Každý typ stínicí techniky má svá specifika – použití, zastínění, ovládání a další. Z tohoto důvodu nelze nalézt univerzální návod pro všechny typy zastínění. Doporučujeme vycházet z návodu na ovládání a údržbu, který každý výrobce poskytuje ke konkrétnímu typu stínicí techniky. ….. tvrdí Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA.

ISOTRA

Jak se postarat o žaluzie?

Čištění textilních rolet a horizontálních žaluzií postačí v rámci našeho běžného domácího úklidu. Velmi důležitá je pravidelnost, kdy předejdeme silnějšímu znečištění, které by nás stálo víc úsilí odstranit.  Interiérové horizontální žaluzie jsou na údržbu nenáročné. Jdou poměrně jednoduše zbavit prachu a to buď pouhým otřením prachovkou, nebo šetrným odsáním vysavačem s příslušným nástavcem, případně šetrným setřením vlhkým hadříkem. Vertikální žaluzie mohou do čistírny. Existují společnosti, které po dojednání konkrétního termínu žaluzie demontují jeden den a druhý den vrátí zpět čisté.  Vlastní čištění je přizpůsobeno typu lamel a jejich stupni znečištění.  V průběhu čištění dochází ke kontinuálnímu pohybu lamel v čistící lázni, což zaručuje šetrné zacházení s těmito lamelami. Využít můžete i kartáčové čištění nebo sprcha na žaluzie, záleží na typu stínící techniky a  vašich možnostech.

ISOTRA

Jak správně regulovat zastiňovací techniku (žaluzie, rolety aj.) v bytě v zimním období?

V zimě je vhodné stínicí exteriérovou techniku (žaluzie, rolety aj.) využívat přes den i noc, abychom zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den regulujeme intenzitu slunečního svitu dle vlastní potřeby, nicméně doporučujeme mít stínicí techniku vytaženou v horní poloze, abychom dosáhli maximálních tepelných zisků ze slunečního záření, a tím šetřili energii na vytápění. Může správný výběr zastiňovací techniky ušetřit energii domácnosti? Ano, správnou volbou stínicí techniky lze dosáhnout energetických úspor, zejména díky venkovním roletám a žaluziím. V zimě šetříme náklady na vytápění, v létě naopak náklady na klimatizaci místnosti.

ISOTRA

Venkovní i vnitřní žaluzie mají tedy velký vliv na omezení tepelných ztrát oknem. Máte k dispozici nějaký konkrétní číselný údaj, až kolik procent energie se ušetří oproti nezastíněnému domovu?

Požadované parametry zejména exteriérové stínicí techniky jsou zcela zřejmé – omezení teploty interiéru v letním období, resp. snížení úniku tepla v zimním období. Obecně se udává, že při využití stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov (dle konkrétního objektu). Pracujeme i s termovizními snímky!

Případné úniky tepla lze vyhodnotit na základě termovizního měření, které znázorňuje rozložení povrchové teploty na základě měření hustoty infračerveného záření, jež vychází z povrchu domu před použitím a následně po instalaci exteriérové stínicí techniky. Jako příklad lze uvést porovnání termogramů s použitou stínicí technikou ISOTRA Zetta 70. Na základě výsledků měření lze zaznamenat značný pokles tepelného projevu sledovaných oken, jak je patrné na obr. 1. Termogramy prokazují výborné vlastnosti okenních ploch zastíněných stínicí technikou. Prostup tepla z vnitřní části objektu při použití stínicí techniky ISOTRA Zetta 70 se výrazně snížil. Průměrná teplota v ploše (TAVR) poklesla za daných podmínek v průměru o 4,4 °C.

obr obr

Jaké jsou trendy letošní zimy?

ISOTRAMezi zimní trendy patří určitě venkovní stínění a především stále více se rozvíjející screenové rolety. Screenové rolety dodávají budovám nadčasový moderní vzhled. Technické tkaniny určené pro tyto systémy zajišťují maximální ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla, a zároveň zabezpečují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Díky svému materiálovému složení – skelné vlákno, PVC, polyester – jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a proto jsou vhodné jak pro interiérové použití, tak zejména pro exteriérové použití.
Hlavní předností screenových rolet je jejich částečná světelná propustnost a variabilita. Tento typ rolet přináší stín bez ztráty výhledu do exteriéru, zároveň však ztěžuje pohled zvenčí do interiérů a zachovává tak soukromí. Screenové rolety vytvářejí v interiéru optimální tepelné podmínky a jsou vynikajícím doplňkem konceptu pasivních staveb.

 

www.isotra.cz

Reklama