Čím to, že matky našich partnerů mají tak často tendenci ke zvýšené kritice naší osoby? I když my si připadáme úplně normální, v očích tchyně se naše milá povaha mění v záludnou vlezlost, sebelépe míněná věc se obrací proti nám jakožto odpověď na podlou intriku a po každé návštěvě u ní se musíme otřást a dát si radši panáka. Jak krásně se nám poslouchá, když kamarádka vypráví o skvělém vztahu s rodiči svého muže, a kterak si v létě užili společnou dovolenou. Přitom nás v duchu zamrzí, proč zrovna my musíme mít takovou smůlu, že naše tchyně je vtělení saně, jedovatého baziliška nebo dokonce inkarnací samotného pána pekel.

 

Zeť nebo snacha?

Většinou je tchyně považována za strašáka mužů, ale je pravda, že snachy jsou na tom někdy i hůře. Ať tak či onak, příznaky jsou stejné. Tchyně se podivuje, jak je možné, že si ten jejich skvělý, geniální synáček musel vzít zrovna takovou cuchtu hloupou, která vlastně nic neumí, a když, tak rozhodně ne tak dobře jako ona sama, čímž musí syn samozřejmě velmi trpět. V opačném případě zas té milé paní nejde na rozum, proč si dcera vzala za muže troubu, který nemá na kontě milion, nedostal Nobelovu cenu a ještě k tomu chrápe. Ještě, že se toho nedožil nebožtík tatínek.

 

Díky často napjatým vztahům jsou na téma tchyní desítky víceméně morbidních vtipů. Většinou se jim nedá nesmát, protože v sobě ukrývají kus trpké pravdy. Znáte třeba tenhle?

 

„Pane doktore, každou noc se mi zdá hrozný sen. Jdu po ulici a vidím svou tchyni, jak vede na provázku krokodýla. A ještě teď se třesu strachy, když vidím ty žluté oči, zelenou kůži s puchýři a ohromná zubiska, co mě chtějí roztrhat!“
Doktor zvolá:
„To je strašné, i mně z toho běhá mráz po zádech!“
„Ale to ještě nic není, pane doktore, teď vám popíšu toho krokodýla!“

 

A tenhle je také dobrý, i když kapku pochmurný:

 

Leží na střeše domku otec s malým synkem a koukají se dolů do zahrady.
Syn se ptá otce:
„Tati, proč babička utíká sem tam po tom dvoře?"
A otec na to:
„Pro tebe babička, ale pro mě tchyně. Podej mi, synku, další zásobník do kulometu."

 

Co se stalo špatně?

Člověk, který se stal obětí chorobného postoje své tchyně, se zpočátku snaží brát věc s nadhledem a situaci nějak řešit. Bohužel to nedopadá vždycky podle jeho představ. Tak například ironické a nepříjemné poznámky můžeme přejít bez komentáře, ale co když bydlíte s tchyní ve stejném domě a zjistíte, že vám svévolně chodí do bytu a třeba i prohrabává osobní věci? To už se spolknout jen tak nedá. V takové chvíli záleží na tom, jak se na celou věc dívá váš protějšek a jak je schopen napomáhat záležitost řešit. Bohužel někdy je pravidlem, že synek na maminku nedá dopustit, stejně jako ona na něho. V tu chvíli se žena ocitá pod dvojím tlakem a jen velmi těžko se mu odolává bez konfliktu. Při dlouhodobém stresu z tchyně mohou vznikat i frustrace a deprese končící až rozvodem. Samozřejmě, že muž, který stojí proti partnerce na straně matky, dělá fatální chybu. Úplně stejnou, jako když se dcera společně s matkou za zády smějí živiteli rodiny. Taková dcerka, plnící poslušně přání maminky i ve vztahu k muži, to je také peklo.

 

Tchyně z kola ven!

Výše popsané situace asi nebudou nijak výjimečné a setkává se s nimi dost párů. Zásadní instrukce vůči teroru tchyní je soudržnost a loajalita partnerů. Jeden by se za druhého měl umět postavit, a jestli ne, tak něco nefunguje správně. Pomůže, když své rodiče nebudeme příliš zatahovat do našich intimních záležitostí a tím i partnera vystavovat nechtěnému zájmu. V podstatě se dá říct, že je kolikrát lepší se odstěhovat někam hodně daleko, než nechat tchyni působit rozvratně na svou rodinu. To je sice krajní řešení, ale funguje spolehlivě. A jestli to nejde, tak zkuste tchyni napsat dopis, ve kterém jí všechno řádně vytmavíte. Ale neposílejte ho. Pomůže hlavně vám, abyste si uvědomili, jak vlastně doopravdy celou záležitost vnímáte, co jsou vaše priority a jaké je místo tchyně ve vašem životě. Nakonec zjistíte, že vy jste vlastně úplně v pohodě a její problémy jsou opravdu jen její. A tak by to mělo zůstat.

 

Jsou všechny tchyně nepřátelské semetriky? Máte opačnou zkušenost? Nebo naopak platí stav popsaný v článku? A jaká tchyně jste vy?

 

Reklama