.

Žila jsem s Indiánem v Guatemale

Cestování

Žila jsem s Indiánem v Guatemale

Inka je vysokoškolsky vzdělaná kultivovaná pražská žena, která ovládá plynně několik jazyků. Jak dospěla k touze po životě ve středoamerické zemi mezi lidmi vyznávajícími jiné kulturní a etnické tradice? 

Vím, že to není ani dva roky, co jste se z Guatemaly vrátila, ale kdy jste tam odjela a proč vlastně?

9

Poprvé jsem odjela v roce 2006 studovat španělštinu. Hodně jsem o této zemi četla a doporučili mi ji moji španělští přátelé. Po 6 týdnech cestování a studia jsem se vrátila domů.

Proč zrovna Guatemala? Co vás přitahovalo na tak chudé zemi?
Tradiční způsob života. Indiáni zde stále dominují na rozdíl od ostatních okolních zemí, kde jsou smíchaní s bělochy. Někteří starší obyvatelé ještě stále neumí španělsky. Existuje tam spousta domorodých jazyků. Bydlela jsem u smíšeného páru (Španěl a místní Indiánka), který patřil k těm bohatším u jezera Atitlán, oblasti, která se po skončení války v 90. letech stala cílem turistů, ale i přistěhovalců. Žijí tady američtí a evropští důchodci, neboť je zde levno a ideální počasí – stálá teplota 22 - 30 stupňů.

1

Vy jste se ale k jezeru Atitlán vrátila, proč?
V roce 2011 mně nevyšel vztah, měla jsem potřebu změny. Jednak se mi tam líbilo, jednak hledali dobrovolníky, kteří by vyučovali domorodce angličtinu. Po třech měsících jsem se seznámila s Mayem Domingem a začali jsme spolu žít.

3

Jak dlouho jste s ním žila? Čím vás zaujal? 
Přes tři roky. Byl malíř-umělec, a tak žil bohémským životem v apartmánech, které tam provozoval jeho otec. Vždy byl některý prázdný, a když nebyl, tak přebýval v bývalé restauraci, ve které jsme spolu poté začali provozovat kavárnu. Domingo tvořil obrazy a dával hodiny malování turistům. Byl takový bezprostřední, temperamentní…

7

Provozovala jste restauraci, do které jste investovala vlastní peníze – co jste vařila?
Vařila jsem většinou vegetariánská jídla, ale i maďarský guláš, z české kuchyně pak bramborák, bramboračku (to když jsem si přivezla z Čech houby, majoránku a kmín, tedy přísady, které tam neexistují), cukety a zejména palačinky. Začala jsem s nimi jako druhá v oblasti - měly úspěch, a tak se rozšířily i do dalších restaurací. 

Podnikání se mi líbilo. Jednak mně přišlo kreativní, jednak v této zemi nebují byrokracie jako u nás, odpadla spousta „papírování“. Inzerovala jsem restauraci na jednom českém portálu, takže začali jezdit i Češi: Jako turisté, ale i jako učitelé.

4

Stýkala jste se s Domingovou rodinou?
S partnerovým tatínkem jsem se stýkala v podstatě na denní bázi, jelikož měl kousek od kavárny svojí zahrádku, kterou denně zaléval a opečovával. S ostatními členy rodiny jen občas, když se slavily svátky a narozeniny. Domingo měl šest sester, které žily ve stejném městečku, tedy v San Pedro la Laguna, jen ne v té turistické, ale v indiánské části, vzdáleném asi 10 - 15 minut chůze do kopce od jezera, kde jsme žili my.

6

Čím se Indiáni živí?
Starší generace obdělává pole, ale poválečná generace už nechce žít tradičním způsobem a snaží se uživit v oblasti turismu - buď v hotelech, nebo právě malováním, jako Domingo. Bohužel se zhoršující se kvalitou vody je otázkou času, kdy přestanou turisté jezero navštěvovat. Objevily se sinice. Přímo do jezera vede odpadní voda z polí a dostávají se do ní i chemikálie z pracích prostředků. Ženy zde totiž perou prádlo tradičním způsobem na kamenech. Bohužel finance na vyčištění jezera byly alokovány z různých mezinárodních projektů, ale většinou buď z velké části skončili v kapsách někoho nahoře, nebo se utopily ve špatně řízených a nekoordinovaných projektech, často ve studiích a rozborech. Do konkrétních akcí vedoucích ke zlepšení stavu se investovalo málo.

Jak se liší život žen od života mužů?
Žena nemá taková práva a postavení, jak jsme zvyklé. Na muži je ekonomicky závislá a musí se starat o hodně dětí. Dříve bylo normální mít jich 5–10, kvůli vyšší úmrtnosti a současně neexistujícímu důchodovému zabezpečení. Dnes už ale zejména v turistických oblastech v rodině vyrůstají jen 3-4 děti. Ženy se o ně starají s matkami a s ostatními příbuznými společně. Žije se tam družně – dveře jsou stále otevřené pro každého. Život se podobná tomu našemu na začátku 20. století - žena funguje jako služka, obstarává veškeré domácí práce a vychovává kupu dětí. Emancipace se do indiánských vesnic dostává jen hodně pomalu.
5

Mužská a ženská komunita žije dost odděleně. Pro muže jsou důležití kamarádi - pracují a poté jdou do hospody na pivo nebo rum s colou. Naopak ženy jsou z 95 % abstinentky, nekouří, ani marihuanu, která je mezi muži rozšířená, sehnat lze zde snadno i kokain. Drogy zde mají tradici a místní s nimi umějí zacházet lépe, než s alkoholem, který geneticky nesnášejí tak, jako my. Bohužel kombinace drog s alkoholem je pro Indiány vražedná: dostávají se do zvláštních exhaltovaných stavů. Muži mají často periody: Když pijí, tak do totální opilosti a téměř nejedí. Někteří v mladém věku umírají na poškozená játra. Nevědí, jak z toho ven, lékařská péče je příliš drahá a nedostatečná. Emancipovanější ženy, které se živí turismem nebo učí, se setkávají s cizinci a vidí, že ti žijí jinak – obvykle se snaží za některého provdat.  

Jde o katolickou zemi – jak se dívala rodina na to, že jste spolu žili neoddáni?
Ne moc dobře, nerozuměli tomu, ale nejspíš jim to Domingo nějak diplomaticky vysvětlil nebo je uchlácholil. Dlouhou dobu ale i náš poměr tajil a vydával mě za kamarádku a pomocnici v restauraci.

10

Na druhou stranu Indiáni praktikují tři způsoby obřadu sezdání: Klasický katolický, ze kterého není úniku, úřední, který po rozvodu ženě přiznává nárok na alimenty. A potom je uznávaná ještě další „svatba“: Když spolu dvojice žije třeba již rok „na divoko“, uspořádá velkou oslavu pro příbuzné a celou vesnici. Toleruje se i únos nevěsty: Když spolu dva stráví noc, tak jsou automaticky pár a rodiče nic nezmůžou.

Proč váš vztah s Domingem skončil, v čem byl problém?
Pořád jsme spolu bojovali. On měl svůj zavedený styl: Večery trávil s kamarády, kteří k nám chodili popíjet do kavárny, opíjeli se a odrazovali turisty, kteří kavárnu navštěvovali a poté se jich báli. Já jsem chtěla spíše prodávat jídlo, on viděl snadnější výdělek v pivu. Začal čím dál víc pít a být psychicky i fyzicky agresivní. Žili jsme v již zmíněných periodách – když nepil, bylo vše v pořádku, ale já se bála, kdy přijde období, kdy bude pít. Byl empatický a vycítil, že jsem nervózní a tím jsem sama změnu přivolala. Třeba týden pil, týden abstinoval. Na začátku jsem byla zamilovaná, tak jsem to neřešila, ale potom už to nebylo dobré. Byl velmi nezodpovědný, choval se jako dítě. Jako jediný syn věděl, že jakýkoliv průšvih udělá, rodina se za něj postaví.

2

A tak Inka od Dominga odešla, vrátila se domů a zatím je rozhodnuta zde nějakou dobu setrvat.

Mohlo by vás zajímat:

   
06.09.2016 - Příběhy - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] peetrax [*]

  Líbil se mi ten rozhovor i to, že Inka sebrala odvahu a opustila nefunkční vztah, tím pádem i zemi, kde se jí, podle všeho, líbilo.

  superkarma: 0 06.09.2016, 20:42:26
 2. [32] Rikina [*]

  gerda — #31 No to já jen tak na okraj, že nestačí být "mladší a odvážnější", někdy má člověk ty závazky a zodpovědnost, kterou nemůže jen tak hodit za hlavu. Sml80

  superkarma: 0 06.09.2016, 19:34:31
 3. avatar
  [31] gerda [*]

  Rikina — #30Ále...však doma nesedíš, co tak vypozoruju, cestuješ, navštěvuješ památky.... Republika má pořád krásnou přírodu, hrady, zámky, nemáme se za co stydět. Jenom to moře tu není, ale já, když jsem u něj dvakrát byla, jsem pokaždé doplatila na žhavé slunko a slanou vodu. Osypaný výstřih, angína...to opravdu pro mě není. V republice je fůra míst, kde jsem nikdy nebyla a kam už se určitě nedostanu. Namátkou: v tv šel archivní pořad s Vladimírem Čechem, k pramenům Ohře atd...je to teď pro mě nedostupné stejně jako třebas dnešní Guatemala. A když povzpomínám, tak jsou místa mnohem blíž a taky si tam nezajdu - prostě mě to samotnou nebaví a taky bych se uprostřed lesů celkem bála.

  1. na komentář reaguje Rikina — #32
  superkarma: 0 06.09.2016, 17:01:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Rikina [*]

  gerda — #19 Když jsem byla mladší a odvážnější, tak jsem se prvně musela postarat o potomky. Sml80 Dneska už nemusím, ale zase jsem strašně líná, a hlavně už nemám tu příležitost, dostat se někam do světa. Dosud jsem nevytáhla paty z Evropy a i z té jsem viděla jen nepatrný kousek. Tam, kde jsem se byla schopná domluvit, což je bohužel dost chabý výběr. Jenže kdo to mohl vědět, že jednou bude možné volně cestovat? Jako dítě jsem nemohla s rodiči ani do té Jugoslávie, neb rodičové měli "zaražené vycházky". Takže mě tenkrát ani nenapadlo, že někdy budu moci cestovat jinak než prstem po mapě. Sml15 A když už po tom sametu na hranicích žádné dráty nebyly, měla jsem dvě malé děti a fůru starostí, jak je uživit... na cestování už nebyl ani čas, ani peníze. Mnoho let. No, a dneska to už nevytrhnu. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #31
  superkarma: 0 06.09.2016, 16:23:39
 2. [29] Rikina [*]

  risina — #27 Tam je těch záhadností víc. Sml80 Setkávají se "na denní bázi", mají "exhaltované stavy"... a některá souvětí jsou tak složitě formulovaná, zřejmě ve snaze sdělit co nejvíc, že se těžko hledá smysl. Sml80

  superkarma: 1 06.09.2016, 16:11:55
 3. avatar
  [28] Suzanne [*]

  risina — #27 Normální běžné inškredyjence Sml30

  superkarma: 0 06.09.2016, 15:44:44
 4. avatar
  [27] risina [*]

  Co jsou "inkridience"? Sml58

  1. na komentář reaguje Suzanne — #28
  2. na komentář reaguje Rikina — #29
  superkarma: 2 06.09.2016, 14:47:03
 5. avatar
  [26] gerda [*]

  Eva_CZ — #24V příštím životě se narodím někde docela jinde a nebudu žádné stěhování řešitSml30

  superkarma: 1 06.09.2016, 14:38:07
 6. avatar
  [25] Eva_CZ [*]

  Suzanne — #17no jo, novej a dalsi zacatek ( kolikatej uz ?) v 59ti letech. Ale davam to, ne ze ne. Sml22

  superkarma: 0 06.09.2016, 14:18:32
 7. avatar
  [24] Eva_CZ [*]

  gerda — #20no to bys tam musela jit s tim, ze neonemocnis, ze to vyjde, ze to bude uzasny! Predposrana sed radeji v Olmiku, hahahaha. Sml57

  1. na komentář reaguje gerda — #26
  superkarma: 1 06.09.2016, 14:17:27
 8. [23] Anai [*]

  kareta — #21 Zapomněla jsem uvést, že FOTKY jsou z "dílny" aktérky rozhovoru, Inky. Fotí moc hezky! Jediné, co bych z hlediska kompozice vytkla je to, že na poslední fotce odchází postava z obrázku - nicméně mně se to moc líbilo a hodilo jako symbolicky závěrečné foto! Sml58

  superkarma: 0 06.09.2016, 12:39:32
 9. [22] bobani [*]

  do toho bych tedy nešla

  superkarma: 0 06.09.2016, 12:00:09
 10. avatar
  [21] kareta [*]

  Krásný obrázkySml67. Alespoň se seznámila s hodně exotickou zemí se vším všudy. Kam dál?? nebude se tu nudit?

  1. na komentář reaguje Anai — #23
  superkarma: 0 06.09.2016, 11:53:57
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  Anai — #12Já bych teda možná za mlada i šla, ale muselo by to být s někým. Samotná bych si opravdu netroufala, co kdyby mi to tam nevyšlo, co kdybych tam onemocněla, co kdyby.....Sml30 - to jsem celá já, prostě vidět negativa dopředu.

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #24
  superkarma: 0 06.09.2016, 11:14:18
 12. avatar
  [19] gerda [*]

  Rikina — #6To já, být mladší a odvážnější, bych do světa vyrazila. Jenže já jsem pecivál domácí a v cizině bych si nezvykla, jsem tak nastavená od dětství. Potřebuju známé prostředí i lidi. Sml15 O to víc závidím (v dobrém slova smyslu) těm, kteří si troufli.

  1. na komentář reaguje Rikina — #30
  superkarma: 0 06.09.2016, 11:12:21
 13. avatar
  [18] enka1 [*]

  Já na ta dobrodružství nemám náturu, ale podobným lidem ji závidímSml22Sml16

  superkarma: 0 06.09.2016, 11:01:31
 14. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Eva_CZ — #15 A co si budeme povídat, šla jsi do neznáma i teď, a to ti už 42 není Sml22

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #25
  superkarma: 1 06.09.2016, 10:47:40
 15. avatar
  [16] Suzanne [*]

  No jo, někomu stačí, že "žije řádně" tam, kde se narodil, a někdo zase rád objevuje, cestuje a poznává dálné kraje a lidi. Pro mě je to úžasný příběh. Ten vztah, řekla bych, může být brán jaksi mimochodem. Ale chvíli žít v poměrně přírodním exotickém kraji, to může člověka velmi obohatit. Souhlasím s gerda — #1 gerda — #3 Sml22

  superkarma: 2 06.09.2016, 10:32:43
 16. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Anai — #12kdyby kdyby kdyby. Kdybych se ridila podle KDYBY, sedela bych na prdeli Praze Kobylisich. Mne bylo 42, jazyk jsem neumela a presto to slo a nemuzu si stezovat, bylo to uzasny. Do smrti budu vzpominat. Ano, ja jsem mela zazemi - a ne ozralyho Indiana. Ale zvladla bych to i sama. Sml22

  1. na komentář reaguje Suzanne — #17
  superkarma: 2 06.09.2016, 10:10:09
 17. avatar
  [14] Hanula [*]

  Anai — #12Sml16i já bych se šla toulat světemSml67

  superkarma: 1 06.09.2016, 10:07:02
 18. [13] Andreadornova [*]

  Anai — #12 já jsem strašnej strašpytel Sml52

  superkarma: 0 06.09.2016, 09:52:50
 19. [12] Anai [*]

  Andreadornova — #10 Zrovna jsem napsala Ince, že kdyby mně bylo max. 35, uměla jsem jazyky, jako ona, neměla zrovna manžela a děti, tak bych klidně do něčeho takového šla (vlastní restauraci jsem chtěla vždycky).

  1. na komentář reaguje Andreadornova — #13
  2. na komentář reaguje Hanula — #14
  3. na komentář reaguje Eva_CZ — #15
  4. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 2 06.09.2016, 09:24:19
 20. [11] nea [*]

  Sml59

  superkarma: 0 06.09.2016, 09:22:31
 21. [10] Andreadornova [*]

  Klobouk dolů já na takovéhle akční cestování nejsem

  1. na komentář reaguje Anai — #12
  superkarma: 0 06.09.2016, 09:20:26
 22. avatar
  [9] Hanula [*]

  Sml16na Atitlán mám krásné vzpomínky- byl to a ještě vlastně je ostrov hipíků - vůbec celá Quatemala je krásně barevnáSml67

  superkarma: 0 06.09.2016, 09:00:22
 23. [8] iřka [*]

  A já obdivuji tu odvahu do toho jít. Že to nevyšlo? Vždyť je to fuk,čech,indián,fin? Sml80

  superkarma: 2 06.09.2016, 08:36:17
 24. avatar
  [7] Kadla [*]

  Rikina — #6Pro mne třeba možnost "nasáknout" a poznat cizí kulturu určitě je zajímavá.... Ale je jasné, že každý to má jinak.

  superkarma: 3 06.09.2016, 08:27:12
 25. [6] Rikina [*]

  gerda — #3 Sml80 Já ti nevím, jestli je to tak úžasná zkušenost... kdyby provozovala tu restauraci s Frantou Opilcem třeba v Brně, tak by se lidi spíš divili, že s ním vydrží a jestli toho má zapotřebí - při jejím vzdělání a jazykových schopnostech. A určitě by si dost lidí myslelo, že se s ním "zahrabala" - ten exotický rámec okolo je asi chvíli zajímavý, ale okouká se časem, jako všechno. Pak převáží ta negativa, však je taky paní zpátky v Praze. Jistě, každá zkušenost je dobrá a poučná, to zas jo, ale že by to bylo tolik úžasné? Sml80

  1. na komentář reaguje Kadla — #7
  2. na komentář reaguje gerda — #19
  superkarma: 4 06.09.2016, 08:17:47
 26. avatar
  [5] Kadla [*]

  gerda — #3Naprostý souhlas. Já jí fandím a trošku i závidím.

  superkarma: 1 06.09.2016, 08:14:02
 27. avatar
  [4] Davidek [*]

  gerda — #3 .. podle mne do tohoto prostředí ta česká dívenka prostě nepatří

  snad ji to už samotné docvaklo ..

  třeba by nebylo tak marné jít se navézt příště třeba k eskymákům nebo lidožroutům to by byl adrenalin Sml52

  superkarma: 2 06.09.2016, 08:08:55
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  Davidek — #2"Zahrabat"?? Vždyť je to úžasná zkušenost do života. Kdo může říct, že to zažil?

  1. na komentář reaguje Davidek — #4
  2. na komentář reaguje Kadla — #5
  3. na komentář reaguje Rikina — #6
  4. na komentář reaguje Suzanne — #16
  superkarma: 4 06.09.2016, 07:46:27
 29. avatar
  [2] Davidek [*]

  .. já ji naopak nechápu .. takto se zahrabat v Guatemale ..

  ohnivá voda .. indiáni .. no děkuji pěkně ..

  blbost a statečnost se nevylučuje

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 2 06.09.2016, 07:35:36
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Už jsem pochopila, proč o ní Annai mluví jako o dívce. Tohle je přesně ten přírodní typ, který šminky nepotřebuje. Dělají ji starší. Zajímavá ženská, dobrý postoj k životu. Je statečnáSml67

  1. na komentář reaguje Suzanne — #16
  superkarma: 3 06.09.2016, 06:23:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme