obi1S odchodem léta a prakticky okamžitého nástupu zimy skončil i čas, kdy jsme mohly v klidu a hlavně v teple odpočívat na zahradním lehátku. Nabízí se ale možnost vybudování zimní zahrady, kde bude příjemné klima i v době, kdy venku padá sníh. Zahrada se stane součástí domu a vy se tak budete moci věnovat pěstování okrasných rostlin a bylinek po celý rok a navíc rozšíříte obytnou plochu vašeho obydlí o oázu pohody.  A to už je hned několik důvodů, proč si zimní zahradu pořídit, nemyslíte?

Aby se mohla stát zimní zahrada místem odpočinku, kde si budete číst knížku, hrát s dětmi nebo odpočívat v lehátku, musí být její klima vyrovnané a příjemné. Správnou orientací celého objektu, vhodnými rozměry objektu a dobrými tepelně – izolačními vlastnostmi zvoleného materiálu toho lze jednoduše dosáhnout.

Ještě předtím, než se do stavby zahrady pustíte, je potřeba si zodpovědět několik základních otázek. Budete zahradu využívat celoročně nebo pouze po dobu zimy? Bude sloužit k uskladnění rostlin, které by jinak venku pomrzly nebo i jako místo pro odpočinek? Odpovědi rozhodnou, z jakého materiálu bude zimní zahrada postavena. K čemu ji budete využívat vy?

Z čeho (nechat) zimní zahradu postavit?

Mezi velmi oblíbený materiál patří dřevo. Je příjemné na pohled i na dotek, zároveň je však náročné na údržbu a citlivé na klimatické změny. Právě z těchto důvodů se dřevo hodí spíše jako konstrukční materiál pro obytné zimní zahrady se stálým vnitřním klimatem.

obi2Cenově výhodným materiálem s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi a nenáročnou údržbou je plast. Vhodný je do zahrad menších rozměrů, které se provozují po dobu celého roku. Zimní zahradu je možné vybudovat i z kovu, který umožňuje zasazení skel po celé ploše zahrady. Nejenže takto sestavená zahrada vypadá náramně a během sněžení si připadáte jako v pohádce, ale zároveň se prostor díky prosklení i efektivně zahřívá. Mezi nesporné výhody kovu patří zejména jeho pevnost a kompatibilita s dalšími materiály.

Vzhled zimní zahrady by měl být v souladu s řešením celého domu. Materiálově, barevně i architektonicky by měla ladit s celkovým pojetím budovy, zejména s ostatními okny a dveřmi, aby celkový dojem domu nepůsobil příliš chaoticky.

 

Popis: Popis: Petr DvořákTip odborníka:“Pokud je zimní zahrada dobře orientovaná a má kvalitní izolaci, může sluneční energie vyrovnávat ztráty vzniklé umělým vytápěním. Zimní zahrady byste měli ideálně orientovat na jih či jihozápad, kde bude i v zimě jejich interiér prohřívání slunečními paprsky,“ doporučuje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Velký vliv na hodnoty vlhkosti a teplotu vzduchu uvnitř zimní zahrady má poměr prosklených a pevných částí pláště. Pokud je střecha zahrady v přímé návaznosti na střechu domu, budou klimatické podmínky uvnitř stabilnější. Pevná střecha zabraňuje nadměrnému přehřívání prostoru, díky čemuž jsou i tepelné ztráty téměř mizivé.

Prosklená zimní zahrada se naopak může částečně podílet na vytápění interiéru v celém domě. V důsledku nadměrného přehřívání prosklených prostor je však zapotřebí v létě korigovat teplotu intenzivním větráním, nebo pomocí klimatizace, případně instalací markýz. Řešením však může být kombinace lehkých a těžkých materiálů. Mezi těžké řadíme například zdivo, či kamenné podlahy. Ty akumulují teplo i chlad, čímž zmírňují extrémy a přispívají k celkové vyrovnanosti systému. Prostřednictvím lehkých stavebních materiálů, jako jsou dřevěné podlahy a konstrukce, dosáhneme dobrých tepelně-izolačních účinků, čímž zabráníme tepelným ztrátám. Aby bylo v zimní zahradě příjemné prostředí nejen pro nás, ale také pro pěstované rostlinky, je důležité zajistit v místnosti dostatečnou cirkulaci čerstvého vzduchu.

Kterým rostlinkám se bude dařit?

obi4Do každého skleníku se hodí různorodá vegetace. Vybírejte podle pěstitelských nároků, velikosti i období květu. Při rozmisťování květináčů umístěte větší rostliny do zadní části ke stěně, aby nestínily svým méně vzrostlým kolegům. Mezi rostlinky vhodné k pěstování v zimních zahradách patří například agáve, citrusy, fíkovníky, orchideje nebo olivovníky, které v létě můžete vytáhnout na sluníčko.

A co si do zimní oázy klidu pořídíte vy?

Reklama