Ženy a dívky by neměly podceňovat nebezpečí rakoviny děložního čípku a měly by se věnovat prevenci tohoto onemocnění. V Česku totiž ročně postihne tato nemoc zhruba 1000 žen a okolo 400 z nich této nemoci podlehne. Po karcinomu prsu se jedná o druhou nejčastější „ženskou" rakovinu. Součástí  prevence je i očkování, na něž Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR poskytuje dívkám od 13 do 15 let příspěvek ve výši 2000 korun.

 

Jak příspěvek získat? Stačí jen:

         být klientkou Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR)

         nechat se očkovat u svého praktického či ženského lékaře

         přinést doklad o zaplacení na nejbližší pobočku ZP MV ČR

         pro více informací zavolat na infolinku ZP MV ČR 844 121 121 nebo se podívat na internetové stránky www.zpmvcr.cz.

 

 

Co rakovinu děložního čípku způsobuje?

Rozvoj tohoto onemocnění způsobuje především virová infekce. Jedná se o nákazu lidským papilomavirem, což je nejčastější pohlavně přenosná choroba. V průběhu života se tímto virem nakazí až 80 % lidí, přičemž nejvíce infikovaných bychom našli u mladších sexuálně aktivních žen a mužů mezi 20 až 30 lety. S přibývajícími roky postižených ubývá, protože po nákaze dojde v těle k produkci protilátek, které časem virus „zlikvidují“. Avšak u určitého procenta nakažených virus přetrvává a po desítkách let může vyvolat zhoubné bujení v místě děložního hrdla.

 

Rizikové faktory

Na rozvoji viru se podílí i další rizikové faktory jako například kouření, dlouhodobé působení steroidních hormonů, infekce chlamydiemi, časný věk při zahájení sexuálního života, počet porodů, poruchy imunitního systému a další.

 

Očkování před zahájením sexuálního života je nejúčinnější

Z klinického zkoumání vyplývá, že nejúčinnější je očkování v dětství, před zahájením sexuálního života. Organizmus ještě není infikován a kolem 10. – 15. roku života se tvoří více protilátek než v dospělosti. Vše zatím svědčí pro to, že protilátky v těle přetrvávají po dostatečně dlouhou dobu, aby dívku ochránily i v dospělosti od nákazy HPV. Vakcíny sice neléčí, ale předcházejí u infikovaných žen rozvoji agresivní formy onemocnění.

 

Prevenci však očkování nenahradí

Gynekologové upozorňují, že očkování u dívek nenahradí preventivní prohlídky, které včas odhalí rozvoj dalších onemocnění. Pravidelné prohlídky jsou nadále nezbytností, a to především vzhledem k současnému poučení o riziku sexuálně přenosných chorob a antikoncepci.

 

Kde se nechat očkovat a kolik to stojí?

Očkovací látku aplikuje praktický lékař pro děti a dorost nebo ženský lékař. Očkování probíhá ve třech krocích, druhá vakcína se aplikuje dva měsíce po první, za další čtyři se pak očkuje třetí dávka. V současné době tři dávky vakcíny stojí deset a půl tisíce korun. Před ostatními pohlavně přenosnými chorobami očkování nechrání.

 

 

Lucie Králová

tisková mluvčí ZP MV ČR

 

Reklama