Magie

Žili v Česku létající hadi?

Asi si vzpomínáte na nedávno uveřejněný článek o rakouském tajemném červu jménem tatzelwurm. Velký červ útočící na svou oběť dlouhými skoky. Možná si říkáte, že podobné tajemné bytosti se Česku vyhnuly. Omyl.

Tak například smok je had s nohama, které mu narostou až poté, co ho sedm let nespatří žádný člověk. Údajně ho kdysi spatřil i jeden ovčák pásající své stádo nedaleko Lipníku nad Bečvou. Z úkrytu v křoví sledoval, jak se ze skály připlazil velký smok a odtáhl jehně z jeho stáda. Popis přesně sedí na kolegu z Rakouska.

had Co mě ale zaujalo ještě víc, byl smokův příbuzný. Létající had. Na jižní Moravě ho znají jako pavůzníka, jinde jako prašivce. Údajně ho tam i jednou zastřelili. Historky o něm jsou časté ve východních Čechách. Ve své knize Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti se o létajících hadech zmiňuje i záhadolog Otomar Dvořák. Létající had se od smoka liší v tom, že mu po sedmi letech nenarostou nohy, ale vyraší mu za hlavou modrá křídla připomínající rybí ploutve.

Jejich pomocí mohl had skutečné létat, ale dělal to jen v noci. Přitom září jako plamen ohně a za ním srší jiskry. Lidé, kteří těmto jiskrám říkali hvězdný prach, se při přeletu tohoto hada nad obydlím báli, že jim jiskry zapálí dům.  

Nepřipomíná vám to trochu asijský kult létajících draků? Popis sedí docela přesně. Co jste ale možná nevěděla, je, že podobné bytosti jsou popisované po celém světě. Například ve Skotsku byla tato stvoření ještě v 19. století tak hojná, že je místní farmáři stříleli jako škodnou. Afričtí domorodci hada s křídly považují za posvátného. Říkají, že had letící po noční obloze rozsévá hvězdy. Povědomé?

Hadi podle popisů na sobě měli mít něco jako lesklé rybí šupiny nebo tuhé peří. „Domnívám se, že plachtící prašivec mohl za sebou zanechávat v měsíčním světle jiskřící stopu, protože proud vzduchu z jeho těla strhával drobné úlomky, jiskřivé šupinky, či spíše peříčka,“ vysvětluje Dvořák.

Pořád ještě si myslíte, že pohádky o dracích jsou docela smyšlené, nebo je na každém šprochu pravdy trochu?

   
27.09.2010 - Záhady současnosti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [11] Anai [*]

  Na šprochy všeho druhu včetně draků a příbuzných potvor zásadně věřím a fandím jim!!!! Sml30

  superkarma: 0 27.09.2010, 13:32:19
 2. avatar
  [10] gira [*]

  Rikina — #9 Pravdu dis! :) Dnesni ochrance prirody na ne Sml31, neznabohy... ted se nam mohli prohanet po ceskych lesich drackove tak bezne jako treba veverky, takova promarnena prilezitost Sml22 No pozde bycha honit... Sml80 Sml58

  superkarma: 0 27.09.2010, 11:27:44
 3. [9] Rikina [*]

  gira — #8 Sml22 Je to smutný, jak se lidstvo chová k ohroženým druhům. Jak to není k jídlu nebo jinýmu užitku, tak se to vyhubí jako škodná. Sml80 Kdyby aspoň šlechtic nějakej se toho ujmul, jako svého času hrabě Kinský nechal vysazovat v Lužických borách kamzíky, aby měl pěkný lovecký trofeje, oni se tam rozmnožili a do dneška se jima kopce hemží. Sml57 Ale to ne, přitom takovej drak by jistě taky byl pěkná lovecká trofej, a jelikož by lovil převážně drobnou lesní zvěř, nepřemnožili by se zajíci a bažanti, a v zájmu pestrosti v revíru by se draci jistě dodnes zachovali. Jak nemám ráda myslivce, občas můžou být i k něčemu užiteční. Jenže pro draky a létající hady je holt pozdě.Sml15 Sml32 

  1. na komentář reaguje gira — #10
  superkarma: 1 27.09.2010, 11:08:29
 4. avatar
  [8] gira [*]

  Rikina — #7 No to je teda smutny :(... chudinka... kdyby meli trochu predvidavosti, tak si ho naopak hyckali a dneska by meli v Hredlech turistickou atrakci jako vino... Sml57

  1. na komentář reaguje Rikina — #9
  superkarma: 0 27.09.2010, 10:40:51
 5. [7] Rikina [*]

  gira — #6 Bohužel to s drakem špatně dopadlo, jak už tak bývá zvykem. Sml80 Dám sem i pokračování, je to krátké, to se vejde:

  Když drak přiletěl do Hředel, usedl obyčejně na mohutné větvi vysoké hrušky nedaleko kostela, odkud měl pěkný výhled, a vyhlížel vhodnou kořist. Co chvíli se snesl na zem, aby uchvátil pobíhající kůzle, psa, na slunci se vyhřívající kočku, slepici na dvoře, nebo na rybníku plovoucí husu či kachnu. S ulovenou obětí zvlétl zpátky na hrušku, aby ji zde zadávil. Někdy se stalo, že se mu nepodařilo zmocnit se takového tučného sousta, a tak se musel spokojit s myší. To se ale vždycky vrátil zpátky, aby si napravil chuť. Mnoho mužů se pokoušelo draka zastřelit, ale marně. Žádná střela mu neublížila, byť zasáhla cíl. Mezi obyvateli se začalo šuškat, že je drak nezranitelný a že až vychytá všechnu drůbež a domácí zvířectvo, nastane v kraji pod Džbánem hladomor. Tu si kdosi vzpomněl na lesníka z nedaleké Kroučové, který se zabýval všelijakými kouzly. Hředelští k němu zašli, vylíčili mu svoje utrpení a poprosili ho, aby je drzého lupiče zbavil. Lesník byl dobromyslný člověk, a tak hředelským sousedům přislíbil pomoc. Ulil do své pušky stříbrnou kuli, kterou mu pak hředelský farář posvětil. Lesník se ukryl na půdě hředelského kostela, odkud měl pěkný výhled na hrušku, na které drak sedával. Několik dní se nic nedělo. Až asi po týdnu se drak konečně objevil. Sotva usedl na hrušku, ozvala se rána z pušky. Drak na větvi povyskočil, zamával křídly a s velkým lomozem se zřítil k zemi. Rázem se seběhla celá ves a každý chtěl potřást úspěšnému střelci rukou. Lesník nechal mrtvého draka naložit na povoz a odvézt do lesovny. Tady mu odřízl hlavu, kterou pak přibil na stěnu vedle jeleních trofejí. Tělo zahrabal na okraji lesa. Dračí hlava prý zdobila lesovnu ještě mnoho let poté, co lesník odešel na pravdu boží.  

  Konec zvonec. Chudák drak, ani tu drůbež mu nepřáli. Sml57 

  1. na komentář reaguje gira — #8
  superkarma: 0 27.09.2010, 09:51:50
 6. avatar
  [6] gira [*]

  Rikina — #3 Aha, tak to jsem nevedela... Kolem Kladna a Rakovnika to zas tak neznam.. Ale ta povest je roztomila :)

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 0 27.09.2010, 09:41:32
 7. [5] Rikina [*]

  OlgaMarie — #4 Copak - létali? Sml58 Sml57 

  superkarma: 0 27.09.2010, 08:34:00
 8. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Nestrašte mě! Já si užila letos dost s nějak móc dlouhými naoranžovatělými slimáky.Sml57

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 0 27.09.2010, 08:30:42
 9. [3] Rikina [*]

  gira — #2 Ne, tohle je pohoří Džbán, v oblasti Kladno - Rakovník. Nejvyšší kopec je Džbán, cca 600 m n.m. Jako turistická oblast skoro neznámé.

  1. na komentář reaguje gira — #6
  superkarma: 0 27.09.2010, 08:11:41
 10. avatar
  [2] gira [*]

  Rikina — #1 jeeee! Tuhle jsem teda jeste neslysela, a to jsem bydlivala jako ditko nedaleko, do Dzbanu jsme se chodili koupat - na zadnou priseru jsme tam ale nikdy nenarazili, bohuzel nebo bodudik??? Sml32Sml30 Tedy jestli myslis, tentyz Dzban (tenhle neni kousek za Prahou, ale - pokud vim - jeste v Praze - v Sarce.. severozapad ale souhlasi...)

  1. na komentář reaguje Rikina — #3
  superkarma: 0 27.09.2010, 03:32:44
 11. [1] Rikina [*]

  A pověst o džbánském drakovi nic? Tady kousek za Prahou směrem na severozápad? Není to diskriminace? A přitom byl určitě moc pěknej! Cituji:

  V dávných časech se prý ukrýval ve sluji Džbánu drak, který způsoboval obyvatelům okolních vsí mnoho škod. Ti, co ho viděli, tvrdili, že se podobal strašidelnému hadu, měl ohnivé oči, z tlamy a nozder mu šlehaly plameny, po stranách těla měl křídla a neveliké ohyzdné nohy s ostrými drápy. Drak o sobě dával vědět obyčejně v poledne. Tehdy vylezl ze skrýše, uvelebil se na nějakém vyvýšeném skalisku a pronikavě zahvízdal. Ostrý hvizd byl slyšet široko daleko a kdekoho polekal...

  Konec citátu. Sml57 

  1. na komentář reaguje gira — #2
  superkarma: 0 27.09.2010, 01:08:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme