Svařené víno je oblíbeným zimním nápojem, jehož chuť ovlivní nejen druh vína, ze kterého tento lahodný nápoj připravujete, ale také směs koření, kterou použijete.

Máme pro vás tip: směs koření „Glühwein“

Typ hrubě drcené německé směsi „Glühwein“, určené především na svařené víno (dáváme 1/2 – 1 lžíce na 1 l červeného vína). Obsahuje drcenou skořici, citrónovou kůru, hřebíček a vonné bylinky.

SVAŘENÉ VÍNO

svařák1 litr sladšího červeného vína zahřejeme, nejlépe ve varném skle, těsně k bodu varu. Vsypeme 1 lžíci směsi koření „Glühwein“,  odstavíme  ze sporáku a necháme cca 10 minut louhovat. Přes sítko přelijeme do skleniček. Podáváme s plátkem citronu.

Obměny:

  • spolu se směsí „Glühwein“ přidáme do vína i 1 hvězdičku badyánu, či kousek vanilkového lusku
  • po odstavení ze sporáku přidáme 2–4 lžičky  rozpustné kávy

Použití směsi koření je ale mnohostranné, zkusit můžete i punč nebo čaj!

PUNČ

Horké punče jsou ve světě velice oblíbené a receptů na jejich přípravu jsou stovky. Proto dnes uvádíme jen několik málo tipů, jejímž základem je použití směsi „Glühwein“ :

300 - 500 ml vřící vody spaříme 1 lžíci směsi koření „Glühwein“, necháme 10 minut louhovat. Přes sítko přelijeme do skleniček.

Další možné přísady:

  • nadrcený zázvor (1/2 lžičky), celé nové koření (1 – 3 kuličky), celý černý pepř (1 – 3 kuličky), kardamom (semínka z jedné tobolky), fenykl (1 lžička), kousek vanilkového lusku  apod. Tyto přísady jsou typické pro tzv.  Himalájské YOGI ČAJE. Místo vody lze též použít mléko s kakaem.
  • rum (množství dle chuti). Na punče je nejlepší „Stroh“, obsahuje až 80 % alkoholu.
  • šťávy z ovoce (jablečná, citrónová, pomerančová apod.)
  • rozinky (cca 1 lžíce) – přidáváme do skleniček až po scezení
  • 1 hvězdička badyánu
  • a   samozřejmě   cukr,  plátek   citronu,   či   pomeranče   a  někdy  k  ozvláštnění i malá špetka soli.

ČAJ

Směs „Glühwein“ s úspěchem používáme i k dochucení černých, zelených nebo i ovocných čajů (spolu s čajem necháme louhovat i přiměřené množství směsi „Glühwein“.

Tento recept vám přináší Koření od Antonína. Už 15 let pro vás vybíráme to nejkvalitnější koření z celého světa, které následně sami mícháme a ručně plníme do papírových sáčků a skleniček. Všechno naše koření je 100 % bezlepkové, neobsahuje glutaman ani jiné přidané látky.

logo

Více na www.koreni.cz

 

Čtěte také:

Reklama