupodivu Ferda vše vydržel. Takže to nebude tak hrozné.

  Takže personál.....Sml24

  superkarma: 0 07.11.2011, 15:02:12
 5. avatar
  [26] DanaD [*]

  navia — #25 Sml30 personal ji prece obejde, ne

  1. na komentář reaguje monyk — #30
  superkarma: 0 07.11.2011, 14:19:11
 6. avatar
  [25] navia [*]

  My si vloni přivezli domů "koťátko" z útulku (cca půl roční) a za rok jsme z něj vychovali 6ti kilovou rozmazlenou potvoru, která když přijdu domů, tak se může pominout, válí se a vyžaduje drbání, v noci je nasáčkový v posteli, ale za bílého dne se pomazlit na klín nepřijde. Sice musí být ve stejné místnosti, ale nejméně metr ode mě. Toto pravidlo má výjimku co se týče kuchyně. Je malá, takže kocour si lehá doprostřed, abych o něj při sebemenším pohybu zakopávalaSml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #26
  superkarma: 0 07.11.2011, 14:06:05
 7. [24] Avima [*]

  DanaD — #23 Uvažovala jsem o tom zasíťování balkonu, zatím má posed u okna, ven vidí, chytá mouchy. My máme chodbu tmavou, bez oken, tam jde spíš o to proběhnutí, nebo se možná chladí, válí se po dlaždicích. Jo a chodí za mnou jako pes, dám mu v kuchyni maso, na které čeká, kdybych odešla do jiné místnosti, maso nechá a jde za mnou.Sml80

  superkarma: 0 07.11.2011, 13:57:16
 8. avatar
  [23] DanaD [*]

  Avima — #22 zasituj kocourovi balkon a on tam bude stastny, muze si tam sedet a pozorovat holuby, moje kocky to miluji

  1. na komentář reaguje Avima — #24
  superkarma: 0 07.11.2011, 13:44:31
 9. [22] Avima [*]

  Máme kocoura ragdolla, koupila jsem ho pro manžela, aby měl v důchodu o něco zájem, nemá. Mám ráda pokojové květiny, musela jsem přestěhovat celý byt, přemístit všechny "pracholapy" a tak se podřídit našemu kocourovi. Nechali jsme ho vykastrovat i když ven nechodí, bydlíme v 9.poschodí. Hrozně rád nám utíká na chodbu a schodiště, dřív jsme ho naháněli, pak jsem přišla na to, nechat pootevřené dveře, zavolat a on až uzná za vhodné, přijde sám. Nejhorší je, že syn a vnučka mají alergii na kočky, musí se před návštěvou u nás nadopovat.Sml22 

  1. na komentář reaguje DanaD — #23
  2. na komentář reaguje kobližka — #28
  superkarma: 0 07.11.2011, 13:21:35
 10. avatar
  [21] DanaD [*]

  phoebe24 — #20 no kazdopadne bych se  tu kastraci snazila prosadit, Sml16

  superkarma: 0 07.11.2011, 12:29:58
 11. avatar
  [20] phoebe24 [*]

  DanaD — #18 a kastraci byl už objednanej, jenže v poslední chvíli moje tchýně - majitelka Čendy - rozhodla, že ne a ne a ne. Že mu jeho kulky nechá a nebude ho mrzačit. Bydlíme v dvougeneračním domku: v přízemí já, manžel, děti a dvě kočky a v patře tchánovci a kocour. Pes na zahradě. Všechna zvířátka mohou kdykoliv do baráku i na zahradu. Ale Čenda do přízemí nechodí, anžto se bojí koček, takže značkuje jenom v patře a ve sklepě. Ale já jsem vlastně to značkování ještě nezaregistrovala, to jenom manžel, když šel do sklepa. A taky není jistý, že to byl Čenda....

