Blíží se nám komunální volby - čekají nás ve dnech 20-21.10.2006. Na ulicích se začínají objevovat první plakátky s populistickými slogany typu „Víte, proč vaše město chátrá?“. Obzvláště u nás vypadají paradoxně – Praha 13 totiž nejen nechátrá, ale v podstatě vzkvétá – rozbíhají se stále nové projekty a podniky, funguje komunitní centrum, zkrátka na Třináctce to žije. A jak je tomu u vás?
Být či nebýt? Bytovat…
Známý filosof Heidegger ve svých dílech rozlišuje pojmy být, bydlet a bytovat – ten, kdo ,,je", jaksi pouze existuje, zato ten, kdo bytuje – tedy více než pouze bydlí – je nějak angažovaněji, stará se o to, kde a jak je, vztahuje se k něčmu většímu. Nechme ale stranou filosofii a obraťme se k další nepopulární vědě – k politologii – termínem nikoliv novým, ale stále častěji skloňovaným, je občanská společnost. Tedy společnost takových lidí – občanů – kteří si nejen jsou vědomi svých práv a povinností, ale aktivně se účastní na životě společnosti. Taková aktivní účast se zdaleka neomezuje jen na pravidelnou docházku k volbám a nějaké to občasné hlasování v referendu.
Co je to občanská společnost?
,,Podstatu občanské společnosti nemůžeme redukovat pouze na ,společnost občanů´, ani ji jednoduše vymezit jako ,protiklad státu´. Občanská společnost představuje sociální ,meziprostor´ mezi světem privátních, vesměs neekonomických zájmů, a ,světem´ státu, přičemž je však vždy oblastí veřejného. V moderní době se realizuje formou občanských organizací, sdružení, spolků atd., které jsou výrazem iniciativ občanů pro vyjádření jejich konkrétních zájmů v rámci celé pospolitosti. Často bývají tyto zájmy označovány jako dílčí, což ovšem neznamená sobecké či egoistické sledování pouze svých zájmů. Spíše se jedná o možnost konkrétního, podrobnějšího zohlednění a uchopení problému - ovšem s poukazem na zájem nikoli individuální, nýbrž zájem celku. Proto mluvíme o oblasti veřejného," říká Věra Jirásková, jedna z autorek projektu Výchova k občanství.
Jsme uvědomělí občané?
Ne každý z nás je samozřejmě zastáncem sdružování se v různých spolcích a organizacích a zdaleka ne každý se hodlá vrhnout do politiky – správný občan by se ovšem měl v každém případě aktivně zajímat o to, co se děje kolem něj – v jeho vesnici, městě, regionu, apelovat na své volené zástupce, pokud mu dění nevyhovuje, podporovat rozvoj regionu v rámci svých možností a ovlivňovat ho v rámci svých práv. Jen s takovými „uvědomělými občany“ – a vynechme na chvíli pejorativní význam tohoto spojení a vezměme ho vážně – má totiž význam usilovat o větší samosprávnost menších celků – o přenos rozhodovacích pravomocí a financí na regiony, jen s takovou „občanskou společností“ se lze postavit tlaku globalizace a takzvaných nadnárodních elit – tedy ekonomických korporací a politických organizací překračujících hranice států.
Jsme ovšem uvědomělými občany? Zajímá nás to, co se děje přímo kolem nás, v naší ulici, vesnici, čtvrti, městě? Víme, kdo „sedí na magistrátu“? Žijeme se svým městem, nebo v něm jen jaksi bydlíme, aniž bychom s ním byli nějak spojeni?
Teď vyslovím jednu nepopulární myšlenku, se kterou můžete, ale nemusíte souhlasit: Jen ten, kdo se aktivně účastní na budování životního prostoru, na fungování regionu, v němž bydlí, má právo kritizovat to, co nefunguje, a požadovat změny. Tedy chceme-li kritizovat, musíme se účastnit...
Co si o tom myslíte Vy, milé ženy-in?
Žijete se svým městem?
Víte, koho máte na magistrátu?
Jaké máte zkušenosti s magistrátem?
Jste spokojena se správou svého města?
Půjdete ke komunálním volbám?
Už u Vás probíhá předvolební kampaň?
Vzkvétá Vaše město, nebo chátrá?
Účastníte se nějak na rozvoji svého města?
Pošlete mi své příběhy, názory i fotky města na redakce@zena-in.cz a nejlepší článek i fotku odměním!
Nový komentář
Komentáře
Líbí se mi, že se naše město skutečně stará a využívá k tomu multicar. Jedná se o moderní technologii, která zvládne všechny komunální služby.
Mého manžela přemluvil soused, a toho zase starostka, aby kandidovali. Takže zrovna dneska večer jdou zas na schůzi - no jestli se jim protáhne jak posledně, to mám radost. Náš ouřad je totiž přímo naproti hospodě.
K volbám chodíme pravidelně.
ja to nesleduji
Také chodím k volbám,syn chodí se mnou a neuvažuje že by nešel
K volbám chodím a potom díky tomu mohu i kritizovat-ale to nepomáhá.Připadá mi to jako "mlácení prázdné slámy".Volit ale pujdu zas.
volit také chodím
chodím volit
taky volím vždycky - už se těším, až mně přinesou urnu
chodim volit vzdy
K volbám chodím pokaždé
K volbám půjdu, už proto, že na kandidátku zlanařili mého manžela, tak aby měl podporu
Ať si to tam užije
K volbám půjdu, chodím ke každým. U nás vždy kandidát má nové plány a hlavně řeči a skutek utek. Poslední 2 starostové=hrůza, tak doufám, že to bude lepší. Jinak dovolat se něčeho na úřadě, kde je to všechno jedna ruka a rodina u nás nejde.Starostku bych nejraději
a s ní celou radnici.
Letos tady poprvé ke komunálním volbám půjdu. Žiju tu už 10 let, tak snad už můžu. Do zastupitelstva kandiduje známá, kterou znám ještě jako obětavou vedoucí místních jeslí...tak obětavou, až neunesla házení klacků pod nohy a zdejší poměry v Městském ústavu sociálních služeb a raději odešla. Má můj hlas, ona potichu nebude. Jo a nevím, za jakou stranu kandiduje, ačkoli je to možná nasnadě, ale je mi to fuk. Volím JI.
Obecní zastupiteltvo neni nic moc, ale na male vesnici je tezke nekoho vybrat...
Věrulinka: Jsou
u nás v Kocourkově, pardon Přerově se chystají stavět odporný nepraktický most i přes referendum a petice občanů, i přes nesouhlas ministerstev a ochránců přírody
.
Vítězný návrh bude porcovat prolétající ptáky na proužky, ale toto je tu normální
taky půjdu
Ke komunálním volbám půjdu.