Musím přiznat, že rozdělení domácích prací na mužské a ženské mi moc nesedí. Říkám si, že žijeme ve společné domácnosti a každý by měl přiložit ruku k dílu. Snažím se brát si příklad ze vztahu mé babičky a dědy.

Nepamatuju si, že by něco nedělali spolu. Od nákupu až po úklid. Dokonce děda byl na úklid pedant. Měli devět dětí a dodnes máma vzpomíná, jak před Vánocemi rozebírali i postele téměř do šroubků, aby z nich vysáli prach.  I vaření měli rozdělené. Obvykle vařila babička nebo nejstarší děti, ale vánoční cukroví dělal děda. Připravoval ho už dobrý měsíc dopředu. Je fakt, že takové čokoládové třešně nebo sušené švestky, co vyráběl, jsem už nikdy nejedla.  (raději)
Protože jsem nějakou dobu žila sama s dcerkou, naučila jsem se být soběstačnou. Dovedu udělat jednodušší opravy v bytě, nebo vyměnit baterku či žárovky u světel v autě. Ale je fakt, že jsem svému manželovi vděčná, že už to dělat nemusím. Stará se o auto, vrtačka je taky jeho doména a to ostatní děláme postupně. Mytí nádobí jsem už vyřešila myčkou. Večeři občas manžel udělá taky. To když přijdu z práce utahaná a rezolutně prohlásím, že večeře bude studená.

S úklidem je to horší, klidně po služební cestě nechá tašku s věcmi uprostřed kuchyně i týden. Vím to. Zkusila jsem, jak dlouho to vydrží. Nakonec jsem to nevydržela já a tašku položila do dveří, aby o ni zakopl. Pochopil to. Takové drobnosti, jakože nechá holicí pěnu otevřenou na vaně nebo že se občas někde válí ponožky, nijak zvláštně neřeším. Prostě to uklidím.  Jinak si stěžovat nemůžu. Snažíme se dělat všechno společně. Nikdy netahám nákupy sama, a protože ví, že mám od dětství odpor k vysavačům, ujal se této činnosti dobrovolně. Já se zase snažím, aby měl uvaříno a aby měl čisté oblečení. Vím, že se v tomto ohledu můžu na něj spolehnout, u nás se prostě práce nedělí na mužskou a ženskou.
 
Skalnička

Milá Skalničko, vypadá to, že jste si to doma pěkně zařídili. Ten můj mi do nejužšího místa v bytě vytrvale staví věci tak, aby se tam nedalo projít. Asi nějaká úchylka - nebo co :-).

Dnes si povídáme o vašich domácích pravomocích. Jak je máte doma rozdělené, kdo co může a nemůže. Co je u vás výhradně ženská práce a co výhradně mužská. Uvidíte, jak se budeme v názorech na rozdělení domácích prací a pravomocí lišit.

A odměna? Balzám na vlasy Asia Beauty od firmy Schwarzkopf. Možná právě váš příspěvek oceníme.
Soutěžte s námi! Pravidle najdete zde. Soutěž končí dnes v 16:00!!!


Jak je to u vás? Jak jste si rozdělili/nerozdělili domácí práce?

Co jsou mužské a co ženské práce?

Jaké jsou vaše pravomoci, když se zavřou dveře domova? Kdo rozhoduje o penězích, o výletě, kdo o jídle? Kdo má moc nad žaludky, kdo nad kulturou bydlení? Omezuje vás to, nebo to naprosto vyhovuje vašemu naturelu?

Kde je doma vaše pole a kde jeho?

A co přístup k dětem?
Kdo je doma ten zlý, co trestá, a ten, ke komu se chodí na mazlení a usmiřování? Za kým dítě jde, když něco moc chce?
Jak to měli vaši rodiče, prarodiče a praprarodiče? Máte jejich fotku?
Jak to chcete mít vy? Musely jste si některé pravomoci „vydupat“?
Kdy jste se kvůli pravomocím pohádali a proč?
Jak by to mělo být? 

redakce@zena-in.cz


 

 

Reklama