  1. na komentář reaguje DanaD — #21
  superkarma: 0 07.11.2011, 11:55:58
 12. avatar
  [19] mam-ča [*]

  DanaD — #18 No, je pravda, že "ten vzadu" byl o kus větší...Sml57

  superkarma: 0 07.11.2011, 11:10:06
 13. avatar
  [18] DanaD [*]

  phoebe24 — #16 tak ho nechej vykastrovat a nebude znackovat vubec a nebude hio stresovat nemoznost uplatneni sveho rozmnozovaciho puduSml16

  mam-ča — #17 phoebe24 — #16 nekdy takhle dominantnejsi kocour dava najevo svou nadrazenost slabsim kocourum

  1. na komentář reaguje mam-ča — #19
  2. na komentář reaguje phoebe24 — #20
  superkarma: 0 07.11.2011, 11:05:53
 14. avatar
  [17] mam-ča [*]

  phoebe24 — #16 Homosexualita u zvířat je přibližně stejná jako u lidí. Měli jsme jednou dva kocoury-teplouše.

  Jen mi připadalo, že ten jeden je jasnej a ten druhej mu to spíš trpěl. Sml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #18
  superkarma: 0 07.11.2011, 11:00:07
 15. avatar
  [16] phoebe24 [*]

  denkas — #14 jejda! To je krásnej kocourek, tan s tím bílým konečkem ocásku! Vypadá skoro jako babiččin  Čenda, ale ten bá jen bílé tlapky a čumák. A rozmlsanej je až běda.

  MMCH - dotaz na paní Žertovou: ten kocour se chová tak divně, že jsme pojali podezření, že je gay. Je to možné i u zvířat? Koček se bojí i přesto, že má 6kg - zmlátí ho každá, skoro neznačkuje a vůbec se celkově chová tak nějak rozmazleněSml80

  1. na komentář reaguje mam-ča — #17
  2. na komentář reaguje DanaD — #18
  superkarma: 0 07.11.2011, 10:51:58
 16. avatar
  [15] DanaD [*]

  Altamora — #13 Sml30kocek neni nidy dost

  superkarma: 0 07.11.2011, 10:48:09
 17. avatar
  [14] denkas [*]

  phoebe24 — #10 u nás je to taky tak.Hlavně mě si pes ochočilSml80 A kocouři?! No, to sou prostě KOČKY!Sml73

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #16
  superkarma: 0 07.11.2011, 10:08:27
 18. avatar
  [13] Altamora [*]

  DanaD — #1 DanaD — #8 A s jakou radostí mu člověk dělá pomyšlení jen proto, aby mu pak mléčným krokem zjizvilo břicho. Sml16 Bylo to krásné mít doma kočku.

  1. na komentář reaguje DanaD — #15
  superkarma: 0 07.11.2011, 09:45:23
 19. [12] 1Jirina [*]

  Když jsme s bývalým manželem, tehdy ještě přítelem, dali tchyni pod stromeček kocourka, měli doma už dospělého jezevčíka. Pajda byl moc hodný pes a kocoura přijal v pohodě. A kocour dostal jméno Mourek. Když jsem se pak s přítelem přistěhovala k tchyni a tchánovi, měla jsem možnost poznat jaký je život s kočkou. Jenže Mourek tím, že ho vychovával pes, přejal i jeho móresySml22. Válel se na zemi úplně stejně jako pes, škrabal na dveře jako pes a prostě se choval jako pes.Sml52 Byl to skvělej kocour.Sml67 Do té doby než jsem poznala Mourka, jsem neměla kočky ráda. Pak jsme se přestěhovali k dědovi a pořídili si kocourky hned dva. Bohužel jsem se pak odstěhovala už sama a o kocourky jsem přišla, protože jsem si je nemohla vzít na byt k rodičům. Ale od té doby jsem změnila názor na kočky a jednou si určitě zase kočku pořídím i když pes je u mě jasný vítěz. Obě moje sestry mají doma kočku i psa a jejich soužití je celkem v pohodě. Ale ani jedna jejich kočka se nechová jako pes. Mourek byl prostě výjimečný.Sml22Sml79

  superkarma: 0 07.11.2011, 09:36:49
 20. avatar
  [11] DanaD [*]

  phoebe24 — #10 Sml30 a to muzes byt jeste rada, ze nevolaji pani Kubisove, ze je tyras ....

  superkarma: 0 07.11.2011, 09:29:00
 21. avatar
  [10] phoebe24 [*]

  DanaD — #1 já nevím.... já mám někdy dojem, že naše rodina dělá personál kočičkám i psoviSml30. Ale je fakt, že když zavřeme psa na zahradu a přijdeme za několik hodin, tak vyskakuje radostí a olíže nás tak, že se (ne)musíme umýt. Kočky na zavřené dveře reagují uraženě. Seknou ocáskem, nakrčí čumáček a než se nechají pohladit, tak je musíme uplatit čerstvým masíčkem....

  1. na komentář reaguje DanaD — #11
  2. na komentář reaguje denkas — #14
  superkarma: 0 07.11.2011, 09:17:42
 22. avatar
  [9] DanaD [*]

  selinka — #2 Sml30Sml30 

  superkarma: 0 07.11.2011, 09:09:20
 23. avatar
  [8] DanaD [*]

  bonda — #4 i malemu kotaku trva tak  1-2 dny nez zcela ovladne domacnost a pak uz je jen  obocim naznacuje co je potrebaSml16

  1. na komentář reaguje Altamora — #13
  superkarma: 1 07.11.2011, 09:09:03
 24. avatar
  [7] IRISS215 [*]

  Sml16je to skutečně pravda, každá kočička je jiná!!! Ta naše si dobře ochočila nás a nyní tvrdíme, že my žijeme u naší kočičkySml22Sml16Sml67

  superkarma: 0 07.11.2011, 09:02:43
 25. avatar
  [6] Alena613 [*]

  Věrulinka — #5 DanaD — #1

  JJ, u nás je to stejné Sml16, každá kočka je jiná osobnost a je svá Sml16. Pejsci jsou věrní kamarádi a svého pána milují Sml16 a kočky u nás milují páni Sml30.

  superkarma: 0 07.11.2011, 08:44:24
 26. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  DanaD — #1 Sml30Sml67 tak, tak, kočka má personál, taky poslouchám poctivě, vše udělám, co jí na očích vidím Sml22Sml30

  1. na komentář reaguje Alena613 — #6
  superkarma: 0 07.11.2011, 08:31:02
 27. avatar
  [4] bonda [*]

  DanaD — #1 S tím souhlasím a těším se na seriál, protože máme malé osiřelé kočičí mimino a výchova je dost náročná.

  1. na komentář reaguje DanaD — #8
  superkarma: 0 07.11.2011, 08:18:58
 28. [3] funnka [*]

  já jsem něco mezi tím.Ke kočkám mám neutrální vztah.Nevadí mi,ale radši mám psy

  superkarma: 0 07.11.2011, 08:07:09
 29. avatar
  [2] selinka [*]

  DanaD — #1 co to tu je za zradu? ještě včera to byla fotka speciálně pro mě a najednou ji dáváš v plén Sml31

  1. na komentář reaguje DanaD — #9
  superkarma: 0 07.11.2011, 07:00:55
 30. avatar
  [1] DanaD [*]

  Sml16 ja bych jen  dodala, ze kazdy kdo si chce poridit kocku by mel vychazet z tedo zakladni vety:

  Pes ma pana, ale kocka ma personal

  Pokud tohle vezmete za sve, vas zivot s kockou bude vicemene radostny a spokojenySml16

  1. na komentář reaguje selinka — #2
  2. na komentář reaguje bonda — #4
  3. na komentář reaguje Věrulinka — #5
  4. na komentář reaguje Alena613 — #6
  5. na komentář reaguje phoebe24 — #10
  6. na komentář reaguje Altamora — #13
  superkarma: 1 07.11.2011, 06:29:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme