Když jsem hledala odborné podklady k nemoci, kterou trpí až 70 % naší populace, narazila jsem na legendy zlatokopů a objevitelů, kteří na zlaté žíle zbohatli.

Na zlaté žíle neboli hemoroidech, které postihují každého třetího dospělého Čecha, se bohužel zbohatnout nedá. Je však nesmírně důležité o této nemoci vědět co nejvíc, protože máte sílu ji ovlivnit, a dokonce se jí zbavit. Pevně věřím, že tento článek najde svoji cílovou skupinu, protože mnoho lidí má blok a nechce o této nemoci mluvit a velké procento postižených se stydí jít k lékaři…

 

 

Křestním otcem byl Hyppokrates

Doposud jsem nevěděla, že název hemoroidy pochází z úst Hyppokrata, který ním označoval výtok krve z žil v anální oblasti. Nejstarší zmínka o této nemoci pochází z 18. století před naším letopočtem z Mezopotámie, kde byl dokonce v Chammurapiho zákoníku uveden i honorář za léčbu.

V 15. století před naším letopočtem ve starém Egyptě byly hemoroidy už popsány a první pokusy o jejich operaci probíhaly už ve středověku.

 

Aktuální situace
I když hemoroidy patří mezi nejrozšířenější onemocnění, jsou pro nás stále velkou neznámou.
Důvodem je už vzpomínaný přístup pacientů, kteří se stydí o "intimním problému" otevřeně mluvit. Statistiky uvádějí, že každý druhý člověk po padesátce má zlatou žílu. A to je právě výsledek zbytečného zanedbání tohoto bolestivého onemocnění, které se dá úspěšně léčit.

 

Hemoroidy jsou nejvíc ohrožení starší lidi, těhotné ženy a lidé se sedavým zaměstnáním. 

 

Co jsou hemoroidy a jak se projevují
Hemoroidy jsou rozšířené žilní struktury pod kůží v oblasti análního otvoru. Projevují se jako bouličky, které svědí nebo mohou bolet a krvácet. Lidé, kteří je mají, je mohou nahmatat na vnější straně konečníkového otvoru. Mají tvar pružného uzlu, a pokud se ucpou, mohou způsobit nepříjemné potíže.

Hemoroidy se dělí se na vnější, vnitřní a přechodné.
Vnější hemeroidy se vyskytují v okolí análního otvoru, vnitřní uvnitř konečníku, přičemž mohou sklouzávat a vyhřezávat do řitního kanálu. Pokud má postižený oba druhy hemeroidů, které na sebe navazují, jedná se o hemoroidy smíšené neboli přechodné.

Typickými příznaky jsou:
·         Krvavá stolice

·         Svědění a pálení konečníku

·         Bolest při stolici

·         Krvácení při stolici

·         Mokvání

·         Uzlíky v análním otvoru

Příčiny
Hlavními důvody vzniku nemoci jsou: ochablost vaziva, špatná výživa, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, častá tvrdá stolice nebo průjmy, onemocnění jater a nadváha v těhotenství. Význam mají i  genetické dispozice.

V počátečních stadiích lidé postiženi hemoroidy nepociťují žádné neobvyklé příznaky kromě občasného tlaku v konečníku.  Pokud však dojde k poškození kůže, například při tvrdé stolici, mohou do ní pronikat bakterie, které vyvolají infekci. Ta způsobuje bolest, časté krvácení z konečníku a někdy i horečku.V pokročilejších stadiích dochází k výhřezu sliznice konečníku s hemoroidy navenek.

Léčba
Pro určení vhodné léčby je třeba zjistit rozsah, velikost a stav hemoroidů. Onemocnění účinné zmírňuje mast nebo sedací teplé koupele, které si můžete zakoupit v lékárnách.

Pro samoléčbu se dále doporučuje:
jezte stravu bohatou na vlákniny, konzumujte hodně citrusových plodů, třešní a cibule, které posilují žíly
►denně pijte minimálně 8 sklenic vody
►dopřejte si pravidelní pohyb
►pokud máte sedavé zaměstnání, pořiďte si na židli pružnou podušku, která zlepšuje proudění krve v dolní polovině těla
►omezte užívání projímadel
►dbejte na pravidelní hygienu v anální oblasti. Po každé stolici si umyjte konečník a vyhýbejte se těsnému nebo syntetickému prádlu.
►můžete užívat různé čípky, masti, gely nebo obklady, které zabraňují krvácení a mají protizánětlivě, zklidňující a stahující účinkyKdyž nepomáhá samoléčba, měli byste vyhledat odbornou pomoc.

Reklama