Zdraví

ŽijZdravě.cz: Jídelníčkem proti obezitě!

Výzkum agentury STEM/MARK realizovaný v rámci edukačního projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny - Žij zdravě (www.ZijZdrave.cz) ukázal, že třetina obyvatel České republiky trpí nadváhou a každý pátý obezitou. Statisticky vzato je každý Čech obézní a každá Češka balancuje na hranici ideální váhy a nadváhy.

zij

Snad ještě problematičtější je to, že velká část obézních mužů a žen má tendenci tuto situaci podceňovat a mnoho obézních se dokonce domnívá, že s obezitou vůbec problém nemá. Nevědomost a zjednodušování tohoto tématu bohužel způsobuje, že obézní lidé zapomínají sportovat, konzumují velké množství tučných jídel a díky tomu dále tloustnou.

Jak vypadají naše jídelníčky?

Výzkum upozornil na to, že obézní lidé a lidé s indexem BMI vyšším než 25 (BMI si můžete spočítat na www.ZijZdrave.cz) mají ukázkově neukázněný jídelníček - ráno posnídají chleba se salámem nebo cereálie, svačinu „vyřeší" opět cereáliemi, v lepším případě ovocem, k obědu si dají bramboráčky s masovou směsí a k večeři rohlík s paštikou nebo párky. Oproti lidem s takzvanou ideální váhou (BMI 18,5-25) se velmi často vyhýbají zelenině a ovoci.

zijTakto nevhodně složený jídelníček, který je postaven na časté konzumaci tučných jídel, způsobuje postupné nabývání váhy a s tím spojená především zdravotní, ale i další rizika, jako např. vyšší nespokojenost se svým životem a častější deprese.

Jídelníček lidí s nižším BMI je hodně odlišný. Začíná to již u snídaně - tito lidé snídají jogurt s ovocem, obědvají salát nebo lehké těstoviny a večeří opět ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Během dne navíc pravidelně svačí a uzeninám se z dálky vyhýbají. Díky tomu zůstávají štíhlí lidé stále štíhlými.

Jak lidé s vyšším, tak i optimálním BMI doplňují svůj jídelníček sladkostmi, masem a mléčnými výrobky - rozdíl v konzumaci těchto produktů kupodivu nebyl výzkumem potvrzen.

Jak správně upravit jídelníček?

Je zřejmé, že složení jídelníčku výrazně ovlivňuje naši tělesnou hmotnost, jeho úprava je tedy v případě vyššího a vysokého BMI (tj. nad 25) nasnadě. Otázkou však zůstává, jak jídelníček správně sestavit? Existují desítky různých diet, které slibují rychlé snížení hmotnosti o závratné množství kil. Ale na rovinu, opravdu vydržíte jíst rýži, grepy nebo ananas od teď až do konce života? A opravdu si myslíte, že tento přístup je zdravý?

Trvalé snížení hmotnosti nevede přes jednostrannou dietu, ale přes komplexní přestavbu jídelníčku a s tím související změnu životního stylu. Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více, podívejte se na webové stránky projektu Žij zdravě - www.ZijZdrave.cz, které vám nabízejí nejen řadu odborných rad na téma zdravý životní styl, ale také energetické hodnoty potravin, vzorové jídelníčky, pravidelné soutěže a mnoho dalšího.

On-line poradna s dietoložkou na vaše téma

zijPřipravili jsme pro vás speciální online poradnu s nutriční terapeutka Mgr. Karolínou Hlavatou z Endokrinologického ústavu v Praze, které se můžete zeptat na vše, co vás zajímá ohledně zdravého stravování, složení jídelníčku v různých etapách života nebo třeba výživy dětí. Poradna proběhne ve středu 28. 4. 2010 od 12 hodin na stánkách projektu www.ZijZdrave.cz.

Své dotazy můžete pokládat již dnes TADY.

   
26.04.2010 - Hubněte - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [1] kissmewithlove [*]

  HELLO Nejdražší,

  salomykones1@yahoo.co.uk

   Mé jméno je miss, Salomy, jsem 23 let se nikdy neoženil. l viděl váš profil dnes a po procházejí jí několikrát poté l zhotovené mého názoru se na Vás jako někdo, koho jsem si ležel na zbraně tak dlouho, jak láska je znepokojení legraci jste celou noc dlouho s láskou tak drahá chci tě napsat zpět na mě přes mou e-mailovou adresu, aby l vám můj obrázek a budete vědět, kdo jsem. (Salomykones1@yahoo.co.uk). Čekám vidět pošta ok. To je ode mne,

  Vy jeden v mysli,

  Miss Salomy.

  (Vzpomeňte si na dálku nebo barva ani stáří není, záležitost, ale pravá láska záležitosti přidělit v životě)

  HELLO Dearest,

  salomykones1@yahoo.co.uk

   My name is miss ,Salomy , i am 23 years old never married. l saw your profile today  and  after going through it many times then l made up my mind to contact you as someone whom i can lay on his arms as long as love is concern teasing you all the night long with love So my dear  i want you to write back to me through my email address so that l will give you my picture and for you to know who l am. (salomykones1@yahoo.co.uk). I'm waiting to see your mail ok. It is from me,

  yours one in mind,

  miss Salomy.

  (Remember the distance or colour even age does not, matter but true love matters allot in life)

  superkarma: 0 17.08.2010, 13:45:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme