Naše děti mají dnes mnoho možností, jak se rozvíjet. Naplno se však většinou dá dělat jen jedna věc. Zítřejší téma dne je o tom, zda dát přednost umění, nebo sportu.

Nebudu zastírat, že toto téma mne napadlo v souvislosti s mým vlastním synem. Zítra vám v článku k tématu popíši své dilema, ale dnes chci jen zítřejší téma představit.

V současnosti mají naše děti hromadu možností, co dělat. Mohou hrát golf, tenis, fotbal, hokej, florbal, basketbal a dělat spoustu dalších sportů. Problém je, že dnes již prakticky nejsou kroužky, kde by šlo jen o to, aby se dítě zabavilo a rozvíjelo. Kluby, které tyto sporty provozují, hledají talenty, a těm dávají přednost a snaží se je rozvíjet.  Alespoň taková je má zkušenost z Prahy a dvou mých synů. Když se prošvihne správný věk, je velmi obtížné dítě do nějakého klubu dostat. A když už tam je, tak mu to zabere většinu volného času.

Naše děti dnes také mají možnost zářit na úrovni umělecké. Hrát na rozličné hudební nástroje, malovat, hníst hlínu, zpívat apod. Tady ta soutěživost není tak veliká, jako u sportu, ale pokud se vaše dítě chce dobře naučit na nějaký nástroj, také mu nezbývá než pravidelně cvičit a chodit na zkoušky a koncerty.

A jak už to tak bývá, jak sportovní aktivity, tak ty umělecké mají akce typu Mikuláš, Velikonoce apod ve stejný čas. Tedy, často musíte volit, zda půjde hrát na flétnu, nebo půjde ve stejný čas na mikulášský turnaj ve fotbale. Když dítě na jednu akci nejde, vzniká tam dojem, že dává přednost té druhé aktivitě.

Když jsou děti malé, dáváme jim šanci se rozvíjet všestranně, jak po pohybové stránce, tak po té intelektuální.

Jednou však přijde čas a musíme si vybrat. Bude dělat sport, nebo hrát na housle. Oboje najednou nejde.  Pro co byste se rozhodla vy?

Zítřejší téma dne tedy je. Naše děti – umění, nebo sport?

  • Co je pro děti lepší?
  • Byla jste někdy vystavena dilematu sport, nebo umění?
  • Mají se vůbec děti k něčemu vést, nebo se mají nechat, ať si vyberou samy?
  • Čemu chcete, aby se vaše dítě/děti věnovaly?
  • A mnoho dalších otázek je nasnadě.

Zamyslete se a pošlete mi, co si o tom myslíte, popište své příběhy a svá rozhodnutí.

Čekám na vaše příspěvky již dnes na :

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás zítra odměním překvapením.

Reklama