Trápí vás vaše dioptrie? Nechcete už nosit brýle? Uvažujete o operaci očí? Poraďte se s odborníkem! Otázku můžete položit už dnes!

Zrak je nejdůležitější smysl člověka
Vědci diskutují o tom, jestli jím vnímáme 80 nebo až  90 % všech informací, tak či onak je to však mnohem více, než by běžný člověk předpokládal. Proto si své oči pečlivě chráníme a staráme se o svůj zrak, když není úplně stoprocentní. Naštěstí dnes existuje řada možností, jak nejrůznější zrakové vady korigovat, některé i odstraňovat.
Co je podstatou dioptrických vad

Oko je optický systém velmi podobný fotografickému přístroji. Průhledná rohovka, která tvoří přední plochu oka, je hlavní lomivou součástí tohoto optického systému. Další částí optické soustavy je čočka uvnitř oka, která představuje doplňkovou lomivou sílu očního optického aparátu. Změnou svého tvaru umožňuje čočka u mladších lidí jemné doostřování při pohledu na různé vzdálenosti.

Proto, aby rovnoběžné paprsky světla přicházející do oka dopadaly po průchodu jeho optickou soustavou přesně do místa nejostřejšího vidění na sítnici, musí být v oku zachován správný poměr jeho délky a síly optické soustavy. Řada dědičných a vývojových faktorů může vést ke strukturálnímu nepoměru. Je-li oko příliš dlouhé nebo krátké, dopadají zaostřené sbíhající se paprsky mimo sítnici. Tato nevyváženost se může projevovat v podobě tří základních dioptrických vad.

·         Myopie (krátkozrakost)

·         Hypermetropie (dalekozrakost)

·         Astigmatismus

·         Aberace vyššího řádu

·         Presbyopie (vetchozrakost)

·         Podívejte se, jak lze metodou LASIK napravit dioptrické vady:


Řešení vad je různé

Stanovení nejvhodnějšího zákroku bude provedeno až po detailním přístrojovém a lékařském vyšetření. Lékař se v rozhovoru s vámi seznámí s tím, co od zákroku očekáváte, a zvolí pro vás optimální postup.

Výhody operace laserem:

  • vidění bez nepříjemných omezení spojených s nutností používat brýle
  • odstranění nepohodlí a rizik spojených s dlouhodobým používáním kontaktních čoček
  • získání pocitu nezávislosti
  • v průběhu dalších let finanční úsporu prostředků vynakládaných na kontaktní čočky a brýle
  • rozšíření zorného pole
  • přirozenější vzhled
  • lepší podmínky pro sport a rekreační aktivity
  • větší možnost profesionálního uplatnění (z některých povolání jsou nositelé brýlí a kontaktních čoček vyloučeni)
  • možnost zažádat o zrušení povinnosti řídit auto s brýlemi.

My jsme o zraku psali nedávno ZDE .

Díky naši spolupráci s oční klinikou Lexum jsme pro vás připravili velmi zajímavý on-line rozhovor. Odpovídat bude odborník na slovo vzatý, který pracuje právě na klinice Lexum – MUDr. Martin Filipec, CSc.


V pondělí 15.1.2007 ve 13.00 se můžete odborníka na oční operace, Prof. MUDr. Martina Filipce, CSc. na cokoli zeptat.  Krátké info o něm, odkaz na rozhovory.Prof. MUDr. Martin Filipec, CSc.

Prof. MUDr. Martin Filipec, CSc. vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studia byl přijat na II. oční kliniku Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze jako interní vědecký aspirant. V roce 1984 získal atestaci I. stupně a v roce 1991 atestaci II. stupně v oboru oční lékařství. Na II. oční klinice pracoval nejprve jako odborný asistent, následně byl pověřen funkcí vedoucího lékaře rohovkové a imunologické ambulance a oční výzkumné laboratoře. Jako docent očního lékařství vyučuje od roku 1992 studenty 1. lékařské fakulty UK v Praze. Vědecký titul získal v roce 1987 obhajobou dizertační práce na téma Zrcadlová mikroskopie rohovky. Výzkumná práce prof. Filipce je zaměřena na problematiku chorob, transplantace a hojení rohovky. Od roku 1993 se věnuje také laserové refrakční chirurgii v Lexum. V letech 1998 - 2004 byl prof. Filipec přednostou Oční kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Ve své klinické činnosti se prof. Filipec specializuje na chirurgii rohovky (transplantace, refrakční chirurgie) a na chirurgii šedého zákalu a glaukomu. Dále se specializuje na onemocnění rohovky, zevní choroby oka, uveitidy a oční imunologii.

Prof. Filipec se zúčastnil řady stáží a studijních pobytů na očních klinikách ve Francii a v USA. Je hlavním řešitelem dvou grantových úkolů. Prof. Filipec je lektorem České lékařské komory pro postgraduální doškolování očních lékařů. Je členem České oftalmologické společnosti, Association for Research in Vision and Ophthalmology, European Association for Eye Research, International Ocular Inflammation Society a čestným členem Francouzské oftalmologické společnosti. Na domácích i zahraničních kongresech přednesl více než 150 přednášek. Rozsáhle publikuje v českých i zahraničních odborných časopisech. Je spoluautorem učebnice očního lékařství.

Vše o oční klinice Lexum najdete na www.lexum.cz 

Otázky pro pana Prof. MUDr. Filipce, CSc.prosím vkládejte přímo do stránky rozhovoru:  http://www.zena-in.cz/osobnosti/rozhovor.asp?id=138

Reklama