Dnešní téma je mi osobně blízké. Nedovedu si představit svůj život bez strojů, přístrojů, prostě věciček spojených s moderním věkem, na které jsem zvyklá. Když trávím dovolenou někde mimo civilizaci, obvykle se na konci nemůžu dočkat, až se vrátím domů. Třeba mi na dovolené ve Venzuele nebo na Kapverských ostrovech nefungoval mobil. Můj operátor tam neměl smlouvu s místními sítěmi, takže jsem si zažila tři dny stresu, než jsem se smířila s tím, že nebudu posílat zprávy nebo že se mi nikdo nedovolá. Je fakt, že pak už mi to bylo jedno – musela jsem pro kontakt se svými blízkými chodit do internetové kavárny (naštěstí tam byla).

Nebo když jsem někde, kde nejde elektrika. Chvíli mi to připadá romantické, takové přírodní se vším všudy, ale za několik dní už mi ta vymoženost moderního věku chybí. Nemůžu si dobít baterku do foťáku, začnu toužit po teplé vodě….  Taky mě dostalo, když mi uprostřed rušné křižovatky, ještě navíc v kopci, škytlo auto a už nenastartovalo. Všichni na mě troubili a já s pláčem volala domů, co mám dělat – neměla jsem lano na odtažení. Pak zastavili policajti s tím, co tam ta ženská bláznivá dělá a neodjede. Klidně bych odjela, kdybych asi mohla, že jo….

I když mám všechna ta technická udělátka moc ráda, jsou přístroje, se kterými si neporadím. Většinou mi dělá problém jejich instalace či zapojení v činnost. Nebo složité programy. Dodneška nevyužívám všechny programy na většině přístrojích, které mi ulehčují život. Třeba pračka. Chytrá, má asi 15 programů. Využívám tak maximálně tři. Když se nám rozhodí kanály na televizi, musím poprosit jedno z dětí, aby je dal zase dohromady. Nebo mobil. Posílám zprávy, telefonuju, možná občas něco vyfotím. Ale abych využila všechno z nabídky? To ani náhodou. O počítači ani nemluvě. Jakmile mi naskočí nějaký error nebo se zasekne, nebo hodí nějakou divnou hlášku, odcházím od něj a prosím o pomoc někoho zkušenějšího…

Jak to máte vy? Taky využíváte přístroje a spotřebiče jen tak jak potřebujete a nepouštíte se do pečlivého prozkoumání všeho co umí? Dovedete si představit život bez svých oblíbených pomocníků a věcí ?(Mé jsou zejména foťák, pračka, myčka, telefon, auto, počítač, vysavač, navigace do auta…)

Klára Křížová

A jak jste na tom se stroji vy? Dnes si o technice a vašem vztahu k ní budeme povídat celý den.

Vzpomínáte si, jak jste se učila ovládat svůj první mobil? Potrápila vás někdy vaše pračka, mikrovlnka nebo televize? Musela jste si někdy něco opravit sama? Jste s počítačem kamarádi, nebo spíše nepřátelé? Napadá vás nějaká historka s žehličkou, fénem, pračkou, počítačem, či jinou technickou vymožeností v hlavní roli a chcete se o ni podělit? Napište nám o tom! Adresu už určitě znáte:

redakce@zena-in.cz

Vaše příběhy budeme v průběhu celého dne zveřejňovat a ty nejzajímavější se samozřejmě dočkají odměny.

A jak jsem si s novým technických přírůstkem poradila já? Čtěte v dnešním článku Nelítostný boj - Já vs. technika.

Reklama