Zdraví

Život po rakovině: jak začít žít zdravěji

Gratulujeme, přežili jste jednu z nejobávanějších nemocí – zhoubné nádorové bujení. Nebezpečná rakovina se však může znovu objevit. Nastal čas vzít věci do vlastních rukou a snížit riziko návratu onemocnění na minimum. Jak? Dodržováním zásad zdravého životního stylu!

Zvítězit nad rakovinou je jistě důležité. Neméně důležité je ale zabránit jejímu návratu. Mnoho jedinců se obává, že špatná strava či stres mohou do jejich života znovu vnést strach z nádorového bujení. Proto je důležité neváhat a na životním rozcestí se vydat stezkou za zdravým životem.

zdraví

Dejte sbohem cigaretám a alkoholu

Výzkumy ukazují, že kouření jednoznačně zvyšuje riziko návratu nádorového bujení. Nový nádor může vzniknout v původní lokalizaci, ale taktéž se může vyskytnout kdekoliv jinde v lidském organismu. S odhozením cigarety tak není radno vyčkávat. Pokud si nejste jisti, zda odvykání kouření zvládnete na vlastní pěst, nebojte se využít pomoci lékařů. Obdobná doporučení platí i pro alkohol. I když jedna sklenička za čas určitě nevadí, nadměrná konzumace alkoholu výrazně napomáhá návratu zhoubného bujení.

Jezte zdravěji

Česká republika je po celém světě vyhlášena nezdravým stravováním. Kde jinde také mají takové dobroty, jako je řízek s bramborovým salátem nebo knedlo-vepřo-zelo. Nadměrný příjem tuků a bílkovin ve stravě však zdraví organismu neposílí, ba naopak mu spíše přitíží. Redukce hmotnosti a změna stravovacích návyků může odvrátit riziko vzniku nádorového bujení. O konkrétní dietě se informujte u svého lékaře nebo výživového specialisty. Mezi obecná doporučení patří pravidelná konzumace ovoce a zeleniny. Denně byste měli sníst alespoň 500 gramů ovoce a zeleniny v několika menších porcích. Do jídelníčku zkuste zařadit celozrnné potraviny a vyvarujte se potravin s nadměrným množstvím tuku, cukru a soli. Samozřejmostí je i udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Podle BMI by se měla pohybovat v rozmezí 18,5–25 kg/m2.

Život v pohybu

Několik výzkumů ukazuje, že pravidelné fyzické cvičení po úspěšné léčbě rakoviny brání jejímu návratu. A nemusí se z vás ihned stát profesionální sportovci, pro snížení rizika postačí každodenní střední fyzická zátěž po dobu 30 minut. Mezi vhodné aktivity patří procházky, běh, jízda na kole či plavání. Každá forma pohybu je však výhodou, a tak při výběru záleží pouze na vašich přáních a tužbách. Před započetím jakéhokoliv cvičení však raději nejprve kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. S jeho pomocí můžete vybrat vhodnou aktivitu ušitou na míru vašemu zdravotnímu stavu.

Život po rakovině si žádá radikální změnu. Zbavte se starých zlozvyků a vykročte vstříc dlouhému a spokojenému životu, v němž se nebudete muset obávat hrozivých stínů nádorového bujení. Svého cíle jistě dosáhnete dodržováním zásad zdravého životního stylu. Zdraví máme přeci jenom jedno a to je potřeba důkladně chránit.

Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz

   
06.03.2015 - Nemoci - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [9] gerda [*]

  holky, to by člověk nemohl jíst vůbec nic, nemáme kontrolu nad tím, co je v produktech, které konzumujeme. Proudy aut po silnicích, v každém sedí jeden člověk, to samé ve městě, každá ulice je nejmíň o třetinu zúžená. Když startují, všecko to dýcháme. Jak můžeme žít zdravě?Sml80 Prostě - buď budeme mít kliku, anebo ne.

  superkarma: 0 08.03.2015, 07:19:36
 2. avatar
  [8] kobližka [*]

  Léthé — #7 No,já myslela,jak tu byl nedávno ten článek,pamatuješ?

  http://zena-in.cz/clanek/milujete-exoticke-ovoce-nekupujte-ho-v-cechach

  superkarma: 0 07.03.2015, 20:42:53
 3. avatar
  [7] Léthé [*]

  kobližka — #6 a do které ciziny ? To není jen v našich produktechSml15

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 0 07.03.2015, 12:33:52
 4. avatar
  [6] kobližka [*]

  Léthé — #5 Musíš pro ní jezdit do ciziny Sml35

  1. na komentář reaguje Léthé — #7
  superkarma: 0 07.03.2015, 12:28:45
 5. avatar
  [5] Léthé [*]

  kimil — #1taky tak Sml22....

  ....a jezte zeleninu ? Tu sem do sebe i předtím hrnula horem dolem. Nikdo snad nejedl zdravěji v mém okolí než já. A jakou zeleninu a ovoce myslíte ?Sml31 TUTO ?

  1. na komentář reaguje kobližka — #6
  superkarma: 0 07.03.2015, 10:32:06
 6. avatar
  [4] Jitullinka [*]

  kimil — #1 tak to jsme na tom obě dvě stejně...

  superkarma: 0 06.03.2015, 19:38:11
 7. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Četla jsem, že rakovina je prostě náhoda. V těle neustále probíhá nekontrolované množení špatných buněk a tělo si s ním obvykle poradí. V případě, že neporadí, tak holt propukne nemoc. Špatnou životosprávou se může k vzniku rakoviny přispět, ale nějaká prevence neexistuje. Tomu docela věřím.

  superkarma: 1 06.03.2015, 09:59:17
 8. avatar
  [2] gerda [*]

  A co poradit člověku, který v životě nepil alkohol, nekouřil, jeho koníčkem byla práce v zahradě, cyklistika, žádné uzeniny, na jídelníčku zakysané výrobky i zelenina - a rakovina udeřila přesto. Myslím si, že kdo ji má dostat, tak ji dostane, ať se třeba na uši postaví. Ale aspoň má čisté svědomí, že se neprohřešilSml57

  superkarma: 3 06.03.2015, 09:11:02
 9. [1] kimil [*]

  Nikdy jsem nekouřila, alkohol příležitostně v minimálním množství, snažím se jíst zdravě, BMI mám 21,3, denně chodím a snažím se i cvičit a přesto jsem se rakovině nevyhmula

  1. na komentář reaguje Jitullinka — #4
  2. na komentář reaguje Léthé — #5
  superkarma: 0 06.03.2015, 06:55:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme