Zdraví

Zhubněte zdravě!


Nejzdravější způsob, jak zhubnout, není ani v drastických dietách, ani v přehnaném cvičení. Naše tělo má rádo pomalé změny v jídle i pohybu. Člověk, který roky nesportoval, se prostě nemůže ze dne na den vrhnout do běhání maratonu. Může se zranit nebo rychle ztratit motivaci. Totéž platí i pro lidi, kteří začnou s hladovkami. Většina redukčních diet totiž může vyústit až k podvýživě. A to má se zdravým tělem pramálo společného.

Bilance mezi energetickým příjmem a úbytkem na váze

Naše tělo využívá potraviny jako zdroj energie. Každý energetický přebytek ukládá jako tuk. Pokud jíte více, než vaše tělo potřebuje pro denní aktivity a buněčnou údržbu, zákonitě přibýváte na váze.

A naopak: chcete-li zhubnout, je nutné, aby tělo využívalo tukové zásoby. Nejúčinnějším způsobem, jak toho docílit, je snížit množství přijatých kalorií a zvýšit množství tělesné aktivity.

Začínejte pozvolna. A nemějte obavy: I malé změny se mohou postupem času odrazit na vaší postavě. Důležité je totiž tyto změny umět udržet v průběhu následujících měsíců i let. Nejde tedy o redukční dietu, ale o změnu životního stylu.

Zvyšte svou fyzickou aktivitu

Budete-li jíst stejně, a přitom zvýšíte svou fyzickou aktivitu, je téměř jisté, že zhubnete.
Nezáleží na tom, co děláte. I lehké cvičení může být prospěšné, pokud budete cvičit pravidelně a dostatečně dlouho. Ideální pro úbytek tukových zásob je aerobní pohyb. Tuk se ale začne spalovat teprve po přibližně třiceti minutách cvičení. Do té doby si tělo sahá do zásob cukrů.

Jednoduchými, a přitom účinnými metodami jak zvýšit pohybovou aktivitu bez nutnosti návštěvy posilovny jsou například tyto změny:

+ o víkendu nepoužívejte auto, ale dojděte na nákupy pěšky;
+ pokuste se začlenit do svého denního programu delší procházky;
+ používejte schody místo výtahu;
+ komerční přestávky v TV využijte ke krátkému cvičení nebo cvičte, zatímco sledujete svůj oblíbený program.

Jojo-efekt je nepřítelem číslo jedna

Nikdy se nesnažte drasticky zhubnout. To totiž obvykle končí začarovaným kruhem v podobě vyplenění ledničky, nástupů pocitů viny ze selhání, zahájením hladovky. A následným jojo-efektem, kdy rychlé zhubnutí následuje opětovný váhový přírůstek. A často ručička na váze ukáže více než na počátku hubnutí.
Namísto toho zkuste zpočátku snížit příjem kalorií přibližně o 2 000 kJ týdně. Může se vám to zdát málo, k nastartování hubnutí by to ale mělo stačit.

Neviditelné kalorie

Kalorie se dají snížit poměrně jednoduchým způsobem. Zamyslete se třeba, kolik cukru si dáváte do kávy. Pokud vypijete denně tři šálky a v každém máte dvě lžičky cukru, dostanete tímto způsobem do těla asi 24 gramů cukru. To je téměř 400 kJ. A to jaksi „nepozorovaně“. Když přestanete například sladit kávu, zmiňovaného týdenního příjmu kalorií dosáhnete velmi lehce. A takových neviditelných kalorií je v našem jídelníčku nepřeberné množství. Co třeba různá dochucovadla jako kečup? Schválně se někdy podívejte na etiketu na obsah cukru...

Další tipy na snížení příjmu energie:

+ nahraďte sladké nápoje vodou,
+ jezte méně než obvykle,
+ neslaďte kávu ani čaj,
+ vystříhejte se sladkostem či chipsům mezi jídly, u televize atd.,
+ omezte alkohol, včetně piva.

Další důležitou zásadou při hubnutí je dostatečný příjem tekutin, nejlépe v podobě vody, bylinkových časů, popřípadě ředěných zeleninových a ovocných šťáv. Tučné potraviny nahrazujte méně tučnými, bílé pečivo celozrnným, „knedlíkové“ přílohy velkou porcí zeleniny. Místo sladkostí si dopřejte více ovoce. Dopřávejte si kvalitní jídlo. Že je dražší? Vždyť ho také nemusíte spořádat tolik. Kvalitní potraviny jsou totiž výživnější než potraviny plné „éček“ a prázdných kalorií. Dávejte prostě přednost kvalitě před kvantitou.

Kdo snídá, hubne!

A neopomínejte snídaně! Čím více budete hladoví, tím budete mít větší tendenci jíst ještě před obědem. Anebo si dáte větší porci k obědu. Kromě toho nepravidelné stravovací návyky mohou narušit váš metabolismus, což hubnutí ztěžuje. Tělo v žádném případě nesmí hladovět.

Buďte trpěliví a vytrvalí

Udržet motivaci je jednou z nejobtížnějších částí hubnutí. Zpočátku to může trvat i několik týdnů, než si všimnete jakékoli změny. Snažte se přesto vytrvat. Změny se dříve nebo později dostaví. Ale budou stát za to!

Zdroj: http://www.netdoctor.co.uk/health_advice/facts/loseweight.htm

Připravil server www.kardiochirurgie.cz

   
14.01.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Makina :-) [*]

  Mě trvalo naučit se snídat asi tak tři roky, ze začátku na mě snídaně fungovaly tak, že jsem si nastartovala chutě a pak jsem se cpala čímkoliv pořád až do večera. :-D Proto jsem snídaně vypouštěla a první jídlo měla až kolem oběda. Teď už si start bez snídaně nedovedu představit a už dokážu i snídani ukončit a nesnídat až do večeře, jde o zvyk. :-)

  superkarma: 0 22.01.2009, 10:55:04
 2. avatar
  [14] wtipna [*]

  Já jsem začala snídat a taky jsem přibrala.

  superkarma: 0 15.01.2009, 08:50:35
 3. avatar
  [13] Ch.Z. Kochanská [*]

  Já bych k tomu výčtu ještě přidala - omezit i ovoce. Je to jen voda a rychlý cukr s krátkým molekulárním řetězcem. Ten jde rovnou do tuku, pokud jsme bezprostředně před jeho konzumací necvičily a nespotřebovaly zásoby glykogenu ve svalech.

  superkarma: 0 14.01.2009, 14:47:46
 4. avatar
  [12] Žábina [*]

  jo a snídám, většinou jogurt bez ničeho nebo s ovocem

  superkarma: 0 14.01.2009, 14:24:05
 5. avatar
  [11] Žábina [*]

  sladké nápoje nepiju, piju čistou vdou
  jím méně než dříve
  kávu ani čaj nesladím
  sladkosti nemám ráda
  tvrdý alkohol nepiju, ale vína se nevzdám
  neřekla bych že se nějak cpu a stejně každý rok naberu plíživě 2 kg

  superkarma: 0 14.01.2009, 14:23:38
 6. avatar
  [10] arjev [*]

  Na nákupy jezdím na kole, páč pěšky bych nákup neunesla, do nejbližšího obchodu 1,5km

  superkarma: 0 14.01.2009, 13:28:49
 7. avatar
  [9] arjev [*]

  nahraďte sladké nápoje vodou, to dělám
  + jezte méně než obvykle, dtto
  + neslaďte kávu ani čaj, dtto
  + vystříhejte se sladkostem či chipsům mezi jídly, u televize atd., těžko anežko
  + omezte alkohol, včetně piva. piji víno
  Pak pro mne platí : nežrat
  Pohybu po pracovní době mám ažaž

  superkarma: 0 14.01.2009, 13:27:20
 8. avatar
  [8] Léthé [*]

  Nejzdravější způsob hubnutí je, neustále si hlídat svou váhu a nepřibrat Pak nemusíme hubnout

  superkarma: 0 14.01.2009, 13:15:44
 9. avatar
  [7] vladka006 [*]

  rozina: Jsem vždycky jedla málo a největší problém byl v těch snídaních - ty jsem vynechávala, ale od doby co snídám, tak se ta váha jakžtakž stabilizovala. Ale i tak si nedokážu představit, že bych měla snídat, co se v článku uvádí. To by mi z toho bylo dlouho špatně.

  superkarma: 0 14.01.2009, 12:04:53
 10. [6] rozina [*]

  Děvčata k hubnutí stačí být ukázněný aq jíst MÁLO !! Mě to doktor říkal dlouho, ale já se vztekala, pak jsem to zkusila a ONO TO FUNGUJE. Když to s jídlem přeženu- je mi těžko, hned to poznám. Ráno pravidelně snídám a poměrně vydatnou snídani- a večer jen activii. Hodně piju- 2-3 litry. Teda teď v zimě jen tak 1,2-2 - ale v létě rozhodně 3 lt, v pohodě vypiji. A je to znát. Pleť je v pohodě, moje kila taky a já též. Zkuste to a uvidíte. !!

  superkarma: 0 14.01.2009, 10:38:18
 11. [5] Leidy [*]

  Myslím že na tom že se člověk nasnídá něco je. Zjistila jsem to na sobě. A jinak s tím také souhlasím se vším.

  superkarma: 0 14.01.2009, 10:12:18
 12. avatar
  [4] dajdada [*]

  s tímhle pěkným článkem souhlasím , u mě to taky tak funguje. Chce to pevnou vůli, tu snad mám, když ani neolíznu připravený oběd pro ostatní strávníky

  superkarma: 0 14.01.2009, 10:00:54
 13. avatar
  [3] Zázvorka [*]

  Líbí!
  Jen vytrvat dá pořádně zabrat

  superkarma: 0 14.01.2009, 09:24:21
 14. [2] Bébina [*]

  Coz o to, s chozenim pesky na nakupy neni problem a i to zdravi muze prispet, ale pravidelne noseni tydenniho nakupu pekne "v teplejch" mi zdravi zcela jiste zhuntuje. S cvicenim pri televizi se ztotoznuju, take to tak delam. Zacvicit si 20min pri zpravach muzu kazdy den, ale trmacet se kazdy den nekam na skupinove cviceni by me zabilo.

  superkarma: 0 14.01.2009, 09:23:07
 15. avatar
  [1] vladka006 [*]

  Tak t s tím souhlasím. Omezit jídlo, nesladit a cvičit - to jediné u mě funguje.

  superkarma: 0 14.01.2009, 07:23:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme