Domácnost

Zhřešíš-li, jazyk ti zčerná!

 

Posílám několik „střípků" z mé pedagogické praxe - vydalo by to na román:

1. Moje vnučka v září v 1. třídě hrdě prohlašovala, že až bude velká, bude dopoledne učitelka jako babička a odpoledne bude doktorka jako maminka...

2. Jeden můj někdejší prvňák, když zůstal chvilku po škole za to, že tak sprostě mluvil, že mohl i nakazit" spolužáky, mi s pláčem sdělil: To byste musela nechat po škole i tátu s mámou. My tak NORMÁLNĚ mluvíme!"

3. Sama jako druhačka jsem si vygumovala nespravedlivou poznámku v notýsku (psanou tužkou). Byla to velká odvaha - maminka tenkrát v té škole učila na II. stupni. NEPRASKLO TO!

4. Měli jsme ještě do 3. tř. povinné náboženství. Otec (ateista) to jen trpně snášel a říkal mi nebeská koza". Před svatým přijímáním po zpovědi  jsme byli katechetkou nabádáni, abychom nehřešili, ŽE:
     a/ při malém zhřešení = zčerná nám jazyk
     b/ při větším zhřešení = zčernáme celí
Já, zvědavá - nastrkala jsem tehdy 2letého brášku do kouta z dosahu rodičů a se zrcátkem v ruce mu říkala tehdy nejhorší" slova, která jsem znala. Po kontrole v zrcátku jsem poznala ten blud... Dnes 57letý brácha si dělá legraci, že ho to v dětství asi HODNĚ zasáhlo!

5. Když jsem já chodila do mateřské školy, nechala mě paní učitelka po poledním klidu ještě spát, uklidila se všechna lehátka a já se uprostřed velkého pokoje vzbudila sólo. Odešla jsem do vedlejší třídy a poprosila o pastelky, že si budu kreslit. Mám si prý dojít do ZÁSUVKY do vedlejší místnosti. Bylo mi to divné, kam že ty pastelky dávala, ale ať jsem koukala, jak jsem mohla, v těch 2 dírkách elektrické zásuvky jsem nic neviděla. Paní učitelku pak přešla trpělivost a šla mi to tedy ukázat. My tomuhle ale říkáme doma ŠUPLÍK!"

Už kvetou podzimní kytky do školní vázy na stolek, ale i když jsem ve škole byla moc ráda, dnes jsem ráda v důchodu.

Zdraví Samík97

   
04.09.2007 - Dům a byt - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Evča [*]

  idiska: pudlice to jsem ještě neslyšela

  superkarma: 0 05.09.2007, 07:53:23
 2. avatar
  [9] idiska [*]

  jak vás tu čtu, tak s tou řečí je to někdyx dost problém, co...no já jsem kousek od Ostravska...Karvinsko!...takže chápu štrample apod. ....jednou mi kamarádka vyprávěla, že byla na návštěvě u ségry v Praze...no a jen tak se zeptala, kde je tu pudlice...když se na ní chvilku dívali jak na blba, tak se zeptala, jestli ví, co je to pudlice (to už jí došlo, že přehmátla)...no a dívčina, že jasně, to je fenka od pudla ...pro nezasvěcené...pudlice je popelnice

  superkarma: 0 04.09.2007, 22:23:36
 3. avatar
  [8] arjev [*]

  OlgaMarie: štrample jsou z Ostravska
  Dášule: sifon je jako soda,je to neslazený nápoj.S tímto výrazem nás jednou,ještě za svobodna vyhodili z restaurace.Nevydrželi psychicky

  superkarma: 0 04.09.2007, 20:02:58
 4. avatar
  [7] Dášule [*]

  Myslím, že nejznámější je sifon - sodovka - limonáda. Taky jsem si tím prošla. Úžasný je i výraz "poclamka", kterým se u nás říkalo prostěradlu. Zřejmě od slov pod slamník. Po přestěhování na Moravu hledala dcera ve škole bačkory, ale tady byly papuče. Ono se z toho odvíjí i to, že v Čechách je určitý typ muže "bačkora", zatímco někde na Moravě je "pod papučem"

  superkarma: 0 04.09.2007, 19:55:40
 5. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  A mě se kdysi ptala v Děčíně jedna slečna z Ostravy,kde si může koupit "štrample nebo štrymple".Taky jsem nevěděla,co tím myslí.Myslela punčochy.

  superkarma: 0 04.09.2007, 14:40:29
 6. avatar
  [5] Dášule [*]

  arjev: Já mám pokličku, ale maminka mívala křidlu a hodně dlouho jsem nevěděla, co je to, když je něco pod pokličkou. Nejhorší bylo, že když jsem studovala v Praze, byla jsem tam jediná z Moravy a mluvila jsem strašnou směsí nářečí, protože jsem nerozeznala, co je správná čeština a co jsou nářeční tvary. Například dlouho jsem říkala ject místo jet.

  superkarma: 0 04.09.2007, 13:51:20
 7. avatar
  [4] arjev [*]

  Dášule: normálně říkám: rožni, ale můj mi říká rozsviť. Jsem pro něho hotntot, ale není nad jeho : proč nemáš na kastróle SKŘIDLU ? Si myslí, že jsme se hladali,až se našli

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:33:13
 8. avatar
  [3] Dášule [*]

  arjev: Tys to zvládla v první třídě. Já jsem na brigádě v 18 letech požádala, aby někdo rožnul /někde se říká rozžal/ a nechápala jsem, co nechápou. Droždí a zásuvka - to bylo tak v 5, třídě. Naše učitelky totiž většinou mluvily jako my.

  superkarma: 0 04.09.2007, 12:24:20
 9. avatar
  [2] arjev [*]

  Samík 97: že šuplík je zásuvka,jsem se dověděla v 1.třídě.
  Do těsta maminka dávala kvasnice. Když mě ve 3.třídě paní učitelka poslala o přestávce přes ulici do mlékárny koupit droždí,nevěděla jsem, co to vlastně je. Paní mlíkařka mi navážila kvasnice,ale já je nechtěla,protože jsem měla paní učitelce koupit droždí a dožadovala jsem se droždí a ne kvasnic

  superkarma: 0 04.09.2007, 09:51:45
 10. [1] Lyoness [*]

  Ono pravda dneska v tech skolach neni o co stat...
  aby mela ucitelka strach, ze ji daji studenti pres hubu...

  superkarma: 0 04.09.2007, 08:34:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme