Zdraví

Žilní onemocnění – metla lidstva

Buďte umírnění ve všem, dýchejte čistý vzduch, pečujte denně o svou kůži a hodně se pohybujte, udržte svou hlavu chladnou a nohy teplé, řešte menší onemocnění půstem spíše než léky.“
Moudrá slova vyřčená Hippokratem z Kosu (460–370 před Kristem) již před 2 500 lety.

V současnosti jsou změny žil na nohou a křečové žíly velmi běžným jevem. Tato onemocnění neohrožují život, ale působí obvykle potíže a mají nežádoucí vliv na kvalitu života postižených jedinců.

Prvními známkami žilních změn mohou být unavené, ztěžklé a oteklé nohy ve večerní době, pocity napětí lýtek, svědění, brnění, pálení nebo křeče nohou. 

 

Nohám nejprve ulevíme, položíme je na zvýšenou podložku … např. židli s polštářem nebo si lehneme na zem a nohy opřeme o zeď.

Vzpomenete si na scénu z filmu Léto s kovbojem? :o)) Pamatujete na kovboje a Dorotku? Doporučovala studenou vodu a nohy opřít o zeď. Jak to nakonec dopadlo, to už víme…

 

Prostými cviky - kroužením kotníků, kmitáním, šlapáním jako na kole (v leže) … se zlepší funkce žilních chlopní, které pokud jsou nohy oteklé, nepracují správně a brání návratu krve zpět k srdci.

Stav žil, svalů i pokožky zlepšíme střídáním teplé a studené vody na dolních končetinách vždy po dobu tří minut. Na závěr by to měla být vždy studená sprcha nejlépe celého těla. Takto uvolněné nohy ošetříme krémem, tělovým mlékem, abychom taktéž podpořili elasticitu své kůže.

 

Jestliže se vám již křečové žíly vytvořily, měli byste se zamyslet nad svým životním stylem. V jaké poloze vykonám převážně veškerou činnost? Je práce, kterou vykonávám, fyzicky namáhavá? Mám nadváhu? Otékají mi večer nohy? Pociťuji tlak, pálení, svědění nebo dokonce bodání v dolních končetinách? Vyskytly se křečové žíly v naší rodině?

Pokud máte pocit, že většinu otázek odpovídáte kladně, pak se obtížně ubráníte vzniku  křečových žil. Stálo by za to se nad sebou zamyslet, a pokud nemůžete nic udělat se svým typem zaměstnání, pak měňte tak často, jak to jen půjde, polohy nohou, nožky si procvičte, a když můžete, dejte nahoru.

Jestliže už máte nějakou tu křečovou žílu vytvořenou, bylo by na místě zahájit kompresivní léčbu. Stahovací punčocháče, venofarmaka, podpůrné prostředky, které jsou volně prodejné v lékárnách… redukovat váhu a často se pohybovat. Takový pejsek, který potřebuje denně několikrát svůj pohyb, vám zaručí, že po těchto procházkách budete opět fit a budete se cítit skvěle.

 

Na závěr jednu „babskou radu“ pro těhulky. Těhotenství bývá velkou zkouškou organismu a právě zde mohou  vznikat první křečové žíly. Většinou v důsledku rychlého přibírání, zadržování vody v těle, omezenějšího pohybu atd.

Můj praktický lékař mi při prvním těhotenství, a protože tu jsou velké rodinné dispozice, doporučil postup, jakým lze dobře zabránit otékání nohou. Doporučil mi navlékat si stahovací punčocháče ještě ráno v posteli, než vstanu. Nohy jsou dobře odkrvené, punčocháče stáhnou dolní končetiny a nepovolí dalšímu městnání tekutin. Pokud mi přeci jen končetiny otekly, nohy jsem podložila, zacvičila si a za chvíli se mi ulevilo.

 

Více informací najdete na www.antistax.cz 

   
15.06.2004 - Zdraví - autor: Anna Vilhumová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] klara.kr [*]

  *Lenka: Já jsem hrozná, vždycky začnu něco brát a pak to nedoberu. Nejsem schopná souvisle myslet každý den na pilulku. velký problém je pro mě antikoncepce, naštěstí jsou tam na platíčku dny, takže se můžu ujistit, že jsem si opravdu dneska ještě nevzala.... vím, že je to špatně, ale jsem v tomhle hrozná. A křečové žíly mám, potřebuji to řešit, ale díky časové tísni jsem jaro propásla a teď v létě se s tím nic dělat nedá. Ale přiznám se, že jsem si ho nedávno v lékárně chtěla koupit. Akorát když jsem se vracela s nákupem, albert hrozně zlobil, tak jsem spěchala domů.

  superkarma: 0 16.06.2004, 15:15:28
 2. avatar
  [13] Vivian [*]

  já nemám křečáky, ale asi je budu mít, má je táta i máma a nohy mi otékají možná v souvislosti s HA, ale možná taky proto, že se skoro vůbec nehejbu

  superkarma: 0 15.06.2004, 21:21:03
 3. avatar
  [11] klara.kr [*]

  Nestrašte, já mám taky křečáky a ted jsem na jare prošvihla operaci.

  superkarma: 0 15.06.2004, 15:43:05
 4. avatar
  [10] Vivian [*]

  houserop: a proč jste se žraly?

  superkarma: 0 15.06.2004, 14:01:05
 5. avatar
  [9] Aja [*]

  houserop: Že bychom to jen zkopírovali?

  superkarma: 0 15.06.2004, 13:59:08
 6. avatar
  [8] houserop [*]

  Posledne jsme se pod clankem o Antistaxu malem sezraly a dnes je tu ticho.
  Tak ja radsi mlcim..

  superkarma: 0 15.06.2004, 13:56:58
 7. avatar
  [7] Vivian [*]

  Luciš: no tak to každopádně. Ještě že se tomu dá předcházet

  superkarma: 0 15.06.2004, 13:47:22
 8. avatar
  [6] Luciš [*]

  Vivian: Křečové žíly nejsou žádná hrůza, ale průšvih je sraženina z nich na plících V mládí křečové žíly a pokračování v 50ti embólie

  superkarma: 0 15.06.2004, 13:24:06
 9. avatar
  [4] Vivian [*]

  emma: Dorotka byla zase ta s tím papouškem z toho kreslenýho večerníčku

  ... ale že by žilní onemocnění byla metlou lidstva... To snad kdysi mor, dnes drogy, alkohol, AIDS, rakovina... ale oteklý nohy?

  superkarma: 0 15.06.2004, 12:25:02
 10. avatar
  [3] emma [*]

  Léto s kovbojem: to byla DOUBRAVKA, ne Dorotka

  superkarma: 0 15.06.2004, 09:02:11
 11. avatar
  [2] lightblue [*]

  como_ves_chido: Mě je 23 a jak celý den sedím v práci na židli, tak mám nohy jako konve, a fakt musím chvílema cvičit nebo hopsat, protože jinak je to hrůza. Ale teď jsem změnila HA, a je to mnohem lepší.

  superkarma: 0 15.06.2004, 08:26:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme