Rodina

Život bez civilizace

Když v lednovém vydání magazínu Marie Claire vyšla reportáž o ruských ekovesničkách a životě lidí, kteří se rozhodli opustit svůj pohodlný městský život, aby se odstěhovali daleko od všech technických vymožeností, přimělo mě to k úvaze. Byla bych toho schopná i já?

eko

Představte si vesnici, kde muži staví domy, sekají trávu, pracují na poli a obhospodařují zvířata. Nemusí každý den chodit do kanceláře ani do fabriky. Ženy zase podle tradičního modelu pečují o děti a domácnost. Podobné vesnice podle článku po celém Rusku rostou jako houby po dešti. Kdo jsou jejich obyvatelé? Většinou jde o „utečence“ z městských aglomerací. Jsou mezi nimi právníci, inženýři, učitelé či ekonomové. A všechny spojuje jedno: únava a vyčerpání městským stresem, odpor ke znečištěnému vzduchu a absence duchovnějšího i prostšího života.
Krédem ekovesničanů je soužití v souladu s přírodou. Neexistují zde prý ani školy. Rodiče, kteří většinou mají univerzitní vzdělání, své děti vyučují sami. Vítány nejsou ani peníze, protože ekovesničané se o vše dělí společně. Energie se získává ze slunce, topí se dřevem, jí se to, co vyroste na zahradě, a pro pitnou vodu obyvatelé chodí přímo k pramenům a potokům.  

Zní vám to jako příliš idylický život v lůně matky přírody? Nejste sami. Koneckonců, kdo z nás si dnes dokáže představit třeba jen den bez internetu, mobilu, tekoucí vody a elektřiny?
Já osobně se považuji za typického městského člověka. Ne že bych na to byla nějak zvlášť hrdá, ale faktem prostě je, že jsem vyrostla ve městě, žiju ve městě a asi ve městě i umřu. Představa, že si musím máchat prádlo ve studeném potoce a vlastnoručně nadojit mléko nebo vypěstovat zeleninu a ovoce je sice lákavá, ale asi bych zpočátku hodně trpěla hlady a musela žebrat u sousedů. Přesto se přiznám, že i já mám někdy chvíle, kdy by se mi chtělo pláchnout před vším civilizačním blázincem, zbavit se typického šumu města, dýchat něco jiného než smog a nestarat se o to, jestli stihnu cestou z práce ještě nakoupit.

Daním neutečeš!

Než jsem se však úplně oddala romantickému snění, vrátil mě zpátky do reality šéfredaktor Radek Kříž.
„A jak platí daně? Co třeba daň z nemovitosti? A co zdravotní a sociální pojištění? A jak to, že tam děti nemusí chodit do školy? Vždyť v Rusku je povinná školní docházka. Z čeho tam ty lidi žijou? To je nějaký divný, ne?“

Má pravdu, zas tak jednoduché to asi nebude. I ekovesničané musí nějak pracovat a uživit se. Jiné zdroje proto tuto dokonalou pohádku doplňují o informace, že ženy si vydělávají prodáváním zeleniny a ovoce, mléka, vajec, domácího medu nebo ručně dělaných oděvů z ovčích kůží. I muži se prý sem tam nechávají najímat na příležitostné práce. Jiní zase žijí z toho, že pronajímají byty, které opustili ve městech. Takže je to vlastně taková exotická dovolená? Něco jako zkouška o přežití? Možná. Někteří si to prý údajně skutečně nejdříve jen testují.

I já si myslím, že na nějakou dobu by tento pokus stál za hřích. Tedy spíš za zkoušku, hřešit se prý v ekovesničkách nesmí. Zakázány jsou cigarety, alkohol i nemanželský sex a samozřejmě jakékoliv technické vymoženosti ve formě mobilů, internetu či televize.
Nicméně Radek mi zcela zničil představu o tom, že se dá utéct před civilizací (protože účty, daně a pojištění jsou podle něj nejvěrnějšími životními přáteli). Já mám ale přesto ještě jednu alternativu. O té ale zase až příště.

V dnešním tématu si budeme povídat o životě bez civilizace. Myslíte, že byste se dokázaly obejít bez všeho, co každý den používáte?

 • Jak moc jste závislá na dnešních technických vymoženostech?
 • Bez kterých a na jak dlouho byste se (ne)dokázala obejít?
 • Líbilo by se vám žít bez civilizace nebo v úplně jiném století?

Podělte se o svou závislost a napište mi své příběhy nebo názory k dnešnímu tématu na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

Autorka nejlepšího příspěvku na dnešní téma získá luxusní rtěnku značky L´Oréal, vlasový styling Lybar a bělicí pastu na zuby speciálně vyvinutou pro kuřáky a milovníky kávy.

Cena

   
09.02.2011 - Rodina - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Marcelí [*]

  No - mě to silně připomíná Amiše v Americe, kteří žíjí takovýmto způsobem života v uzavřených komunitách, osobně by mě to zajímalo, ale nevím jestli bych to vydržela delší dobu ( a to jsme z vesnice) - tím mylím rok, dva, tři .... asi hodně záleží na skupině lidí, která tam spolu nažívá, na úrodnosti půdy, dojivosti krav ... Sml30 a šikovnosti pracantů - už se vidím, jak namáčím len abych si mohla ze získaných vláken utkat zástěrku Sml52

  superkarma: 0 10.02.2011, 15:26:40
 2. [10] CARRIE ra [*]

  Tyhlety rádoby ekologické vesničky není nic pro nás lidi z venkova,kteří ještě moc dobře pamatujeme co to obnáší pracovat na poli a žít jen toho co vyroste a na zahradě a kolik vajec snese slepice a co dá práce vychovat prase.

  Zkusit si to mohou lidičky z města plní iluzí a ještě rádi se vrátí zpátky.Ale já mnohokrát děkuji nikdy vícSml59

  superkarma: 0 09.02.2011, 22:44:28
 3. [9] Milanka [*]

  Jako dovolená, by to byla nádhera. Když jedu do našeho baráčku po rodičích, tak vždycky pookřeji i když i tam je bohužel civilizace. Ale ta zahrada, klid, v létě bazén, paráda. Pěstujeme výborný česnek, cibuli, brambory. Úplně jiná chuť než z krámu. Když moje 2,5 letá vnučka trhala lusky a cpala se s nimi, trhala kytičky a nosila mi je, to se musí prožít.

  superkarma: 0 09.02.2011, 18:49:21
 4. avatar
  [8] janinkab [*]

  No- život bez kontaktních čoček by pro mne byl hlavně velice krátký Sml57

  superkarma: 0 09.02.2011, 17:19:46
 5. avatar
  [7] SNÍŽEK [*]

  netoužím po takové zkoušce Sml23

  superkarma: 0 09.02.2011, 09:44:00
 6. avatar
  [6] hubajda [*]

  Na chvilku bych to brala ale celej zivot bych tak byt nechtela

  superkarma: 0 09.02.2011, 09:17:53
 7. avatar
  [5] Iv.Ba [*]

  Snažím se žít ekologicky a v souladu s přírodou i v civilizaci. Žít jako oni by bylo fajn, pokud by byla šance nějak vydělat na ty daně a podobné věci.

  Zajímavé by bylo i napsat názor či příběh na Váš mailSml22, napadalo by mne toho dost, co Vám napsatSml22, ale jelikož se snažím žít v souladu s přírodou, tak si vyrábím kosmetiku sama a nepotřebuji vyhrávat dárek ve formě komerční kosmetiky. Sml79 Sml52

  Přeji krásné dny a zkuste se zamyslet, co takhle začít žít alespoň v něčem trochu ekologičtěji v civilizaci, než se budete oddávat představám odpoutat se od ní úplně.Sml52

  superkarma: 0 09.02.2011, 09:12:45
 8. avatar
  [4] Zázvorka [*]

  OlgaMarie — #3 .....a ke křesání kameny jsem se ještě nesnížila ......Sml67

  superkarma: 0 09.02.2011, 09:12:10
 9. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Zázvorka — #2 Sml22A jako na potvoru nemůžeš najít sirky, protože zapapolač ne a ne chytnout.Sml57

  1. na komentář reaguje Zázvorka — #4
  superkarma: 0 09.02.2011, 09:04:01
 10. avatar
  [2] Zázvorka [*]

  Je pravda, že zkusit si to na krátkou dobu - po dobu dovolené - na týden, pro jistotu v létě (abych nezmrzla), v našich končinách (abych zvládla prostředí), najedená:-) ....... mě docela láká.

  Ovšem když na chalupě na samotě vypadne elektrika, tak to je dost podobné. Ze začátku při svíčce je to děsná romantika, člověk si říká, že to bude dělat častěji. Čas se jakoby zastaví či hodně zpomalí, je zvláštní ticho, které prostě ve městě v bytě či kanceláři nikdy není. Ale za 2-3 hodiny jsme docela nervórzní, že el. ještě nenahodili, že se rozteče mražák, že na záchod musím s baterkou, což je nepohodlné, že netopí akumulačky, neumyju nádobí pod teplou vodou, nevyperu, neuvařím...............

  Ano, na chvíli je to lákavé, jen ať si po tomto prožití uvědomíme, jak jsme závislé na civilizaci! Možná by to pro nás mohlo být docela poučné!

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #3
  superkarma: 0 09.02.2011, 08:06:48
 11. avatar
  [1] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  "Vesnice"...to byl dobrý hororek, také většina velmi vzdělaných obyvatel a propracovaný systém...včetně toho, že si zajistili nepřelétávání oblasti letadlySml57 a jak ve filmu mazali do civilizace pro léky, když mělí auvajskuSml22

  superkarma: 0 09.02.2011, 06:46:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme