Říká se, že samochvála smrdí. Ale proč se to říká? Kdo to vymyslel? Někdo, kdo trpěl nízkým sebevědomím? Nevěřil si? Myslel si, že za celý život neudělal nic, za co by sám sebe pochválil? Nesmysl. Samochvála nesmrdí. Musí být jen dobře zvolena a dobře podána.

Jak položit otázku: „Za co byste sama sebe pochválila?“, aby odpověď nevyzněla příliš pyšně a nafoukaně?
Nevěřím, že existuje člověk, který by alespoň jednou v životě sám sebe v duchu za něco nepochválil, aby si neřekl: „Tak to se mi vážně povedlo, jsem dobrý (á).“ A pokud takový člověk existuje, je mi ho upřímně líto.
Pokud se chlubíme, s prominutím kdejakou prkotinou, můžeme být okolí až nepříjemní. Pokud si ale naše činy opravdu pochvalu zaslouží, proč si ji neudělit? Alespoň v duchu, pro vlastní potěšení.

Já se vám zítra v tematickém článku opět maličko poodhalím. Prozradím, za co bych bez zardění sama sebe pochválila. Jsem zvědavá, milé Ženy-in, jestli se ke mně přidáte.

Nestyďte se za obyčejnou lidskou vlastnost, jako je chvála, přesněji řečeno samochvála. Když to nikdo jiný za vás neudělá, proč si to dnes nezkusit?
Věřím, že se máte čím a za co pochlubit.

  • Ať už za podařené vánoční cukroví, nebo za překonání některých partnerských vztahů, či za úspěšné zvládnutí autoškoly nebo jízdy na sněhu.
  • Pochválit se můžete také za to, že jste slušně vychovala děti, anebo i za to, že vám to dnes či kdy jindy obzvlášť sluší.
  • A že si toho jiní nevšimli? Všimneme si toho my.

Téma zítřejšího dne 27. 12.: Za co byste sama sebe pochválila?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Prvních deset nejrychlejších pisatelek odměním 500 body do věrnostní soutěže. Budou se hodit :)

A jedna z vylosovaných si ještě může sama pro sebe dopřát premiovou tabulkovou čokoládu merci.

c

 

Reklama