V zimě se můžete dostat do situace, kdy vám ani zimní pneumatiky nepomůžou. Poradíme vám, co s sebou ještě vozit, aby vás sníh a mráz nezaskočily a abyste si poradila v každé situaci.

car

Také jsem si myslela, že si na zimu vystačím s výměnou zimních pneumatik, nemrznoucí směsi do ostřikovačů a škrabkou na sklo. Ale praxe mi ukázala, jak hluboce jsem se mýlila.

Z vlastní zkušenosti si tedy dovolím pár rad pro ty, které ani zimní slota neodradí od řízení. Co je dobré s sebou vozit, aby vás sníh, mráz a podobné libůstky nezaskočily a jízda autem v zimě byla pro vás potěšením, a ne noční můrou.

Zimní pneumatiky by měly být samozřejmostí, ale v některých případech vám ani ty nepomohou. Proto je dobré s sebou ještě vozit

  • Řetězy

Nemusíte jezdit zrovna do hor, abyste je někdy nepotřebovala. Stačí, když přes noc napadne sníh a vy musíte vyjet do kopce. Nasadit je po tmě a s mrznoucíma rukama ale vyžaduje notnou dávku sebeovládání a pečlivé dodržování návodu. Obojí mi zřejmě chybělo, protože jsem je ve spěchu špatně upevnila a namotaly se mi na osu. Úsloví „Práce kvapná, málo platná“ se potvrdilo v praxi. Uvolněné řetězy rozbily plastové podběhy a zrušily ABS, jehož oprava stála nemalé peníze.

  • Písek

Na zledovatělém povrchu vám nepomohou ani řetězy. V tomto případě je dobré vozit v autě pytlík písku. Samozřejmě, že nemůžete zastat práci silničářů, ale když se vám začnou kola protáčet, podsypání kol vás může z této šlamastiky vytáhnout.

  • Lopatka

Malá vojenská lopatka se mi osvědčila v mnoha případech. Mám auto s velmi nízkým podvozkem a stačí málo, aby zůstalo vězet na sněhovém valu, a nezmůžu s ním nic.

  • Rozmrazovač zámků

Můžete mít kufr auta naložený výše uvedenou vyprošťovací technikou, ale ta vám bude platná jako mrtvému zimník, když se do něj kvůli zamrzlému zámku nedostanete. Rozmrazovač je pochopitelně dobré mít u sebe, a ne v autě.

  • Korkové špunty

Možná vám to bude připadat směšné, ale já jimi podkládám stěrače, aby nepřimrzly ke sklu. Životnost gumiček u stěračů se tak podstatně prodlouží.

Přeji vám, milé řidičky, abyste měly s ježděním v zimě jen samé dobré zkušenosti, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Reklama