Domácnost

Zimní spánek pokojových rostlin

Stejně jako každý živý organismus reaguje jinak na odlišná roční období, potřebují také vaše pokojové květiny zvláštní péči. Respektujte proto jejich zimní spánek.

flor

Mít v mrazivých chladných dnech doma alespoň kus zeleně je určitě příjemné. Jenže k tomu jen zalévání nebo hnojení nestačí. Vlastně právě v zimě,může tato vaše přehnaná péče některým pokojovým rostlinám nenávratně uškodit.

Zalévání

Zálivka je samozřejmě nutná, ale v zimním období platí, že méně je více. Během svého zimního spánku květiny potřebují méně vody než v kterémkoli jiném ročním období. Nejste-li si jisti, jak často zalévat, radí odborníci, abyste se řídili podle vlhkosti substrátu v květináči. Prsty ruky jej pravidelně kontrolujte. Substrát by neměl být přemokřený, pouze mírně vlhký. Na zalévání použijte vždy odstátou vodu pokojové teploty. Čerstvá a studená voda z kohoutku by totiž květinám mohla způsobit teplotní šok. Pokud rostlinku přelijete, začnou jí uhnívat kořeny. To pak také způsobí žloutnutí listů.

Přesušený vzduch

Obzvláště v zimě bývají místnosti přetopené a radiátory jsou původci příliš suchého vzduchu, který květinám vůbec neprospívá. Fatální chybou je umístit rostliny v jejich bezprostřední blízkosti. Horký a suchý vzduch je ještě více oslabuje. Pokud zpozorujete, že jsou špičky listů suché, je potřeba zvýšit vlhkost vzduchu. Rostlinám také ulevíte, když je občas postříkáte vodou v rozprašovači. Tím je zároveň zbavíte prachu a nečistot. V každém případě se kytkám snažte dopřát co možná nejvíce světla. V zimě je ho málo a vděčné vám za něj budou všechny.
Obecné pravidlo nicméně zní, že pokojovým rostlinám se daří při teplotě, která je o několik stupňů nižší, než je běžná pokojová teplota. Optimální je něco kolem 18 °C, některé rostliny vyžadují i nižší. Kaktusy se například spokojí s teplotou od 5 do 10 °C.

Vhodné místo

Rostliny je vhodné umístit v blízkosti okna, kde budou mít více světla. Dávejte však pozor, aby nestály v průvanu, nebo aby je při větrání neponičit mráz.
Jiné možnosti budete mít, pokud bydlíte v panelákovém bytě nebo jste majitelem domku se zimní zahradou. Důležité je vědět, zda jde o rostlinu, které se daří lépe v chladu, nebo naopak v teplejším prostředí. Bydlíte-li v bytě, bude například pro muškáty, které mají rády chladnější a prosvětlenější místnosti, nejlepší, když je na zimu přestěhujete do chodby ve společných prostorech domu. Pro kaktusy jsou zase ideální zasklené balkony a lodžie, kde se daří subtropickým květinám s potřebou chladnějšího vzduchu. Jiné možnosti budou mít pochopitelně majitelé domů, kteří mohou kytky na zimu přestěhovat do chodeb, sklepů s okny či zimních zahrad

Přesazování přísně zakázáno!

V zimě rostliny nikdy nepřesazujte a neměli byste je ani příliš zatěžovat hnojením. V tomto období jim totiž nejvíce hrozí napadení různými škůdci, houbami a plísněmi, které vznikají právě v důsledku přelévání. Než ale přistoupíte k chemickým postřikům, zkuste raději přírodní cestu.
Cibulový nálev je například skvělým pomocníkem k odpuzení hmyzu. Stačí cibuli nakrájet na malé kousky, zalít vodou a několik hodin vyluhovat. Přeceďte a poprašte tímto nálevem listy asi 2x týdně. 

Česnek nemají rády houby. Vadí jim totiž síra, kterou česnek obsahuje v látce alicin. Stačí, když pár stroužků zapíchnete do květináče. Tím rostlinám zaručíte také prevenci před napadením plísněmi.

Mýdlo je pro změnu skvělé proti puklicím. Mýdlový postřik z neparfémovaného mazlavého mýdla rozpusťte v trošce horké vody a smíchejte se lžící lihu a doplňte cca jedním litrem vody.

   
07.02.2011 - Zahrada a květiny - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. avatar
  [8] daddyska [*]

  Jasmína — #7 přesně tak...snad to přežijou Sml30

  superkarma: 0 07.02.2011, 16:19:32
 2. [7] Jasmína [*]

  Moje chudinky jsou u okna, kde je topení - jinam je dát nemůžu. Takže mají vedro, přesušený vzduch a často je zalívám. Tak snad to přežijou.

  1. na komentář reaguje daddyska — #8
  superkarma: 0 07.02.2011, 13:35:27
 3. avatar
  [6] Laura.xy [*]

  Tak jsem včera většinu pokojovek přesadila. Dnes jedu dokoupit substrát - tak snad to přežijí...

  superkarma: 0 07.02.2011, 13:25:04
 4. [5] martasko [*]

  díky za tipy, mám tu yuccu a palmy, nějak jim začaly žloutnout listy, takže asi přelívám, tzn. omezím a snad nezajdou na nedostatek vody Sml58

  superkarma: 0 07.02.2011, 11:23:00
 5. avatar
  [4] hubajda [*]

  Dobrych rad nikdy neni dost Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 07.02.2011, 10:09:03
 6. avatar
  [3] MEK [*]

  Sml67rady na jedničku

  superkarma: 0 07.02.2011, 07:56:28
 7. [2] pucifouska [*]

  Květina v bytě.....to je uklidňující pro oko. Proto jsem uvítala rady, určitě vyzkoušímSml22

  superkarma: 0 07.02.2011, 07:47:20
 8. avatar
  [1] Introvertka [*]

  Tak jsem se natáhla a přesvědčila se, že u mě to je ok. Česnek bych raději vynechala.

  superkarma: 0 07.02.2011, 06:24:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme