Spousta bezesných a proplakaných nocí. Hledání peněz, kde se dá, a jejich důkladné schovávání, aby je nenašel on. I takový může být život s někým, kdo propadl závislosti. Ať už se jedná o alkohol, hrací automaty nebo fotbalový klub. Z člověka, který vás měl rád, se stal cizí člověk, který se vás neumí ani něžně dotknout, říct něco milého... To jediné, co od něj můžete slyšet, je: „Stará, přines mi pivo a neobtěžuj!“

Jeho denním chlebem je tekutý chléb
Ráno vstane. Oči má slepené, tvář zamračenou, na vás se ani nepodívá. Dojde do kuchyně a první, co udělá, je, že si otevře svého ranního lahváče a pořádně si přihne. Snídani mu už ani nepřipravujete. Po ránu nikdy nesnídá. Po ránu pije. Začala jste už spát ve vedlejším pokoji, protože spát s ním v jedné místnosti bylo jako ležet vedle pípy. Co s tím dělat? Rozvést se? Ráda byste, ale něco vám v tom brání. Děti, to, co bylo, to, co by zase mohlo být... Začarovaný kruh, ze kterého nelze vystoupit na první pokus.

Pečovatelský pud
Jistě, sbalit si kufry a odejít k mamince. To už jste udělala několikrát, ale po týdnu vám zavolal a s lítostí v hlase vás volal zpátky. Proč? Došlo mu pivo v ledničce... Proč jsou ženy, který nedokáží říct ne a zůstávají dál v takovém vztahu? Možná za to může příliš vyvinutý pečovatelský pud. Některé ženy se prostě potřebují o někoho starat. Nepotřebují vidět vděčnost, nepotřebují slova díků. Nejšťastnější jsou, když se mohou sloužit. I když často pláčou pro svůj úděl, nikdy by ho neopustily.

„Ty blikavej šmejde...“
Blikavá světla, která přímo hypnotizují. Pravá ruka neustále připravená na tlačítku. Teď už to určitě padne. Teď se mu vrátí to, co do toho pekelného stroje nasázel. Jak dlouho hraje? Hodinu, dvě, celé odpoledne. Venku už je tma a jeho žena s dítětem čeká sama doma s večeří. Chtěla udělat přírodní kuřecí řízky, ale muž vzal výplatu a šel hrát, tak mají jen párky. Kluk by potřeboval nové botičky, ale bohužel na ně nejsou peníze. Na nic nejsou peníze. Všechno sežere manželova záliba v automatech.
Už si pomalu zvykla na to, že se její choť mnohem radši dívá na rychle se točící ovocné plody než do jejích očí. Synek se ptá neustále po tátovi, už neví, co mu má říkat. Minulý týden ten „forbesák“ prodal i televizi, aby mohl splatit dluhy. Malého teď ani nemůže zabavit u pohádek. Kam až tahle jeho zábava dojde? Co je pro ni všechno schopen obětovat? Obětuje všechno. Automaty se staly jeho vášní, jeho celým světem. Pro ně žije, pro ně získává peníze. Jednou se mu určitě všechny vrátí. Jednou vyhraje vše zpět a koupí malému nové kolo a manželce perlový náhrdelník. Dostanou vše, co si zaslouží, jen co nad tím automatem vyhraje!

„Fandim, vole!“
Zelená pláň a po ní běhají jeho hrdinové. Do ruky chlazenou dvanáctku, kolem krku šálu v barvách jeho týmu a pořádně připravit hlasivky. Jeho hodnoty jsou jednoduché. V první řadě je fandit, v druhé řadě je fandit a v třetí řadě je fandit. Kde jste v tomto žebříčku vy? Někde na konci hned po povinnosti chodit do práce. Vždyť jste ženská, fotbalu ani nerozumíte a fotbalisty neznáte ani příjmením. Co vy mu můžete nabídnout? Teplou večeři. Ale rozhodně mu v při servírování jídla nesmíte vstoupit do jeho výhledu na obrazovku. Nesmí mu ujít ani vteřina zápasu.
Jakmile hra začne, zastaví se pro něj celý svět. Změní se mu výraz v tváři. Jeho oči trochu zjihnou, když mužstva nastoupí a kapitáni si potřesou rukou. Sleduje je skoro s posvátnou hrůzou. Pro vás je ten nejlepší čas vypadnou z domova za kamarádkou, protože jestli Sparta zase prohraje, bude to jistojistě vaše vina.

Takový může být život s člověkem, který propadl nějaké závislosti. Co může být nejtěžší? Tolerovat mu jeho převelikou zálibu, nebo to, že se musíte vyrovnat s tím, že jste pro něj skončila na nějakém posledním místě? Řešení je při nespokojenosti asi jediné. Utéct! On se léčit nikdy nepůjde. Je totiž jediný, kdo si svou závislost neuvědomuje.

Máte se závislostmi nějakou osobní zkušenost? Žila jste někdy s takovým mužem? Jak byste takovou situaci řešila vy? A jste schopna pochopit ženy, které přes to všechno s takovými muži zůstávají?

Reklama