Bulvár

Zimní hry ve Vancouveru skončily až teď!

Skončily zimní olympijské hry. Statisíce fanoušků přestaly drtit své palce, vstávat uprostřed noci kvůli závodu či zápasu svého oblíbence, ... Sportovce vracející se domů vítaly na letištích davy fanoušků. V ČR se objevily reklamní billboardy se zlatou Sáblíkovou. Možnost obdivovat výkony vrcholových sportovců již před měsícem skončila. Opravdu?

paraVůbec ne! Před měsícem skončila jen polovina her - olympijské hry. Od 12. do 21. března probíhala druhá část zimních her, a to desáté zimní paralympijské hry. Jen se o nich tolik nemluví.
Proč ale? Copak je mezi olympiádou a paralympiádou až takový rozdíl? Sportovci se pečlivě připravují, doufají v co nejlepší umístění, vydávají ze sebe maximum, mnohdy si sáhnou na své dno, psychické i fyzické. Těší je zájem fanoušků, rádi se s nimi podělí o radost z medaile.
Z tohoto úhlu pohledu to vypadá, že rozdíl mezi oběma skupinami není. Jenže pokud se podíváme z jiného úhlu, zjistíme, že rozdíl je, a to obrovský.

Paralympionikům se bohužel pozornosti nedostává

Olympionici mají mnohem více fanoušků. O jednotlivých zápasech se můžete do nejmenších podrobností dočíst téměř v každých novinách. Česká televize neváhá dát miliony korun, aby mohla vysílat na dvou programech olympiádu v přímém přenosu.
Paralympionikům se bohužel tolik pozornosti nedostává. Česká televize se omezila jen na odvysílání několika záznamů a o přímé přenosy neměla zájem (nejspíše vzhledem k velkému časovému posunu mezi ČR a Kanadou). Denní tisk je na tom velmi podobně - články se dohledávají ještě hůře než jehla v kupce sena, a jsou-li, omezují se jen na stručný výčet shrnující denní události. Do jednoho článku jsou shrnuti snad všichni naši paralympijští sportovci a jejich výsledky.

Proč tomu tak ale je? Copak není důvod paralympioniky zbožňovat, obdivovat, fandit jim? Proč kvůli zápasu sledge hokejistů nebdí tolik lidí jako kvůli hokejistům? Přitom naši sledge hokejisté získali lepší umístění než ti druzí. Hokejisté skončili sedmí, sledge hokejisté vybojovali páté místo!

Přiznám se, že olympiádu jsem nesledovala. Je mi cizí celé to bláznovství, které se kolem ní odehrává. Zato paralympiáda můj zájem přitahuje. Myslím si, že paralympionici si zaslouží přinejmenším stejné počty fanoušků a i stejný díl pozornosti médií. Proč jsou ale tolik opomíjení? Nejsou těmi správnými hrdiny? Dítě si nejspíše ve svém pokoji vylepí plakát Jágra než sledge hokejisty, který má jen jednu nohu. Na postiženého člověka není tak pěkné pokoukání, že?

Handicapovaní si zaslouží obdiv!

Je to smutné. Handicapovaní sportovci si podle mě zaslouží mnohem více obdivu. Někteří z nich přišli k úrazu během života. Narodili se jako zdraví, ale stala se třeba nehoda, taková, jaká se může kdykoli stát každému z nás. Je to ale nezlomilo. Oni se neschovali před celým světem v sebelítosti. Bojují se svým handicapem. Překonávají mnohem víc překážek než nehandicapovaní sportovci. A jsou dobří. Opravdu jsou! Každý z nich si zaslouží nesmírnou úctu!
Viděli jste někdy nějakého handicapovaného sportovce? Já ano. Měla jsem to štěstí být přítomna na tréninku nevidomých futsalistů. Zírala jsem s otevřenou pusou. Ani se mi nechtělo věřit, že hráči nevidí! Jen podle chrastění poznali, kde se speciálně upravený míč nachází. Zpracování přihrávky, střílení penalty, obcházení protihráče... Vše vypadalo téměř jako hra vidících hráčů. Tak dobří byli! Já mám problém trefit se do míče, i když ho vidím.

Po této zkušenosti jsem k handicapovaným sportovcům získala mnohem větší úctu.
Jak snadné je dát branku, když ji vidíte. Jak snadné je objet tyčku na svahu, když ji vidíte. Jak snadné je lyžovat či bruslit, když máte obě nohy.
Přestože jsem měla radost z velkých úspěchů Martiny Sáblíkové, celorepublikovou euforii nesdílím. Zato jsem opravdu nadšená, že i přes počáteční nezdary se naší nevidomé lyžažce Anně Kulíškové podařilo vybojovat alespoň jednu medaili - bronzovou v superobřím slalomu.

Mým přáním by bylo, aby se do popředí zájmu sportovních fanoušků dostala i paralympiáda. Vždyť paralympionici si zaslouží nejméně tolik obdivu a pozornosti jako sportovci bez handicapu.


Pochodeň pro slavnostní zapálení ohně při zahájení paralympijských her přinesli na stadion rodiče jednoho z nejznámějších handicapovaných sportovců - Betty a Rolly Foxovi. Jejich syn Terry Fox se do historie zapsal jako běžec Maratonu naděje. I přesto, že ho rakovina v jeho osmnácti letech připravila o nohu, vydal se na běh napříč Kanadou. Snažil se tak získat peníze na výzkum rakoviny. Krátce před svými 23. narozeninami rakovině podlehl.

   
25.03.2010 - Společnost - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. [13] hotcookie [*]

  Mela jsem to stesti podivat se na Paraolympijske hry do Athen. Uzasne, jak ti sportovci dokazi bojovat. Byla to opravdu nezapomenutelna atmosfera.

  superkarma: 0 27.03.2010, 14:23:39
 2. avatar
  [12] sjuu [*]

  obdiv si zaslouží o tom žádná, ale já osobně se na to nedokážu dívat. Mám z toho divné pocity. Ale tyto sportovce obdivuji Sml67

  superkarma: 0 26.03.2010, 14:16:45
 3. avatar
  [11] migulka [*]

  Dante Alighieri — #1 mohlo by to být ,vždyť ony si to zaslouží.....Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 25.03.2010, 13:02:03
 4. avatar
  [10] átéčko [*]

  RenataP — #7 Sml22Sml67

  superkarma: 0 25.03.2010, 12:46:27
 5. avatar
  [9] enka1 [*]

  Ono bude nejvíc slávy, až některý něco vyhraje. Jsem zvědavá, jestli jim pak postaví parastadion.

  superkarma: 0 25.03.2010, 11:41:43
 6. avatar
  [8] Myškomedvídek [*]

  paraolympici jsouSml67

  superkarma: 0 25.03.2010, 10:54:57
 7. avatar
  [7] RenataP [*]

  átéčko — #6 tak to je smutný a podle mě je TOHLE olympiáda s velkým O a tím kdysi původním posláním a ne ta komerční blbost, kde se jezdilo s propíchanými plícemi jen proto, aby byly prachy...

  Hnus velebnosti.

  Je to škoda, paralympiáda si zaslouží víc pozornosti než klasická olympidáda, vezmeme-li to z hlediska olympijského ducha.

  1. na komentář reaguje átéčko — #10
  superkarma: 0 25.03.2010, 10:36:04
 8. avatar
  [6] átéčko [*]

  ...protože tam jde hlavně o peníze.Sml22

  1. na komentář reaguje RenataP — #7
  superkarma: 0 25.03.2010, 10:25:35
 9. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  karinečka — #4 Myslím, že by bylo prospěšné, dávat to v TV častěji, třeba bychom načerpali víc vůle k životu a přestali se trápit kravinkami.

  superkarma: 0 25.03.2010, 08:57:54
 10. avatar
  [4] karinečka [*]

  Dante Alighieri — #1 To je pravda,asi to není pro zdravé lidi tak atraktivníSml15

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #5
  superkarma: 0 25.03.2010, 08:08:40
 11. avatar
  [3] Pajinka [*]

  Dante Alighieri — #1 přesně tak, je to škoda Sml22 

  superkarma: 0 25.03.2010, 07:11:11
 12. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Paní Foxová byla jedna z těch, kteří nesli vlajku i na OH. Když se v Praze běžel poprvé Běh Terryho Foxe, měla jsem dost co dělat, abych stačila malé nevidomé holčičce, kterou doprovázel asi tatínek. Pro mě byly zajímavé jeho navigační pokyny.

  superkarma: 0 25.03.2010, 07:04:27
 13. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Taky nepochopím, proč není paralympiáda sledována se stejným zájmem a proč neběží v TV taky málem 24 hodin denně jako olympiáda...

  1. na komentář reaguje Pajinka — #3
  2. na komentář reaguje karinečka — #4
  3. na komentář reaguje migulka — #11
  superkarma: 0 25.03.2010, 00:53:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme