Učinila jsem zajímavý objev a možná našla i recept na dlouhodobý harmonický vztah. Netrvat za každou cenu na tom být spolu, ale dát si vzájemnou svobodu a žít vedle sebe. Mám důkaz, že to jde.

Znám je už pěknou řádku let. Od vysoké školy. Je to jeden z mála párů, které spolu vydržely v dobrém i zlém. Když jsou pohromadě, máte pocit, že je každý absolutně z jiného těsta. Snad je opravdu něco na tom, že protiklady se přitahují. Nikdy jsem tomu moc nevěřila, a najednou, když jsem ty dva zase po několika letech viděla, uznávám, že tahle dvojice přesně naplňuje význam toho rčení.

spolu

Ona křehká žena, po které byste nemohli chtít, aby vyměnila sifon u dřezu, naštípala dříví na zimu nebo sjela sjezdovku na jeden zátah. I když nepopírám, že v dobách mládí a zamilovanosti to vše byla schopna udělat. Dnes už podobné záležitosti přenechává povolanějším, tedy svým synům. (Jak už to chodí, ženám, které vždycky toužily alespoň po jedné dcerce, kterou by obšívaly a čančaly, se narodili dva „raubíři“.)

A možná ten mužský kolektiv z ní ukoval ženu pevných zásad, smyslu pro humor, ženu důslednou, trpělivou a milující, kterou její muži respektují a doslova si ji hýčkají. A rádi se vracejí do její vřelé náruče, i když jsou to chlapáci samostatní a dospělí.

On, její manžel, je zvláštní „samorost“. Od té doby, co kluci „vylétli“ z hnízda, vylétl tak trochu s nimi. Vždycky byl sportovec, ale poslední dobou se své vášni oddává s ještě větší vervou. Má potřebu zdolávat každý kopec, ať už pěšky, na kole či na lyžích. Spát jedině pod širákem (nejraději by tak činil i v jejich bytě zavěšen z oka) a posouvat hranice přežitelnosti v extrémních podmínkách.

(Podobnost s naším šéfredaktorem je čistě náhodná.)

Často vyráží s partou stejně „potrhlých“ dobrodruhů na pánské jízdy, mizí na několik dní až týdnů a s klidem Angličana nechává svou ženu doma.

A ona se nedurdí, nežárlí a nevyčítá. Naopak, v jeho expedicích ho podporuje a  na otázku, proč nejezdí spolu, se oba srdečně zasmějí. A už je mi jasné proč. Ti dva se naučili žít vedle sebe, a přitom spolu. Navzájem se tolerují a respektují zájmy toho druhého.

A co je možná nejdůležitější, z jejich vztahu se neztratil humor. On má smysl pro roztomilou „neohrabanost“ své ženy a ona pro neškodnou ironii svého muže.

Jeho špičkování a dobírání, jež by nestranná osoba brala jako cílený útok, odráží s úsměvem a šarmem pravé dámy.

Tak, milé ženy-in, pokud jste teprve na začátku vztahu a chcete si ho udržet, tady máte zajímavý příklad, jak na to.

Čtěte také:

Reklama