Vztahy

Zhoubné vztahy s tchyní


Čím to, že matky našich partnerů mají tak často tendenci ke zvýšené kritice naší osoby? I když my si připadáme úplně normální, v očích tchyně se naše milá povaha mění v záludnou vlezlost, sebelépe míněná věc se obrací proti nám jakožto odpověď na podlou intriku a po každé návštěvě u ní se musíme otřást a dát si radši panáka. Jak krásně se nám poslouchá, když kamarádka vypráví o skvělém vztahu s rodiči svého muže, a kterak si v létě užili společnou dovolenou. Přitom nás v duchu zamrzí, proč zrovna my musíme mít takovou smůlu, že naše tchyně je vtělení saně, jedovatého baziliška nebo dokonce inkarnací samotného pána pekel.

 

Zeť nebo snacha?

Většinou je tchyně považována za strašáka mužů, ale je pravda, že snachy jsou na tom někdy i hůře. Ať tak či onak, příznaky jsou stejné. Tchyně se podivuje, jak je možné, že si ten jejich skvělý, geniální synáček musel vzít zrovna takovou cuchtu hloupou, která vlastně nic neumí, a když, tak rozhodně ne tak dobře jako ona sama, čímž musí syn samozřejmě velmi trpět. V opačném případě zas té milé paní nejde na rozum, proč si dcera vzala za muže troubu, který nemá na kontě milion, nedostal Nobelovu cenu a ještě k tomu chrápe. Ještě, že se toho nedožil nebožtík tatínek.

 

Díky často napjatým vztahům jsou na téma tchyní desítky víceméně morbidních vtipů. Většinou se jim nedá nesmát, protože v sobě ukrývají kus trpké pravdy. Znáte třeba tenhle?

 

„Pane doktore, každou noc se mi zdá hrozný sen. Jdu po ulici a vidím svou tchyni, jak vede na provázku krokodýla. A ještě teď se třesu strachy, když vidím ty žluté oči, zelenou kůži s puchýři a ohromná zubiska, co mě chtějí roztrhat!“
Doktor zvolá:
„To je strašné, i mně z toho běhá mráz po zádech!“
„Ale to ještě nic není, pane doktore, teď vám popíšu toho krokodýla!“

 

A tenhle je také dobrý, i když kapku pochmurný:

 

Leží na střeše domku otec s malým synkem a koukají se dolů do zahrady.
Syn se ptá otce:
„Tati, proč babička utíká sem tam po tom dvoře?"
A otec na to:
„Pro tebe babička, ale pro mě tchyně. Podej mi, synku, další zásobník do kulometu."

 

Co se stalo špatně?

Člověk, který se stal obětí chorobného postoje své tchyně, se zpočátku snaží brát věc s nadhledem a situaci nějak řešit. Bohužel to nedopadá vždycky podle jeho představ. Tak například ironické a nepříjemné poznámky můžeme přejít bez komentáře, ale co když bydlíte s tchyní ve stejném domě a zjistíte, že vám svévolně chodí do bytu a třeba i prohrabává osobní věci? To už se spolknout jen tak nedá. V takové chvíli záleží na tom, jak se na celou věc dívá váš protějšek a jak je schopen napomáhat záležitost řešit. Bohužel někdy je pravidlem, že synek na maminku nedá dopustit, stejně jako ona na něho. V tu chvíli se žena ocitá pod dvojím tlakem a jen velmi těžko se mu odolává bez konfliktu. Při dlouhodobém stresu z tchyně mohou vznikat i frustrace a deprese končící až rozvodem. Samozřejmě, že muž, který stojí proti partnerce na straně matky, dělá fatální chybu. Úplně stejnou, jako když se dcera společně s matkou za zády smějí živiteli rodiny. Taková dcerka, plnící poslušně přání maminky i ve vztahu k muži, to je také peklo.

 

Tchyně z kola ven!

Výše popsané situace asi nebudou nijak výjimečné a setkává se s nimi dost párů. Zásadní instrukce vůči teroru tchyní je soudržnost a loajalita partnerů. Jeden by se za druhého měl umět postavit, a jestli ne, tak něco nefunguje správně. Pomůže, když své rodiče nebudeme příliš zatahovat do našich intimních záležitostí a tím i partnera vystavovat nechtěnému zájmu. V podstatě se dá říct, že je kolikrát lepší se odstěhovat někam hodně daleko, než nechat tchyni působit rozvratně na svou rodinu. To je sice krajní řešení, ale funguje spolehlivě. A jestli to nejde, tak zkuste tchyni napsat dopis, ve kterém jí všechno řádně vytmavíte. Ale neposílejte ho. Pomůže hlavně vám, abyste si uvědomili, jak vlastně doopravdy celou záležitost vnímáte, co jsou vaše priority a jaké je místo tchyně ve vašem životě. Nakonec zjistíte, že vy jste vlastně úplně v pohodě a její problémy jsou opravdu jen její. A tak by to mělo zůstat.

 

Jsou všechny tchyně nepřátelské semetriky? Máte opačnou zkušenost? Nebo naopak platí stav popsaný v článku? A jaká tchyně jste vy?

 

   
16.01.2008 - Láska a vztahy - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [304] johanka [*]

  Je pravda, že ať uděláte, co chcete, tak se nezavděčíte.Jsem vdaná už hooodně dlouho a problémy jsou větší a větší. Moje tchýně totiž bydlí na Slovensku a protože ji synáček(50let)bezmezně miluje,jezdí knám tak 4 x do roka nejméně na týden, často na měsíc.Mám jí tak plné zuby,že se jsem připravená se i rozvést,jen abych měla klid.Tím spíš, že děti jsou z domu. Rozhodla jsem se od základů změnit život a tak mi držte palce.Třeba konečně zjistím, kdo to vlastně těch třicet let žije vedle mě.hrůza co?

  superkarma: 0 25.01.2008, 08:24:52
 2. avatar
  [303] janasev [*]

  máš recht

  superkarma: 0 17.01.2008, 18:07:32
 3. [302] Lindaa [*]

  Kdyby si rodice nepredstavovali nesmyslné vzdusné zámky pro svoje deti, tak by potom byli rádi za slusného zete/snachu, který/á se stará o rodinu, nebere drogy, není alkoholik, nebije partnera a slusne se chová i k nim. Ale kdyz si holt myslejí, ze vychovali prince/princeznu pro kterého/kterou není nikdo a nic dost dobrý, tak pak volbu potomka samozrejme berou jako zradu a na kom jiným nez na tom "pristhehovalci" si vylít dusicku.

  superkarma: 0 17.01.2008, 08:43:20
 4. [301] neta22 [*]

  Tak to já bohužel taky Já nebyla dost dobrá pro tchýni, můj muž pro mojí matku A je schopna mi to připomenout i po 25 letech,když manžel nežije Prý měla o mém životě jiné představy...bla, bla Já představy o životech svých synů nemám jsou to jejich životy, jen si přeju ať jsou šťastní a spokojení Poučena z předchozích nezdarů doufám, že se svýma budoucíma snachama najdu společnou řeč- když budou chtít

  superkarma: 0 17.01.2008, 03:48:57
 5. avatar
  [300] blanca [*]

  Většinou tady všechny řešíte vztahy s tchýněmi, případně tchány........ no, nějaké problémy jsme s mojí extchýní měli taky, na spoustu věcí se úplně zapomenout ani nedá, ale mnohem větší problémy mám bohužel se svou vlastní mámou..

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:54:33
 6. [299] mispulka21 [*]

  idiska:
  Nejhorší je,že bydlíme v jednom domě.On ale není zlý vždycky.vyleje si na mě zlost vždycky úplně nečekaně.Já se ani hádat nechci,ale když už opětovně začne urážet moje rodiče,mám dost a vyletím.Občas se na sebe od něj dozvím tolik věcí, které ani já sama nevím.A to se sebou žiju už 38 let.Je to tvrdý oříšek.Ale když byl nemocný a ležel,starala jsem se o něj samozřejmě já.To jsem byla ta nejhodnější.Ale jen se vše přeneslo,opět to začalo znovu.Vždy kvůli prkotinám.Jako kdybychom byli s mužem nesvéprávní.Po poslední hádce jsem se psychicky vyčerpala amusela sjem hodinu ležet.Manžel se mě naštěstí zastalAle od té dobyymám odstup.O to horší pak je trávit třeba štědrovečerní večeři u jednoho stolu,aby tchán nebyl sám.Jo bylo mi všelijak.

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:35:53
 7. avatar
  [298] idiska [*]

  mispulka21: jj, mě taky...ale dneska je už skoro rok po smrti...a jak říkám, ve srovnání s mojí máti je to prkotina...dopadla jsem ještě dobře

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:28:28
 8. [297] mispulka21 [*]

  Aco takhle milé dámy tchán? Já tchyni nemám,ale ty nejhorší sny mi uskutečnil tchán.Opravdu super.

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:21:42
 9. avatar
  [296] idiska [*]

  jaj, koukám, že tu zas někdo hodil nesmrtelné téma tchýně ...ale po lehkém přečtení diskuze o těžkém kalibru musím konstatovat, že nikdo nemáte na moji babičku (viz k tomu 2. vtípku)...neshody mezi tátovými rodiči a mojí mamkou byly tak velké, že to málem stálo mamku život...ponižování, urážky, pomluvy...to byl denní chleba, ale jednou se pokusil děda mámu zabít, což už bylo jiné kafe...příklad: bráchu umřel pár dní před porodem ještě v děloze, mámu brali do nemocnice na operaci, domů se vrátila uplně na dně a jediné, co jí drželo při životě bylo to, že měla doma 2leté dítě...jenže táta měl téžkou operaci slinivky, což si prarodiče vyvodili jako že už nikdy nebude moct mít děti ...takže když se máma vrátila, babina to okomentovala slovy, že stejně to byl parchant, tak pošel ...a takových perliček by bylo...a hádejte, kdo se o bábi staral, když přišla o nohu a měla těžkou cukrovku, kdo jí přebaloval a kmital kolem ní...moje máma!...až pár dnů před smrtí se mamce se slzama v očích omlouvala, že jí udělala ze života peklo...tak milé tchýně, typu Marie či Roziny, aby se vás pak ještě ty hrozné snachy a zeťové nestaraly líp, než vlastní děti

  superkarma: 0 16.01.2008, 21:18:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [295] mindulinka [*]

  Ještě mě tchýně dostala, když jsem měla zápal plic. Manžel do toho chytil rýmičku a ona prohlásila, že se teď o něj musím pořádně postarat, když je nemocnej. Za 2 dny jsem skončila s chrchláním krve na plicním v nemocnici. Tak jsem se o manžela postarala.

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:53:32
 2. avatar
  [294] átéčko [*]

  Hlavja: Pak to nebyla maminka, ale tchýně . Ja k já ti rozumím.

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:28:21
 3. avatar
  [293] Eva Randová [*]

  Moje tchyně byla zlatá ženská.Myslím, že velmi brzo poznala,že si nenechám do ničeho kecat.Troufnu si říct,jsem dobrá tchyně.Co jsem nechtěla já,nedělám dětem.Vnoučata nás milují.Vnuk přijel na silvestra raději k nám do Tržku než aby byl v Mostě doma.Je mu 18let a3 měsíce.

  superkarma: 0 16.01.2008, 20:27:50
 4. [292] Hlavja [*]

  maminka mého muže mi ze života dělala peklo na zemi, přes to, nebo právě proto, že jsme bydleli v jednom domě. byla příčinou nezhod mezi mnou a mužem a vůbec stělesněné zlo. přes to jsem se o ní v jejích posledních letech života starala, protože jsme byli nejblíž.

  superkarma: 0 16.01.2008, 19:54:58
 5. [291] pani [*]

  Já tchýně ještě nejsem.Ale byla jsem 28let za něvěstu,

  superkarma: 0 16.01.2008, 19:03:52
 6. avatar
  [290] wich [*]

  Jaštěrička, Lindaa: Já jsem paní Marii zásadně postrádala při soutěžních erotických povídkách . Redakce, vraťte nám paní Marii

  superkarma: 0 16.01.2008, 17:53:06
 7. [289] benik-31 [*]

  MODRÉ S NEBE ČETLA JSI MŮJ VZKAZ MÁŠ HO NA TĚCHTO STRÁNKÁCH.Jinak jsem stále nemocná,ale vždy když dopoledne vařím vzpomenu si zda by ti to také chutnalo papa ozvi se

  superkarma: 0 16.01.2008, 17:10:01
 8. [288] Majkii [*]

  Lindaa: jojo pani Marie, mala tiež dobrú ikonku . To bolo myslíš tak dávno?

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:58:56
 9. [287] boon [*]

  najdou se i vyjímky
  něco podobnýho jako v članku můžu se snaži sebe víc a stejně to není dobry
  na to em moc mladá ale doufám že budu dobra tchyně

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:46:52
 10. [286] gentiana [*]

  Modré z nebe: Jestli to byl stejnej kalibr jako soudružka Rozina, tak to bysme si s Nyo užily. tihle lidé dodávají šedému moru nové, netušené rozměry.
  Nebo v domově důchodců došel toluen a Rozina má absťák.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:41:56
 11. [285] UVita [*]

  Já mám také tchyni a nejde mně to vůbec přes pusu.To slovo mně připadá studené a hnusné. Já manželově matce proto říkám babi a tykáme si. Můžu říct, že si rozumíme. Po smrti mé matky jsem ještě víc k ní přilnula. Ona mi vždycky říká, že ji vyposlechnu. Má ještě dceru. Ale to víte, dcera si dovolí víc než snacha a mně není zatěžko, abych ji nevyposlechla. Slyšela jsem to už snad stokrát, ale přesto poslouchám. Manželovi říkám, že je vdova a musí se taky s někým vypovídat. Možná je náš vztah ovlivněn i mou prací, protože pracuji jako osobní asistentka u nemocných nebo starých lidí. Mám vztah ke starým lidem, i když někdy s nimi vyjít je opravdu velmi těžké. Nedovedu si vůbec představit, až babičku nebudeme mít.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:30:04
 12. [284] mindulinka [*]

  Jsm si vzpomněla, že když jsme ještě u mužových rodičů bydleli, tak mu povídám, že je mi jedno jaký jsou jeho rodiče a že to s nimi vydržím, ale musí za mnou stát a musím v něm mít oporu.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:21:38
 13. avatar
  [283] OlgaMarie [*]

  Modré z nebe: Bohužel nebudou.Jak to napsala,tak to spíš vypadá,že syna od mala nesnášela,že jí zkazil život.V domově seniorů si bude stýskat na nevděk "mladejch".Jim přeju naprosto upřímně,aby ji tam co nejdřív dostali.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:20:17
 14. [282] Lindaa [*]

  Modré z nebe: Tak se mrkni do archívu - stojí to za to. Hlavne do diskuzí na téma tchýne, výchova detí, rodina apod. Bavila jsem se jejíma názorama v minulém zamestnání a tak bych to tipla na nekdy leden-srpen 2006.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:17:05
 15. avatar
  [281] Modré z nebe [*]

  Lindaa: Tak dlouho tu nejsem, to jsme se asi minuly ... to je mi tak lííííííítoooooooooo!

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:13:39
 16. [280] mindulinka [*]

  Dočítám příspěvky a docela mě pobavily ty s vařením. Já miluju rajskou omáčku a mám tam ráda ty kousky nakrájený cibulky - několikrát jsem to i tchyni říkala. No a pak přijdu z práce a omáčka přecezená, protože jí takhle jídlo, které jsem uvařila manželovi nechutná.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:13:35
 17. [279] Lindaa [*]

  Modré z nebe: zavzpomínej, strasila tu asi tak pred 1,5 -2 roky a v diskuzích nás drtila svými názory, hlavne na témata jak se má chovat manzelka, matka, jak más mít úctu k starsím a vubec 1000 pouckami a duchu 18. století.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:11:01
 18. [278] mindulinka [*]

  A já vždycky poznám, když muž přijde od rodičů - totálně to na mě nenápadně zkouší a navočkovanej, ale za hodinu už je zase srovnanej do pohody. Už se tím nenechávám vytočit a rozhodla jsem se, že oni mi za to nestojí, abych se kvůli nim hádala s chlapem, kterýho mám ráda. A neudělám jim tu radost a neudělám

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:10:52
 19. avatar
  [277] Jaštěrička [*]

  Lindaa: Já bych spíš tipla,že paní Marie=rozina a byla to cílená provokace

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:10:05
 20. avatar
  [276] Modré z nebe [*]

  Lindaa: Já si ji nevybavuju, ale fakt je, že téma "tchýně" tu už bylo víckrát.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:07:48
 21. [275] Lindaa [*]

  Holky, kdo si pamatuje na paní Marii? To by panecku byla tchýne!!! (nebo spís duvod k sebevrazde hned pri svatební hostine)

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:05:41
 22. avatar
  [274] Modré z nebe [*]

  OlgaMarie: A až se probudí, zamyslí se nad sebou a bude lepší tchýně. A budou spolu s mladými dobře vycházet až do smrti. Konec-zvonec

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:05:18
 23. avatar
  [272] OlgaMarie [*]

  Rozina si mohla také dát několik nebo na nepochopení a šla se prospat.

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:01:25
 24. [271] Lindaa [*]

  Meander: Tak to me nenapadlo!

  superkarma: 0 16.01.2008, 16:00:48
 25. [270] Majkii [*]

  rozina: no vidím, že som mohla dopadnúť aj horšie

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:59:31
 26. [269] Lindaa [*]

  Jaštěrička: jo jo, tak nejak, vsak ono to dceru casem prebolí a az bude starsí tak jí to dojde samo. Je to beh na dlouhou trat. Já jsem to uz vzdala, detem to bude trvat o neco déle. Nejhorsí je, ze ceské príbuzenstvo na nás kasle, protoze jsem si prosadila svou a odesla do Dánska a pro dánské príbuzenstvo jsem porád jenom ten pristehovalec. Me je to uz po tech letech sumafuk, ale deti vyrustají vlastne jenom se mnou, protoze manzel maká jak barevný, a rodinu nemají nikde. A pak si vynorí tchýne a kritizuje mojí výchovu. To by nas...o i svatýho.

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:59:10
 27. avatar
  [268] Meander [*]

  Lindaa: Třeba má každý rok novou snachu.

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:58:53
 28. avatar
  [267] Jaštěrička [*]

  Lindaa: A ještě tedy si myslím,že platí jiný kraj jiný mrav-i co se týče vztahů mezi rodiči a potomky .Aspoň co můžu soudit podle svých známých v zahraničí,tak se až tak blízké vztahy děti-rodiče jako tady už s dospělýma dětma moc nepěstují

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:58:43
 29. avatar
  [266] OlgaMarie [*]

  Lindaa: Spíš si myslím,že snacha nebyla dost silná proti útokům tchyně a chlastá z ní,aby přežila.Prospí se a pak se jde provětrat nebo přemýšlí někde o způsobu sebevraždy.Strouhanka a rozporcované kuře v troubě je proti tomuto .

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:58:40
 30. avatar
  [265] Modré z nebe [*]

  Rozina odhlášena. Šla asi kontrolovat snachu, zda si náhodou na chvíli nesedla

  superkarma: 0 16.01.2008, 15:56:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme