Po mikulášské středě se ve čtvrtek můžeme těšit na téma, které se týká každé z vás. Jaké máte vztahy se svými bývalými partnery? A můžete se těšit i na drby z redakce a schovanou otázku.

Ještě než se pustím do popisu zítřejšího tématu, upoutám vaši pozornost k nadpisu. Řešili jsme to tu od rána. Šlo o to vytvořit množné číslo ze slov manžel, přítel a milenec. Manžel i milenec je jednoduché. Dle pravidel českého pravopisu je možné použít v šestém pádu jak o manželích, tak i o manželech. U milenců je to jednoznačné: o milencích. Ale velký problém je u slova přítel. Zkuste to slovo říct v šestém pádu množného čísla. O PŘÍTELÍCH nebo O PŘÍTELECH? Pravidla českého pravopisu tyto tvary neznají - nebo spíše nepovažují za spisovné. Navrhují použít O PŘÁTELÍCH  nebo o PARTNERECH. Ale uznejte, přítel není to samé, co partner, a slovo přátelé neznamená to samé, co přítel v množném čísle.

Tak jsem si tedy dovolil vytvořit novotvar a věřím, že mi bude přiznáno prvenství ve slovníku spisovné češtiny. Dovoluji používat jak tvar přítelích, tak tvar přítelech.

A jsem zvědavý na reakce zde přítomných specialistek na češtinu.

A nyní k zítřku. Již v osm hodin tradičně zveřejním soutěž. Nemohu prozradit, o čem bude, neb to sám ještě nevím. Jen co dokončím tento článek, použiji několik duševních cvičení, abych rozpohyboval šedou kůru mozkovou k činnosti, a ona se mi snad odvděčí nějakým nápadem.

V poledne se můžete těšit na drby z redakce.


A nyní zítřejší téma:

Jaké máte vztahy s bývalými manžely, milenci a příteli?

  • Zcela jste je zavrhla?
  • Nebo s nimi udržujete vřelé kontakty?
  • Musíte se s nimi stýkat kvůli dětem?
  • Stali jste se přáteli?
  • Co na to váš současný muž?
  • A co on? Udržuje kontakty s bývalými?
  • A vadí vám to?

Podle naší kolegyně Klárky Wimmerové je to tak silné téma, že nemusím nic dalšího vymýšlet.

Pište tedy své příběhy, úvahy, stížnosti i pochvaly na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás zítra kolem 16. hodiny za příspěvek odměním třemi knihami: Hrana rozkoše od Evy Berlinové, Zákon přitažlivosti v praxi od Roberta Doyla, knihou Divoši od Dona Winslowa a třemi Margotkami na nervy s bývalými partnery.

Velmi se těším na vaše příspěvky a všem, které nebudou chtít, abych zveřejnil jejich nick či jméno anonymitu samozřejmě zaručuji.

Krásný den!

Reklama