Zdraví

Žíla, o které by se mělo mluvit!

 

Když jsem hledala odborné podklady k nemoci, kterou trpí až 70 % naší populace, narazila jsem na legendy zlatokopů a objevitelů, kteří na zlaté žíle zbohatli.

Na zlaté žíle neboli hemoroidech, které postihují každého třetího dospělého Čecha, se bohužel zbohatnout nedá. Je však nesmírně důležité o této nemoci vědět co nejvíc, protože máte sílu ji ovlivnit, a dokonce se jí zbavit. Pevně věřím, že tento článek najde svoji cílovou skupinu, protože mnoho lidí má blok a nechce o této nemoci mluvit a velké procento postižených se stydí jít k lékaři…

 

 

Křestním otcem byl Hyppokrates

Doposud jsem nevěděla, že název hemoroidy pochází z úst Hyppokrata, který ním označoval výtok krve z žil v anální oblasti. Nejstarší zmínka o této nemoci pochází z 18. století před naším letopočtem z Mezopotámie, kde byl dokonce v Chammurapiho zákoníku uveden i honorář za léčbu.

V 15. století před naším letopočtem ve starém Egyptě byly hemoroidy už popsány a první pokusy o jejich operaci probíhaly už ve středověku.

 

Aktuální situace
I když hemoroidy patří mezi nejrozšířenější onemocnění, jsou pro nás stále velkou neznámou.
Důvodem je už vzpomínaný přístup pacientů, kteří se stydí o "intimním problému" otevřeně mluvit. Statistiky uvádějí, že každý druhý člověk po padesátce má zlatou žílu. A to je právě výsledek zbytečného zanedbání tohoto bolestivého onemocnění, které se dá úspěšně léčit.

 

Hemoroidy jsou nejvíc ohrožení starší lidi, těhotné ženy a lidé se sedavým zaměstnáním. 

 

Co jsou hemoroidy a jak se projevují
Hemoroidy jsou rozšířené žilní struktury pod kůží v oblasti análního otvoru. Projevují se jako bouličky, které svědí nebo mohou bolet a krvácet. Lidé, kteří je mají, je mohou nahmatat na vnější straně konečníkového otvoru. Mají tvar pružného uzlu, a pokud se ucpou, mohou způsobit nepříjemné potíže.

Hemoroidy se dělí se na vnější, vnitřní a přechodné.
Vnější hemeroidy se vyskytují v okolí análního otvoru, vnitřní uvnitř konečníku, přičemž mohou sklouzávat a vyhřezávat do řitního kanálu. Pokud má postižený oba druhy hemeroidů, které na sebe navazují, jedná se o hemoroidy smíšené neboli přechodné.

Typickými příznaky jsou:
·         Krvavá stolice

·         Svědění a pálení konečníku

·         Bolest při stolici

·         Krvácení při stolici

·         Mokvání

·         Uzlíky v análním otvoru

Příčiny
Hlavními důvody vzniku nemoci jsou: ochablost vaziva, špatná výživa, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, častá tvrdá stolice nebo průjmy, onemocnění jater a nadváha v těhotenství. Význam mají i  genetické dispozice.

V počátečních stadiích lidé postiženi hemoroidy nepociťují žádné neobvyklé příznaky kromě občasného tlaku v konečníku.  Pokud však dojde k poškození kůže, například při tvrdé stolici, mohou do ní pronikat bakterie, které vyvolají infekci. Ta způsobuje bolest, časté krvácení z konečníku a někdy i horečku.V pokročilejších stadiích dochází k výhřezu sliznice konečníku s hemoroidy navenek.

Léčba
Pro určení vhodné léčby je třeba zjistit rozsah, velikost a stav hemoroidů. Onemocnění účinné zmírňuje mast nebo sedací teplé koupele, které si můžete zakoupit v lékárnách.

Pro samoléčbu se dále doporučuje:
jezte stravu bohatou na vlákniny, konzumujte hodně citrusových plodů, třešní a cibule, které posilují žíly
►denně pijte minimálně 8 sklenic vody
►dopřejte si pravidelní pohyb
►pokud máte sedavé zaměstnání, pořiďte si na židli pružnou podušku, která zlepšuje proudění krve v dolní polovině těla
►omezte užívání projímadel
►dbejte na pravidelní hygienu v anální oblasti. Po každé stolici si umyjte konečník a vyhýbejte se těsnému nebo syntetickému prádlu.
►můžete užívat různé čípky, masti, gely nebo obklady, které zabraňují krvácení a mají protizánětlivě, zklidňující a stahující účinkyKdyž nepomáhá samoléčba, měli byste vyhledat odbornou pomoc.

   
25.04.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] gerda [*]

  Mylady: tak ať se poptá na jiných pracovištích, mně to opravdu napsali na té chirurgii. A obor, který se tím zabývá, se jmenuje proktologie.

  superkarma: 0 27.04.2006, 12:06:55
 2. avatar
  [15] Mylady [*]

  gerda: zlatá doktorka. Můj manžel tím trpí několik let. Pořád dokola kupuje mastičky a čípky, dbá úzkostlivě na hygienu a nic. chirurgického zákroku se bojí, stejně mu řekli, že to může mít zas. Ale ještě mu nikdo nepředepsal mastičku, která by se dělala v lékárně.

  superkarma: 0 26.04.2006, 12:54:56
 3. avatar
  [14] arjev [*]

  Aja: to druhé nejvíce,ale když se na sedince musí sedět 8hodin u počítače je k
  jaku: si dobrá

  superkarma: 0 26.04.2006, 09:26:39
 4. avatar
  [13] jaku [*]

  A já četla " žila", o které by se mělo mluvit ...

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:51:21
 5. avatar
  [12] SENSITIVESKIN [*]

  Meander: kvůli prstu v zadku?

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:27:12
 6. avatar
  [11] Meander [*]

  Žížala: Čéče, ta gynda mi vadí nesrovnatelně míň. Po vyšetření při podezření na slepáka jsem zvracela, klepala se a existovala na diazepamu.

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:00:33
 7. avatar
  [10] gerda [*]

  Aka: a kde tě prohlíželi? Mně tu mastičku doporučila lékařka z chirurgie, co mě prohlížela. A kdyby došlo na nejhorší, teď se operuje i šetrnější metodou, jmenuje se Longova, ale bohužel to hradí jen některá pojišťovna. Takže se nestyď a zajdi na vyšetření, ať té operaci unikneš, ta klasická je dost nepříjemná.

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:20:44
 8. avatar
  [9] Aja [*]

  ...pravidelná hygiena...pravidelný pohyb...

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:14:18
 9. avatar
  [8] Aka [*]

  Gerda, Žížala: já vím holky. Ti doktoři to vidí 10x denně, ale stejně se nemůžu dokopnout tam jít. Mastiček už jsem měla 3 ele, asi bude třeba ten chirurgický zákrok...

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:09:28
 10. avatar
  [7] svetluszka [*]

  sonic: a prý na tom má dost podíl i to, že po porodu už chodíš na záchod když máš čas a ne když se ti chce...

  superkarma: 0 25.04.2006, 08:57:50
 11. avatar
  [5] svetluszka [*]

  Začala jsem s tím mít problémy v těhotenství ...ale nic až tak závažnýho, stačilo upravit stravu...

  superkarma: 0 25.04.2006, 08:33:16
 12. avatar
  [4] Žížala [*]

  Aka: ber to jako když jdeš na gyndu, to mi přijde ještě intimnější než ukázat zadek :-)

  superkarma: 0 25.04.2006, 08:30:37
 13. avatar
  [3] gerda [*]

  Aka: no, já se taky styděla. Ale dali mi možnost navštívit lékařku, takže jedna starost, že mi tam bude koukat chlap, odpadla. A doktorka mi velice pomohla: dala mi recept na dělanou mast, která sice děsně štípala, ale zabrala takřka okamžitě. Trpět má člověk jen tehdy, když už není žádná pomoc. Je zbytečné trápit se tím, co lze snadno ošetřit! Neboj

  superkarma: 0 25.04.2006, 08:05:42
 14. avatar
  [2] Aka [*]

  Jo tak tímhle trpím jako pes, ale k doktorovi mě asi nedostanete ani párem volů... Pokaždé se odhodlávám navštívit odborníka, ale stydím se a nakonec to raději nějak přetrpím

  superkarma: 0 25.04.2006, 08:03:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme