Zdraví

Zítřejší téma: Požádaly byste svého nového partnera, aby se nechal testovat na HIV?

O prevenci slýcháme dnes a denně. Přesto jsme se ještě stále nenaučily vnímat ji jako součást běžného života. Lidé se bojí nemocí, ale tak nějak dále spoléhají na svůj dobrý odhad. Patříte k nim i vy?

V loňském roce byla nákaza virem HIV zjištěna u 180 lidí a už za letošní rok přibylo podle záznamů dalších 14 případů. Celkový počet evidovaných podle lékařů přesáhl v Česku 1 500 HIV pozitivních pacientů, neoficiální počet nakažených však může být až několikanásobně vyšší.

Alarmující je, že ženy v novém vztahu „odhazují“ kondom již po pár týdnech a přecházejí na hormonální antikoncepci, která je chrání pouze proti nežádoucímu otěhotnění.
Vášnivé diskuse o tom, do jaké míry by lidé měli být zodpovědní před tím, než zahájí nechráněý pohlavní život s novým partnerem, se vedou již léta. Stud, obavy a částečně i pohodlnost často stojí v cestě lidem před tím, aby se s novým partnerem nechali vzájemně otestovat. Novinka v tomto směru (INSTItest, který odhalí během 60 sekund přítomnost viru HIV v krvi), jeho rychlost a snadné použití, by měly být revolučním nástrojem pro vzájemné testování párů před začátkem nechráněného sexuálního soužití.
Lékaři na milenecké páry apelují, aby začali vzájemné testování chápat jako samozřejmou a naprosto přirozenou věc.
V tomto směru Česká republika za západní Evropou markantně zaostává. Protestovanost v ČR je téměř dvakrát nižší než u našich západních sousedů. Důležité je také, aby o preventivní testování své děti informovali již samotní rodiče a také učitelé ve školách. Co si myslíte vy, vážené čtenářky? Bály jste se někdy vy,nebo někdo z vašich blízkých o své zdraví? A máte odvahu hovořit o tomto ožehavém tématu se svými dětmi nebo spoléháte raději na učitelé ve školách?

ZÍTŘEJŠÍ TÉMA ZNÍ: POŽÁDALY BYSTE SVÉHO NOVÉHO PARTNERA, ABY SE NECHAL TESTOVAT NA HIV?

  • Myslíte si, že by se měli páry před započetím nechráněného sexuálního styku nechat testovat na AIDS a pohlavně přenosné nemoci? To je téma, o kterém si budeme dnes celý den povídat. Své příspěvky, připomínky a názory posílejte na e-mail redakce@ zena-in.cz.
  • Báli jste se někdy nákazy, když jste začínaly sexuálně žít se svým partnerem?
  • Mluvíte o těchto problémech se svými dětmi?/Máte to v plánu?
   
22.03.2011 - Nemoci - autor: Eva Dömény

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme