Bulvár

Živá knihovna na internetu

 

Tento týden probíhá v knihovnách Týden čtení. Městská knihovna v Praze ho podpořila různými aktivitami a jednou z nich je i otevření nového webu s názvem Knihovna4u (knihovna for you), který poběží od pátku 13. března. Ten umožní lidem diskutovat vážně i nevážně o knihách, filmech, akcích nebo hudbě. Propojení webu s katalogem knihovny umožní uživatelům knihy a jiná média přímo objednávat, rezervovat nebo si vytvářet seznamy toho, co si chtějí přečíst/poslechnout/vidět. Na rozdíl od oficiálních stránek MKP s adresou www.mlp.cz nenajdou lidé na www.k4u.cz žádný statický obsah. Web má svou inspiraci v komunitních webech (např. Facebook) a obsah vytvářejí sami uživatelé.

„Na pátek třináctého nevěříme. Datum spuštění nám určitě přinese štěstí a lidé budou s možnostmi webu spokojeni,“ říká jeho redaktorka Martina Sidorová. A dodává: „Počítáme s tím, že web budeme dále rozvíjet, tak jak se budou vyvíjet nové trendy na síti, nebo, jak si v diskuzích řeknou sami uživatelé. Jejich názor je pro nás důležitý.“  

Co je www.knihovna4u.cz?

… web, který nabídne svěží grafický design, místo pro sdílení názorů a komentářů na knihy, akce, filmy, vytváření čtenářských deníků nebo seznamů oblíbených knih

… web, který byl vytvořen s ohledem na zájmy a požadavky teenagerů, ale knihovna věří, že si najde své příznivce ve všech věkových kategoriích

… web, který umožní uživatelům se čtenářským průkazem Městské knihovny v Praze si oblíbenou nebo kamarády doporučenou knížku zařadit do seznamu těch, které si chci přečíst a také si ji rovnou v některé ze 43 poboček rezervovat, objednat ze skladu nebo si nechat připravit k půjčení. Ale vlastnictví čtenářského průkazu MKP na K4U není podmínkou, jen výhodou!

… web, který je postaven na formátu komunitních webů jako např. Facebook, Myspace nebo Libimseti, ale nechce být místem sdílení osobních informací typu, kdo s kým a bez koho, ale místem, kde si lidé budou vyměňovat své čtenářské a kulturní tipy.

… web, který umožní on-line publikování vlastních literárních pokusů

… web, který umožní pedagogům zakládání skupin a jejich sdílení s žáky např. čtenářské deníky, materiály k výuce, seznamy doporučené literatury apod.

… web, na jehož obsahu a podobě budou mít hlavní podíl sami uživatelé

Zdroj: Lenka Hanzlíková, Městská knihovna v Praze

Myslíte si, že by se podobnou cestou měly ubírat i ostatní knihovny? Jaké služby vám u knihoven chybí?

   
12.03.2009 - Kultura - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [9] bookcase [*]

  ketrin1983: využij službu MVS - meziknihovní výpůjčka. Tvoje knihovna ti půjčí knížku, kterou u vás nemají, z jiné knihovny v republice.

  superkarma: 0 12.03.2009, 15:19:57
 2. [8] gentiana [*]

  ketrin1983: a buď zcela ujištěna, že nesehnatelných věcí se knihovny zas tak moc nezbavujou.
  U malých knihoven ještě funguje to, že dělají jakoby nadknihovnu, že společně objednávají a pak to nechají kolovat. A MVS by měli nabízet snad všude. Navíc, velké a slušně vybavené knihovny jsou i jinde než v praze, akorát pražská Městská knihovna se hodně propaguje, přičemž hned za rohem je Klementinum, kde mají ještě víc knih a kde je to mnohem lepší.

  superkarma: 0 12.03.2009, 10:41:46
 3. [7] ketrin1983 [*]

  *daisy*: Rozhodně to zní dobře

  superkarma: 0 12.03.2009, 10:31:18
 4. avatar
  [6] *daisy* [*]

  ketrin1983: ma to nejaky svoje pravidla, ale to ti urcite knihovnice rada povi ;)

  superkarma: 0 12.03.2009, 10:28:04
 5. [5] ketrin1983 [*]

  *daisy*: Meziknihovni výpujční služba? Díky! Na to se u nás v knihovně zaptám

  superkarma: 0 12.03.2009, 10:23:42
 6. avatar
  [4] *daisy* [*]

  No rozhodne super

  ketrin1983: vetsina knihoven to dela tak, ze "opotrebovane" knihy nabizi k rozebrani nebo treba za 1 kc, prip. nektere knihovny delaji "balicky", ktere venuji za nejakou smesnou castku, ovsem je to na principu "ber nebo nech byt", proste vezmes cely balik knih (jeho svazky byvaji vypsane v seznamu, nekupuje se zajic v pytli ;)), treba 15. A co se tyka pujcovani postou...urcita forma toho uz davno funguje a rika se to mu meziknihovni vypujcni sluzba. Ale pravda, musis se dokutalet do svoji mistni knihovny :)

  superkarma: 0 12.03.2009, 10:16:48
 7. [3] ketrin1983 [*]

  *modra: Že by knihovna i prodávala knihy? Proč ne, třeba u starších nesehnatelných věcí, které by byly očtené a se slevou by to bylo fajn, ale já myslela půjčovat poštou. Samozřejmě třeba na dobírku, nebo na nějaký kredit?

  Já si prostě nemám šanci půjčit knihu v Praze. Řekla bych, že by to ocenilo víc lidí. V malých knihovnách není určitě takový výběr.

  superkarma: 0 12.03.2009, 10:00:40
 8. avatar
  [2] *modrá [*]

  ketrin1983: no aby přišly přes interent poštou to by muselo být propojené s internetových obchodem, proč ne...
  Pak se taky dají objednávat k vyzvednutí k zapůjčení v knihovně..to se dělá běžně...
  ten webík bude fajn

  superkarma: 0 12.03.2009, 09:50:44
 9. [1] ketrin1983 [*]

  Mě by zajímalo, jestli bude možné, objednávat si knihy přes internet tak, aby přišly poštou. Nejsem z Prahy...

  superkarma: 0 12.03.2009, 09:48:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme