Další čtenářkou, která se rozhodla svou úvahou přispět k volebnímu tématu, je Gerda. Zklamaná z politiky posledních let doufá, že nová strana v Poslanecké sněmovně přinese čerstvý vítr...

Budete volit se čtenářkou Gerdou Ano? Než v diskuzi odpovíte, přečtěte si její důvody, proč se právě takhle rozhodla...


Dobré dopoledne,

dnešní den chápu jako opravdu výjimečný. Můžeme (opět) volit. Přiznám se, že jsem probrala všechny volební lístky, prošla všechna jména a nakonec zůstala u své původní zamýšlené volby. Idealistka a nadšenec už dávno nejsem. Musím si hlavně uvědomit, kde žiju.

Žiju v republice, která skutečně nevzkvétá. Už jsem taky pamětník. Dobře si tedy pamatuju svůj odpor k oslavným budovatelským písním. Už jako malému dítěti mi nešlo do hlavy, proč se mi mají líbit kouřící komíny a rachotící stroje? Propaganda propírala mozky odmalinka, ale kdo měl trochu rozumu, snadno ji prokoukl. Jenže tehdy to bylo jednoduché - všichni jsme museli jásat, tleskat jedné straně, k volbám se chodilo sice taky, ale stejně to bylo předem nalinkované. Bavilo mě poslouchat vysvětlování pověřených soudruhů, kteří se nám snažili vysvětlit nevysvětlitelné -  proč se „volbám“ říká VOLBY, když je předem daný kandidát:) - samo, že mě nepřemluvili ;)

No, překulila se revoluce, národ zajásal a hodně lidí se patrně cítilo jak za národního obrození, lidi očekávali zázrak. U nás doma jsme se nehádali o peníze nebo o výchovu dětí, ale o Občanské fórum. Vášnivě a zuřivě. Manžel (již ex) byl přímo fanaticky posedlý a řeč s ním nebyla. Bylo mi jasné, že nic nového nevzniká, pouze lidé z jedné strany se rozlili do stran nových. Některé si dokonce založili ku vlastnímu prospěchu a kamarádíčci tak byli opět spolu. Kdo měl kontakty a informace, ten měl i politickou moc... Po letech došlo na má slova, ale co s tím, že jo. Tak jsem měla pravdu, no. K volbám jsem po revoluci chodila vždycky. Mám srdce nalevo, tak volím levici. Jenže - pánové (dámy prominou, ale nejsou vidět) tam nahoře způsobili takový chaos v politice, že už vlastně nevíte, kdo je vlevo a kdo ne.

Nejvíc by mi vyhovovala monarchie. Ale hlas pro ni je předem ztracen - a zchramstne ho třeba ODS, kterou od začátku nemůžu vystát!

Sociální demokracie mě zklamala, tu nechci ani vidět.

Zemanovci jsou mi dokonce vyloženě protivní.

Okamura je pouťový řečník, vidím ho spíš v komunální politice.

Bobo?! Chachacha. Ta se upíše třeba čertu, když bude moci dělat vedoucí pekelné kotelny, navíc na jejích plakátech straší Kikina.

Zelení jsou mdlí a s přírodou je pojí akorát barva,

DSSS – brrr...

no ano, jsem v koncích, zbývá mi ten, kdo sice slibuje jako všichni jiní, ale dosud neměl příležitost se historicky znemožnit. Babiš! Pročetla jsem si celý jeho životopis a nemám dojem, že lže. On si vlastně nemůže žádnou ostudu dovolit, je příliš na očích. A je za vodou, firmy mu fungují, dává práci českým lidem, Olma vyrábí české máslo i jogurty, Zábrdovický chleba nám chutná... tak jo. Hodím to Babišovi. Ať mi klidně všichni vynadají a pomlouvají ho. Každá volba je riskantní, ale tenhle člověk mě zajímá a jsem docela zvědavá, jak si poradí. Ano ano, odpoledne mu to dám...

Jo, a má mladou šikovnou manželku (již déle;), tak se snad bude věnovat práci pro občany, a ne svým vzbouřeným hormonům!! :)

Gerda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25. 10. 2013: Volby 2013

  • Víte, koho volíte? Co konkrétně vás zaujalo na straně, kterou budete volit?
    (Nezávislé kandidáty a sdružení více stran berme pro účely rétoriky tohoto tématu jako jednu stranu, za kterou kandidují – prostě tak, jak je to na volebních lístcích.)

Otázka k dnešnímu tématu je jednoduchá, ale odpověď na ni už tak jednoduchá není. Dovedu si představit spoustu důvodů, proč se člověk rozhodne pro tu či onu stranu. A právě ten váš důvod mě zajímá! Máte ho vyargumentovaný, nebo volíte spíš pocitově? A volíte do poslanecké sněmovny stále stejně, nebo ne? Své odpovědi mi posílejte na redakční e-mail (viz níže) do 25.10.2013, 15.30 hodin, a to v délce alespoň tohoto odstavce. Tedy pokud se chcete o své politické názory podělit s ostatními a zároveň mít šanci na krásný knižní dárek: Osobnosti českých dějin (Knižní klub).

Ostatně sám jsem v letošní volbě váhavec, třeba mě právě váš názor přesvědčí!

dejiny

Reklama