Když se řekne „menopauza“ nebo „přechod“ většině žen vyskočí na čele kapky studeného potu. Nedá se ale nic dělat, žádná z nás se tomuto důležitému životnímu zlomu bohužel nevyhne. Přechod neboli klimakterium je totiž přirozenou součástí fyziologického procesu stárnutí ženy. Zpravidla se dostavuje mezi 40. a 50. rokem a přináší s sebou různé změny v tělesném i psychickém fungování. Co tedy můžeme očekávat a jak se na toto období plné změn připravit?

Přechod zpravidla přichází cca 7 let před samotnou menopauzou. Pro toto období jsou charakteristické zejména výrazné hormonální změny, které způsobuje nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, protože vaječníky již přestávají být aktivní. Během přechodu se dostavuje menstruace o různé délce a síle krvácení. Za čas se pak menstruace úplně zastaví, 12 měsíců od poslední menstruace pak hovoříme o menopauze.

Nejčastější změny

MenopauzaObdobí přechodu s sebou přináší mnoho změn, které ve svém souhrnu zpravidla vedou ke vzniku tzv. klimakterického syndromu. Jedná se o soubor potíží, které provázejí většinu žen v přechodu. Nejčastěji se jedná o noční pocení, nespavost, bušení srdce, ztrátu sexuálního libida, návaly horka, zhoršení paměti a prudké změny nálady. Tyto příznaky jsou nepříjemné, ale v zásadě neohrožují zdraví.

Mnohem závažnější jsou pak metabolické změny v důsledku nedostatku estrogenů. Ženy po menopauze jsou náchylnější k osteoporóze (řídnutí kostí), kardiovaskulárním a neurologickým chorobám. Nedostatek estrogenů má pak vliv i na zpomalení metabolismu, díky čemuž v období přechodu často dochází k přibývání na váze, které s sebou pak může přinášet i hypertenzi a kloubní potíže. Pomoci může úprava životního stylu. Vhodné je nechat si sestavit jídelníček odborníkem a zařadit také pravidelný pohyb.

Ženy v menopauze jsou také náchylnější k zánětům močového měchýře a inkontinenci.  „Není výjimkou, že ženy v menopauze trpí inkontinencí. Tato skutečnost je dána především změnou postavy, úbytkem svalové hmoty, nižší elasticitou struktur pánevního dna, změnou životního stylu z aktivního na pasivní a vyšší četností nemocí a operačních zákroků,“ dodává MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech.

Co dělat s inkontinencí?

Inkontinence je sice nepříjemný, ale často řešitelný problém. Základem je vždy vyhledat včas odbornou pomoc a nesnažit se překonat problémy svépomocí. Jedině tak se inkontinence dá dostat pod kontrolu a nestává se překážkou ve společenském ani pracovním životě. „První pomocí při inkontinenci může být použití absorpčních či jiných inkontinenčních pomůcek, jako jsou vložky, pleny a natahovací kalhotky. Tyto pomůcky jsou dnes velmi dobře dostupné a vyrábí je řada renomovaných firem (například Depend). Rozhodně ale není vhodné vynechat návštěvu lékaře a problém řešit pouze zakoupením absorpčních pomůcek,“ říká MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech.

Tip na závěr

Převratnou novinku v sortimentu ochranných pomůcek představují speciální natahovací kalhotky značky Depend. Ty umožňují pacientům se středním až těžkým stupněm inkontinence žít naplno a nevzdávat se dosavadních zvyklostí. Inkontinenční kalhotky totiž absorbují více tekutiny než vložky a poskytují tak správnou ochranu i pocit sebedůvěry. Kalhotky jsou vybavené ultra absorpčním jádrem, které zajišťuje rychlé vsáknutí moči a její následné uzavření uvnitř kalhotek. Díky tomu nedochází k unikání nepříjemného pachu. Natahovací kalhotky Depend  jsou speciálně navržené pro ženy i muže a vyrábí se v různých velikostech. Oblékají se jako spodní prádlo a díky svému tvarování a jemné vnější vrstvě je jejich použití naprosto diskrétní.

Menopauza

Reklama