Bulvár

Zita Marinovová: Nic a nikdo nám nepřichází do života náhodou

V českých kinech právě láme rekordy návštěvnosti nový film Seznamka s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Děj se točí kolem problematického seznamování přes internetové seznamky a nevěry hlavního představitele. Úsměvný příběh poskládaný z našich životů sepsala a režírovala Zita Marinovová.

Se Zitou Marinovovou, zkušenou redaktorkou a autorkou čtyři knih, která napsala scénář a odvážně se ujala režie a produkce, jsem svého času pracovala v jednom velkém vydavatelství. Už jeho prostředí samo o sobě poskytovalo vydatnou inspiraci pro tvorbu.

zita

Foto: Profimedia

Zita se však ve své filmové prvotině rozhodně věnovat tématu, které je blízké všem nezadaným - internetovým seznamkám. Že se svou volbou trefila do černého, potvrzují čísla návštěvnosti jejího filmu v těchto dnech. A to i navzdory ne příliš lichotivým kritikám.

Ostatně, právě o kritice a hodnocení života jsme si povídaly především...

Zito, váš film se týden po premiéře ocitl na prvním místě v žebříčku návštěvnosti. Jaká byla vaše reakce? Asi se nemýlím, že pro tvůrce jsou tyhle informace mnohem důležitější, než názory filmových kritiků.
Přesně tak. Neměli jsme ambice natočit hluboké dílo, šlo nám o to, aby se diváci pobavili, což se, podle výsledků návštěvnosti kin, děje. I my jsme se při natáčení bavili a všechno dělali s nadšením, jaké jsem při žádné jiné práci nezažila. Víte, ono se to těm teoretikům kritizuje, když se sami nikdy o nic nepokusili.

Přiznám se, že když jsem vás viděla stát při premiéře na pódiu mezi herci a dalšími „seznamkovými“ kolegy měla jsem velkou radost. Asi i proto, že vím, že nic jste neměla zadarmo, že ta cesta tam byla pro vás poměrně dlouhá a vedla přes řadu někdy až kuriózních profesí. Kdybyste mohla vrátit čas, vynechala byste nějakou z těch životních etap, nebo ničeho nelitujete a přijímáte věci tak, že vše vám něco dalo?
Já věřím tomu, že nic a nikdo nám nepřichází do života náhodou. Všechno někam vede. Mým životem prošli i lidé, vedle nichž nebylo snadné žít ani pracovat, ale všechny tyto zkušenosti a okolnosti mě nakonec ve správný čas přivedly k tomu, že jsem napsala scénář a společně s lidmi, které ke mně osud postupně sváděl, jsme ho převedli na filmové plátno. A o tom se mi v dobách, kdy jsem pracovala třeba u benzínky, v baru nebo později v různých redakcích, ani nesnilo.

Zita Marinovová, foto: Bontonfilm

(foto: Bontonfilm)

Dá se říct, že některá z těch prací byla tou pravou školou života, tím mezníkem, který vás posunul někam dál, než ty ostatní?
V mém případě byly mezníky spíš vztahy. Každý muž v mém životě mě někam posunul. Například ten předposlední k tomu poslednímu a ten potom k nápadu natočit film. Tedy ne tím, že by mi to nějak vnuknul, ale byl to úspěšný člověk a já jsem dost soutěživá, bohužel i v soukromí, tak jsem se mu chtěla nějak vyrovnat. No a co mě baví? Psát. Tak jsem napsala scénář. Nebyla to ale až taková legrace, jak to může vypadat. Musela jsem se rozhodnout, jestli chci dál pracovat v médiích anebo se přesunout na druhou stranu bariéry mezi tvůrce. Takže jsem zariskovala, pověsila kariéru reportérky na hřebík a vsadila všechno na jednu kartu.

Seznamka, foto: Bontonfilm

(foto: Bontofilm)

Svého času jste pracovala i v časopise, který přinášel klepy ze života celebrit. Jak se vlastně díváte na bulvár? Všichni ho kritizují a většina našich spoluobčanů jej čte (svědčí o tom čísla prodeje). Tyto plátky těží z toho, že hodnotí život celebrit, že běžný člověk vidí, že i ti slavní mají problémy. Zajímavé je, že kolikrát samy celebrity (některé) o takovou publicitu stojí. Nechcete aspoň neadresně zavzpomínat na nějaké vtipné příběhy z této etapy vašeho života?
Teď si asi u celebrit trošku zavařím, ale myslím si, že když je někdo veřejně známá osobnost, měl by se podle toho chovat. Bulvár neexistuje první den a všichni ví, že když známá tvář tropí veřejně nějaké nepřístojnosti, je to pro bulvár sousto. Je to prostě cena za úspěch a popularitu. Bulvár by měl ale zase respektovat určité hranice, například nelézt nikomu přes plot a tak. Já sama jsem ale takový ten „velký“ bulvár nikdy nedělala, vesměs jen autorizované rozhovory a podobné věci, které si dotyční schvalovali.

Pojďme ještě k vašemu filmu. V Seznamce je několik skvělých hlášek, které určitě zlidoví. Osobně si myslím, že tyhle věci může napsat jen život a pravděpodobně vám je někdo převyprávěl. Je ve filmu nějaká, ke které se hlásíte (bez zardění) jako její aktér?
Myslíte, jestli nějaká hláška pochází přímo z mého života? No jéje. Nemůžu to ale říct, protože muži svoje oblíbené věty často používají ne pro jednu ženu, ale pro všechny. Což vlastně v praxi nikomu nevadí, ale nechci uvést žádnou konkrétní citaci, abych někomu nezavařila.

Zita Marinovová, foto: Bontonfilm

(foto: Bontonfilm)

Mně se hodně líbila vtipná hláška Adély Gondíkové ráno poté, co odhalila manželovu nevěru. Prozrazený svůdník se jí ptá, zda by mu nechtěla přišít knoflíček na košili a ona mu odpoví, že chtěla, ale že bohužel nemá žádnou jehlu, protože je všechny zapíchala do jeho woodoo panenky. Právě Adélina postava prošla inspirativní proměnou, kdy se z tolerantní - ale podváděné ženy - stala lehce hysterickou femme fatale, kolem které pak skákal o hodně mladší atraktivní muž. Myslíte, že to tak opravdu jde? Dovedeme se změnit?
Dovedeme se změnit stoprocentně. Ale jen pokud sami opravdu chceme.

Kdybyste měla na závěr zhodnotit všechny ty nezadané ženy, které přes seznamku zoufale a marně hledají partnery, víte, co dělají většinou špatně? Proč to někdy zkrátka nejde?
Tak tomuhle já vůbec nerozumím. Všechny ty historky z filmu, které se týkají přímo seznamek, mi vyprávěly kamarádky a kamarádi. Já s nimi sice velmi soucítím a ty věci s nimi rozebírám, ale sama jsem introvert, který nemluví s cizími lidmi, takže rande a ani jakýkoli kontakt přes seznamku pro mě nepřipadá v úvahu. Já trávím volný čas doma, kde si čtu a on si mě vždycky někdo, kdo se mi zalíbí, nějakým způsobem najde. Zatím to vždycky vyšlo celkem dobře. Jsem ale člověk, který je naprosto spokojený i sám. Moje vysněné místo na dovolenou je pustý ostrov s knihovnou a donáškou hotových jídel.

Tak ať se to jednou také vyplní. Děkuji za rozhovor.

Přečtěte si také:

   
12.08.2016 - Rozhovory - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Dallea [*]

  Já jsem žádné recenze nečetla, nezkoumala, neměla očekávání.. A jak už tu bylo víckrát řečeno, byla to pro nás oddechovka, pohoda, sranda... Žádné umění, ale fajn odpočinek.

  superkarma: 1 15.08.2016, 16:34:09
 2. [15] slávenka [*]

  gerda — #12 peetrax — #13však uvidím, snad nebudu zklamanáSml58

  superkarma: 0 13.08.2016, 12:40:59
 3. [14] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 12.08.2016, 18:58:39
 4. avatar
  [13] peetrax [*]

  gerda — #12 měla jsem to na jazyku. Nejsem náročný divák a ráda se nechám bavit, ovšem taky zvažuju, za co vydám peníze a tohle to rozhodně nebude.

  1. na komentář reaguje slávenka — #15
  superkarma: 0 12.08.2016, 18:31:33
 5. avatar
  [12] gerda [*]

  slávenka — #11Tak kdyby to bylo zadarmo...ale platit za něco takového, to skutečně ne.

  1. na komentář reaguje peetrax — #13
  2. na komentář reaguje slávenka — #15
  superkarma: 0 12.08.2016, 13:46:07
 6. [11] slávenka [*]

  Zajímavá paní.Sml16 Na film si zajdu. Vypadá , že je "ze života", a to mě baví. A udělám si vlastní názor.Sml16

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 3 12.08.2016, 13:16:16
 7. avatar
  [10] gerda [*]

  http://www.csfd.cz/film/439857-seznamka/prehled/

  ...ohlasy diváků.

  superkarma: 0 12.08.2016, 12:14:58
 8. avatar
  [9] lalica [*]

  Počkám, až film půjde v telce, a když se mi nebude líbit, jednoduše přepnu...

  superkarma: 0 12.08.2016, 12:06:19
 9. avatar
  [8] Suzanne [*]

  A to já se na to s chutí podívám, doporučila mi to kamarádka, která se u toho dobře bavila s vědomím, že je to oddechovka. A paní je mi svými názory sympatická. Sml67

  superkarma: 5 12.08.2016, 10:50:05
 10. avatar
  [7] abru [*]

  Já jsem ten film viděla a splnil přesně to, co jsem od něj jako od letní oddechovky očekávala. Pobavil, často jsem se zasmála vtipným hláškám, s chutí se podívala na hezké prostředí a dobře oblečené herečky a celou dobu jsme se nenudila, což se mi stává poslední dobou zřídka i u více kritikou chválených filmů. Od té doby, co jsem pak četla tu kritiku, to radši nikde ani neříkám :-), proto jsem netušila, že má u diváků takový úspěch? :-)

  superkarma: 5 12.08.2016, 10:32:51
 11. avatar
  [6] Kristina Vodičková [*]

  Už mám recenzi od blízkého člověka, kterému se film moc líbil a tak se už moc těším na návštěvu kina. :)))

  superkarma: 1 12.08.2016, 10:22:39
 12. avatar
  [5] Jandywoman [*]

  Film jsem sice neviděla, ale když už jsem měla možnost si přečíst zdrcující kritiku, vítám i možnost získat o filmu nějaké info i od "té druhé strany". Koneckonců, paní Zita sama říká, že nebylo cílem natočit hluboké dílo, nýbrž hlavně pobavit. Rozhovor se mi líbí a lidi jako je paní Z. svým způsobem obdivuji. Ono jít za svým snem i za cenu ztrát není moc snadné. A že psala pro bulvár? No a ... Lidi to chtějí a někdo to dělat musí. Jestli bude film úspěšný nebo upadne časem v zapomnění nevím, ale už jsme tu měli zdrcující kritiky na filmy např. od režiséra Trošky, a jak jeho filmy přijali diváci ?!? Sml16 Přeji paní Zitě mnoho dalších úspěchů Sml67

  superkarma: 5 12.08.2016, 09:28:43
 13. [4] bobani [*]

  film jsem neviděla , tak se nebudu vyjadřovat . ale rozhovor se mi líbí a paní Zita je mi velmi sympatická

  superkarma: 5 12.08.2016, 09:04:30
 14. avatar
  [3] gerda [*]

  Rikina — #2 Já se jen redakci divím, že sem takový rozhovor vůbec dáSml15. Copak může předpokládat, že o tom filmu vůbec nikdo nic neví? Jestli u nás ještě existuje Plyšový lev, pak je tu žhavý kandidát na hlavní cenu.

  superkarma: 2 12.08.2016, 08:51:37
 15. [2] Rikina [*]

  Recenze na film Seznamka říkají, že je to trapná sranda, že tu hrůzu nemá ani cenu komentovat, a že je to filmová tragédie v tom smyslu, že hledat něco horšího by fakt dalo práci. Sml80 Inu, nevidím důvod, proč tomu nevěřit. A jsem zvědavá, jak dlouho bude trvat, než tady někdo zatrhne diskuzi, protože tohle je v podstatě reklama. Co se týká názorů oné dámy na bulvár, to je dost ubohé. No, co už, každej jsme nějakej, a někomu holt nebylo shůry dáno. Sml15

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 3 12.08.2016, 08:39:05
 16. avatar
  [1] gerda [*]

  Radši nicSml57

  superkarma: 0 12.08.2016, 06:27:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme