Laserová operace očí je z dlouhodobého hlediska nejlepším řešením. Brýle jsou sice opět považovány za módní doplněk, ale pro ty, kteří je nosit musí, platí jistá omezení. Například sport. S brýlemi se hraje jakákoliv hra velmi těžko. Další možností, jak vidět o něco lépe, jsou čočky. Ty ale problém neřeší, dioptrií se s nimi nezbavíte. Navíc mohou způsobovat řadě lidí obtíže. Laserová operace očí je tak jednoznačně nejlepší volbou pro lepší zrak.

Zázračný laser

oči

Existují různé typy laserů a různé typy operací. Různé jsou totiž i oční vady. Mezi základní refrakční vady oka patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Pro jejich odstranění je ideální operace laserem.

Výhody laserové operace:

  • vysoká bezpečnost
  • rychlost zákroku
  • rychlé hojení
  • žádná omezení při sportu
  • konec problémů s kontaktními čočkami

Jak operace laserem probíhá?

MUDr. Tomáš JuhásPři laserové operaci dochází ke změně zakřivení rohovky. Rohovka samotná ale může být připravena na zákrok také několika způsoby. První metoda je bezdotyková. Tuto charakteristiku najdete i v názvu, jmenuje se totiž Non-Touch. Základem je odstranění povrchové vrstvy buněk neboli epitelu. Poté je rohovka připravena na korekci zakřivení excimerovým laserem. Ten nejdokonalejší excimerový laser na světě Wavelight ® EX500 je momentálně v ordinaci pražské kliniky OFTUM.

Epitel po zákroku doroste přirozeným hojením v rámci několika dní. Odstraňování epitelu bez dotyku, tedy za pomoci laseru, je nejvhodnější metoda, která se dá použít u většiny vad oka. Rohovka je v tomto případě nejméně traumatizovaná. Bolestivost je nižší a hojení je rychlejší.

Druhým typem průběhu operace je dočasné odklopení povrchové vrstvy rohovky a její následné přiklopení po úpravě rohovky. K tomu je třeba speciálního femtosekundového laseru, který za pomoci podtlaku dokáže oddělit jednotlivé kolagenové vrstvy od sebe.

Oba přístupy jsou bezpečné a především mají stejný výsledek – dokonalý zrak!

Máte-li jakékoliv dotazy ohledně očních vad a laserových operací, které jsou schopny je korigovat, napište do diskuse pod tento článek nebo na e-mail klara.krizova@zena-in.cz (přemět e-mailu OFTUM), vaše dotazy předáme MUDr. Tomáši Juhásovi z kliniky OFTUM, který na vše rád odpoví. Jeho odpovědi si přečtete v dalším článku, který pro vás chystáme.

Reklama