Dvořákovu Prahu již zítra zahájí hvězdná Alisa Weilerstein, Česká filharmonie i Krzysztof Penderecki.

Vynikající americká violoncellistka Alisa Weilerstein již zítra 10. září společně s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a Českou filharmonií v Rudolfinu slavnostně otevře letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Koncert začíná ve 20.00 hod. a od 20.25 hod. jej ve zpožděném přenosu bude vysílat ČT Art.

S brilantní virtuózkou Alisou Weilerstein se mohou zájemci setkat ještě následující den 11. září na recitálu v Pražské křižovatce. Na rozdíl od vyprodaného slavnostního zahájení je možné na tento koncert zakoupit poslední vstupenky. Festival Dvořákova Praha pokračuje až do 20. září a nabízí setkání s díly Antonína Dvořáka i dalších skladatelů světové hudební historie v podání mimořádných interpretů. Od dnešního dne je nejen pro festivalové publikum otevřena před Rudolfinem kavárna Café Dvořák. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.

aliV prvních tónech šestého ročníku festivalu zazní 10. září proslulý Dvořákův violoncellový Koncert h moll. Není bez zajímavosti, že Alisa Weilerstein tuto svou oblíbenou skladbu poprvé veřejně provedla v pouhých čtrnácti letech s New York Youth Symphony v Carnegie Hall.

„Když jsem se tento koncert naučila, bylo mi dvanáct. Vždycky k němu budu mít zvláštní náklonnost, nejen kvůli těmto skoro dětským zážitkům, ale proto, že je to jedno z mistrovských děl koncertní literatury vůbec,“ vzpomíná Alisa Weilerstein, jež si mezinárodní renomé vydobyla za styl hry, v němž kombinuje virtuozitu a technickou dokonalost se spontaneitou interpretace. V průběhu večera dále zazní Beethovenova 7. symfonie a především Adagio ze 3. symfonie jednoho z nejvýraznějších skladatelů současnosti, letošního jubilanta, osmdesátiletého Krzysztofa Pendereckého, který slavnostní zahájení festivalu poctí svou návštěvou. Větu Adagio uvede Česká filharmonie v autorské interpretaci pro smyčce ve světové premiéře.

Druhý festivalový večer patří opět jedinečné violoncellistce Alise Weilerstein. V intimním prostředí Pražské křižovatky vystoupí pouze za doprovodu pianisty Iva Kahánka a společně se ponoří do děl Antonína Dvořáka - Klid lesa a Polonéza A dur, Johannese Brahmse - Sonáta pro violoncello a klavír e moll, op. 38, a Fryderyka Chopina - Sonáta pro violoncello a klavír g moll. Na stejném místě vystoupí v programové řadě recitálů i vynikající houslista Julian Rachlin.

Další nabídka Dvořákovy Prahy

Festival dále v příštích dnech poctí návštěvou například fenomenální pianista Jevgenij Kissin, šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi, houslista Julian Rachlin, pěvec Adam Plachetka či světové orchestry Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Beijing Symphony Orchestra nebo Kammerorchester Basel. Výsadní postavení rezidenčního orchestru festivalu zaujímá Česká filharmonie. Vedle hvězdných jmen dává festival prostor vyniknout i nejmladší generaci umělců v rámci cyklu Debut, na kterém letos vystoupí houslistka Esther Yoo, violoncellista Ivan Karizna a klavírista Denis Kožuchin. Festival vychází vstříc také mladým příznivcům klasické hudby, kterým nabízí vedle obvyklých příznivých cen též bohatou programovou nabídku v rámci Klubu mladých.

Festival nezapomíná ani na nejmenší publikum a na sobotu 14. září připravil rodinný den s koncerty, divadelním představením i výtvarnou dílnou, na které si mohou děti vyrobit vlastní knihu o Antonínu Dvořákovi.

Festivalovou atmosféru zpestří kavárna Café Dvořák před Rudolfinem, která je od dnešního dne otevřena každý den až do závěru festivalu. Vedle lahodné kávy nabízí například oblíbený koláč Antonína Dvořáka i další pochutiny.

Dvořákova Praha 2013 - přehled koncertů

 • 10. září / Rudolfinum ALISA WEILERSTEIN, ČESKÁ FILHARMONIE, JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
 • 11. září / Pražská křižovatka ALISA WEILERSTEIN
 • 12. září / Pražská konzervatoř ESTHER YOO
 • 12. září / Rudolfinum JEVGENIJ KISSIN
 • 13. září / Pražská konzervatoř IVAN KARIZNA
 • 14. září / Pražská konzervatoř / Rudolfinum a okolí RODINNÝ DEN
 • 14. září / Rudolfinum BEIJING SYMPHONY ORCHESTRA
 • 15. září / katedrála sv. Víta ČESKÁ FILHARMONIE, FABIO LUISI
 • 16. září / Rudolfinum KAMMERORCHESTER BASEL
 • 17. září / Rudolfinum ADAM PLACHETKA
 • 18. září / Rudolfinum JULIAN RACHLIN, ČESKÁ FILHARMONIE
 • 19. září / Pražská konzervatoř DENIS KOŽUCHIN
 • 19. září / Pražská křižovatka JULIAN RACHLIN
 • 19. září / Rudolfinum PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR, LUKÁŠ VASILEK
 • 20. září / Rudolfinum DEUTSCHES SYMPHONIE ORCHESTER BERLIN
Reklama